Лелека

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Леле́ка, -ки, ж. Аистъ, Ciconia. Облітав сердега море й землі, як лелека. Мкр. Н. Ум. Леле́чка. Ув. Леле́чище.

Інші словники

ЛЕЛЕКА, и, чол. і жін. Великий перелітний птах із довгим прямим дзьобом та довгими ногами. Доля Жабам догодила — Лелеку королем зробила (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 123); На. високому стовбурі старого в'яза в лелечім гнізді сплять лелеки — самець і самка (Олександр Довженко, I, 1958, 85); — Недарма на моїй хаті звили гніздо лелеки.. — Лелеки — то щастя! (Михайло Стельмах, II, 1962, 291); // рідко. Про такого птаха-самця. На старій вербі похилій, під дощем і спекою, Жила собі лелечиха із лелекою (Іван Нехода, Ми живемо.., 1960, 31); * Образно. Кохай мене, я твій завжди, незмінна подруго далека. Моя зажурена лелеко, прилинь сюди! (Микола Упеник, Вірші.., 1957, 26); * У порівняннях. Ось вони розійшлися у ланцюг. Хороші хлопці, чорт візьми! Бачать, як лелеки (Юрій Яновський, I, 1958, 90). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 474.

ЛЕЛЕКА м. и ж. аист Українсько-російський словник

Лелека, чорногуз, бусол, бузьок, д. боцян, боцюн, боцяг, гайстер. Словник синонімів Караванського


Це цікаво знати!

Давній зв'язок лелеки з людиною відображений у народній творчості, у численних географічних топонімах, прізвищах, на гербах і емблемах багатьох країн світу. Так, в Україні є прізвища Чорногуз і Лелеченко; річки та струмки Бузьків Яр, Гайстрова Струга, Лелечий потік, Лелечиха, Чорногузка; села Боцянівка, Лелеківка, Чорногузи. У Німеччині, Австрії, Італії, на заході Франції є чимало поселень та вулиць у містах, які носять «лелечі» назви. В Італії та Ельзасі це все, що залишилося від самих птахів. Численні назви ресторанів, кав'ярень, клубів («Лелечий клуб» у Нью-Йорку), пов'язані з чорногузом.

В Європі лелека на емблемах використовувався ще в епоху Меровінгів. У християнстві він символізує чистоту, благочестя, воскресіння. Вважається також очисником від скверни, охоронцем домашнього вогнища.

В Західній культурі лелеки «приносили» дітей, тому він є символом народження.

Лелека є улюбленим, але неофіційним символом Ельзасу, зокрема Страсбургу.

Поважають птаха і у Польщі. Його обрали нацональним символом на Expo 2000 в Гановері.

Лелека — національний птах Білорусі.

У Молдові лелека став символом виноградарства і виноробства. Часто можна побачити його зображеним з гроном винограду в дзьобі.


Див. також


Сучасні словники

Лелека ГАЙСТЕР, тра, чол., діал. Чорногуз, лелека. Чи гайстер то, чи то баклан Далеко чорнів? (Данило Мордовець, I, 1958, 522); * У порівняннях. Здавалося, ось-ось він [Білий] здійметься й полетить через степ, як гайстер, виставляючи вперед свій довгий ніс (Грицько Григоренко, Вибр., 1959, 300). http://sum.in.ua/s/ghajster

Лелека -и, ч. і ж. Великий перелітний птах із довгим прямим дзьобом та довгими ногами; боцун, бузько, гайстер, чорногуз та ін. || рідко. Про такого птаха-самця. http://uktdic.appspot.com/?q=лелека

лелека -и, ч. і ж. Великий перелітний птах із довгим прямим дзьобом та довгими ногами; боцун, бузько, гайстер, чорногуз та ін. || рідко. Про такого птаха-самця.

лелека [леилека] -кие, д. і м. -ец'і, ч. і ж.

лелека (великий перелітний птах із довгим прямим дзьобом і довгими ногами), лелечич, чорногуз, боцюн, бусе[о]л, буз[с]ько, бусел[н]ь, бушель, бучак, боцян[г], жабоїд http://www.lingvo.ua/ru/Interpret/uk-ru/лелека

Ілюстрації

Лелека.jpg Лелека2.jpg Лелека3.jpg Лелека4.jpg

Медіа

http://youtu.be/rJTW7qX6qzA http://youtu.be/5biluyZN5OU http://youtu.be/D3-XE9e3oAU

Джерела та література

http://aratta-ukraine.com/sacred_ua.php?id=23 http://pernatidruzi.org.ua/art.php?id=55 https://sites.google.com/site/ptahiridnogokrau/leleka

Зовнішні посилання

Лелека білий

Білий лелека своїм довгим дзьобом та дуже довгими ногами нагадує свою віддалену родичку - чаплю. Цей птах зустрічається переважно на відкритих заболочених ділянках.


  Ряд - Лелекоподібні 
  Родина - Лелечі 
  Рід/Вид - Ciconia ciconia 
  Основні дані: 

РОЗМІРИ Довжина: 110 см. Розмах крил: 220 см. Маса: 2,5-4,5 кг.

РОЗМНОЖЕННЯ Статеве дозрівання: з 3-6 років. Період гніздування: з квітня. Несіння: одне на рік. Кількість яєць: 3-5, рідше - 6. Висиджування: 32 дні. Вигодовування пташенят: 8 тижнів.

СПОСІБ ЖИТТЯ Звички: перелітні; гніздуються парами. Іжа: комахи, жаби, дрібні ссавці. Тривалість життя: близько 20 років.

СПОРІДНЕНІ ВИДИ Відомо 17 видів лелек, що належать до 6 родів. До них належать лелека чорний та ябіру бразильський.

  Білі лелеки мають найбільший ареал розповсюдження серед представників цієї родини. У Європі ці птахи вважаються символом щастя та плодючості. В багатьох казках лелеки приносять дітей, а гніздо лелеки на даху гарантує щастя. На жаль, над болотами, лугами та зораними полями дедалі рідше чути клекіт білих лелек. 

ЇЖА

  Лелеки шукають їжу на землі. Особливо багато корму їм потрібно в гніздовий період, коли дорослі птахи і пташенята з'їдають багато дрібних хребетних, крупних комах і дощових черв'яків. На полях лелеки ловлять маленьких зайчат, жаб, ящірок і пташенят тих птахів, що гніздуються на землі, а у заболочених місцях - молюсків. На місцях зимівель птахи харчуються сараною. 



МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ

  Білий лелека - це перелітний птах. Гніздується лелека в Європі та Північній Африці, а на зиму відлітає на південь Африки. Лише деякі птахи, як виняток, залишаються увесь рік в одному місці. Деякі лелеки деcять із місць гніздування через весь африканський континент; інші здійснюють не такі тривалі перельоти. Лелеки більш охоче селяться в заболочених районах і на вологих лугах, де знаходять достатню кількість корму. їх можна зустріти на полях, де вони під час оранки „простують" за плугом. Лелеки часто гніздуються колоніями, тоді їхній клекіт чути дуже далеко від місць гніздів'я. 


РОЗМНОЖЕННЯ

  Самці білих лелек прилітають на місця гніздування в березні або квітні. Самки повертаються дещо пізніше. Самець одразу починає лагодити і розширювати торішнє гніздо, а самка приєднується до нього. Господарі відганяють від гнізда інших птахів. Але якщо трапиться так, що чужа самка прилетить раніше, ніж самка із пари, самець лелеки злучається з нею, не чекаючи на повернення своєї подруги. 
  Величезне гніздо лелека будує протягом декількох років, а добудовує щорічно. Люди дуже часто готують основи для їхніх гнізд, на яких птахи можуть почати будівництво. Готове гніздо лелеки щороку відновляють та збільшують. Воно будується з товстих гілок і вистилається різними матеріалами: ганчірками, клаптями паперу і навіть вкраденою з мотузки білизною. Лелеки не видають ніяких звуків, але під час залицяння вони вітають одне одного, клацаючи дзьобами. Якщо неподалік від гнізда з'являться інші лелеки, господарі клекочуть. 
  У шлюбний період білі лелеки чистять одне одному пір'я. Злучаються кілька разів. Після цього самка з перервами у два дні відкладає 3-6 яєць. Батьки насиджують яйця поперемінно, але вночі їх завжди зігріває самка. Пташенята вилуплюються через 32 дні. Дитинчат батьки годують разом. Пташенята з'являються на світ вкриті абсолютно білим пухом. Перше чорне махове пір'я починає рости тільки через 10 днів. У віці 8 тижнів лелеки наважуються на перші пробні польоти. 

ОСОБЛИВОСТІ ПРИСТОСУВАННЯ

  В кінці серпня пташенята з нового виводка, як і дорослі лелеки, покидають місця гніздів'я. Вони збираються у великі зграї і готуються до дальньої подорожі. Ці пернаті мають природжене відчуття навігації. На місця зимівель, розташовані на відстані близько 8 тис. км, птахи летять тією самою дорогою, що і батьки минулого року. Дорослі птахи відлітають трохи пізніше. Переліт триває біля чотирьох місяців. За день птахи долають до 200 км. Під час подорожі використовують запаси жиру, накопичені влітку. Лелеки можуть літати різними способами: бережуть сили, використовуючи висхідні потоки повітря, і тоді вітер несе їх у потрібному напрямі, але під час звичайного польоту роблять 2 помахи крилами за секунду. Птахи летять через Туреччину. Вони уникають водних просторів, де немає місць для відпочинку.

http://www.zoolog.com.ua/ptici121.html

Про лелеку

Білий лелека Ciconia ciconia належить до ряду Лелекоподібних Ciconiiformes і родини Лелекових Ciconiidae. Родина включає 5 родів з 19 видами, що живуть в обох півкулях.

Висота птаха, що стоїть, близько 80 см. Вага дорослого птаха від 2,7 до 4,5 кг, а розмах крил досягає 2 м. Живиться лелека виключно тваринною їжею: земноводними, гризунами, великими комахами (сараною, кониками, жуками), рибою, дощовими черв’яками, часом плазунами, пташенятами чи яйцями птахів. Раціон міняється залежно від регіону, пори року та погодних умов.

Лелека найчастіше заселяє сільськогосподарські території, особливо ті, де є зволожені місцевості. Гнізда будує поблизу людських осель на деревах, будівлях, водонапірних вежах, а в останні роки все частіше, на діючих електричних стовпах.

З зимівлі птахи повертаються в кінці березня або на початку квітня. Відразу після прильоту приступають до ремонту старого гнізда або будівництва нового. Статевої зрілості досягають у віці 4-5 років і тоді вперше приступають до гніздування. Перші яйця з’являються в гніздах переважно в середині квітня. В кладці найчастіше буває від 3 до 6 яєць, які насиджують по черзі обоє батьків. Насиджування триває 33-34 доби, а через 60-65 діб молоді лелеки покидають гніздо. Залежно від часу початку гніздування, виліт молодих розтягується від першої декади липня до першої декади вересня. В нашій країні лелеки проводять близько 5 місяців, а з середини серпня починають відлітати на зимівлю.

До місць зимівлі у Східній та Південній Африці долітають далеко не всі наші птахи, а повертаються на Батьківщину ще менше. Під час подорожі їм загрожують несприятливі погодні умови, а на Близькому Сході і в Африці – мисливці, що на них полюють. Особливо багато гине молодих птахів.

Незначна кількість птахів не відлітає і залишається зимувати у нас. Переважно це ослаблені або хворі птахи. Більшість з них взимку гине, але частина успішно перезимовує (часто не без допомоги людини) і навесні приступає до гніздування. http://aves.org.ua/pages/about_ciconia_ciconia.htm