П’явка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

П’я́вка, -ки, ж. 1) Пьявка, Hirudo officinalis. Чуб. І. 238. Вх. Пч. II. 28. 2) Синякъ отъ удара палкой или крутомъ. П’явка набігла. 3) Кровопійца. 4) Желѣзная скоба для прикрѣпленія нашивки въ лодяхъ (при пловучей мельницѣ). Вас. 173.

Сучасні словники

Вікв словник

П'явки(лат. Hirudinea ) - підклас кільчастих черв'яків з класу пояскових ( Clitellata ). Більшість представників мешкають в прісних водоймах. Деякі види освоїли наземні і морські біотопи. У світі відомо близько 500 видів п'явок , в Росії - 62 види. Етимологія Українське слово « п'явка » сходить до праслав . * pьjavka ( СР чеш. pijavka , польськ. pijawka ), яка утворилась від дієслова * pьjati , дієслова багаторазового виду від * piti «пити ». При цьому в російській очікувалася б форма * п'явиця ( СР укр . Пявка ) , і і в даному випадку пояснюють вторинним зближенням з дієсловом «пити» за народною етимологією ] .

У латинській hirūdō виявляють той же суфікс , що і в testūdō « черепаха », однак етимологізація кореня викликає складності. В якості можливих родичів називають hīra « тонка кишка » і haruspex « гаруспік ».

Харчування

П'явки харчуються кров'ю хребетних, молюсків, черв'яків і т. д., зустрічаються також види-хижаки, харчуються не кров'ю, а заковтують видобуток цілком (наприклад, личинку комара, дощового черв'яка). У кишечнику п'явки кров перетравлюється повільно, і тому, наситившись, п'явка може довго залишатися без їжі - близько півтора років.

Рух

Цікавий спосіб переміщення п'явок. На обох кінцях черв'яка є присоски, якими вона може прикріплятися до підводних предметів. П'явка присмоктується до них переднім кінцем, згинається в дугу, переміщається.

Розмноження та життєвий цикл

П'явки - гермафродити. У спарюванні беруть участь дві особини, одночасно виділяють насіннєвий матеріал. Перед відкладанням яєць спеціалізована частина покривів хробака - поясок - відокремлює слизовий кокон, що містить білок альбумін. У ході скидання з тіла черв'яка в кокон з жіночого статевого отвори надходять запліднені яйцеклітини. Надалі слизова трубка замикається і утворює оболонку, що захищає ембріони і згодом молодих черв'яків. Альбумін виступає як джерело їжі.

Історія медичного застосування

П'явка медична ( Hirudo officinalis ) - водиться на півночі Росії, так особливо на півдні, на Кавказі і Закавказзі, в Поті, Ленкорани. П'явки становили в XIX столітті вигідний предмет вивозу: за ними приїжджали на Кавказ греки, турки, італійці та ін Понад те вироблялося штучне розмноження п'явок в особливих басейнах або парках по системі Сале в Москві, Петербурзі, П'ятигорську та Нижньому Тагілі. На підставі діючих законів лов п'явок під час розмноження їх - у травні, червні та липні - забороняється; при лові повинні обиратися одні лише придатні до лікарському вживання, тобто не менше 1/2 вершків довжини; п'явки дрібні , як одно занадто товсті , повинні бути при лові бросаеми назад у воду . Для нагляду за дотриманням цих правил на губернські лікарські управління покладено обов'язок свідчити запаси п'явок у цирульників та інших промишляють ними торговців. З тих пір, як медицина вигнала п'явок з ужитку, іпіявочний промисел впав остаточно.

Ілюстрації

Медіа


Див. також