Півбог

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Андромеда і Персей — напівбог

Словник Грінченка

Півбог, -бо́га, м. Полубогъ. Боги, богини і півбоги... біжать в олимпську карвасарь. Котл. Ен. VI. 5.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПІВБОГ, а, чол., міф., рідко. Те саме, що напівбог. Боги, богині і півбоги, Простоволосі, босоногі, Біжать в Олимпську карвасар (Іван Котляревський, I, 1952, 242); * У порівняннях. З печаттю генія на чолі В моїй уяві ти [О. Пушкін] стоїш, Немов півбог у ореолі, І сонцем праведним гориш! (Микола Чернявський, Поезії, 1959, 28).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 377.

Орфографічний словник української мови

півбо́г іменник чоловічого роду, істота

  • Але: два, три, чотири півбо́ги

Українсько-російський словник

ПІВБОГ миф.; перен. полубог

Ілюстрації

Orfey.jpg 450px-Hercule Bosio Louvre LL325-1.jpg Tereo.jpg

Медіа

Додаткові дані

Тор (фільм) Давньогрецька міфологія Скандинавська міфологія

Цікаві факти

У кожного народу є свої історії, в яких розповідається про походження Всесвіту, про появу першої людини, про богів і славних героїв, які здійснювали подвиги в ім’я добра і справедливості. Подібні легенди виникли в глибокій старовині. У них відбилися уявлення давньої людини про оточуючий її світ, де все здавалося їй загадковим і незрозумілим.

  • У всьому, що її оточувало – в зміні дня і ночі, розкатах грому, бурях на морі – людині бачилися прояви якихось невідомих і страшних сил – добрих чи злих, в залежності від того, який вплив вони чинили на його повсякденне життя і діяльність.
  • Поступово неясні уявлення про явища природи оформилися в чітку систему вірувань. Намагаючись пояснити те, що було незрозуміло, людина одушевляла оточуючу її природу, наділивши її конкретними людськими рисами. Так був створений невидимий світ богів, де взаємини були такими ж, як і між людьми на землі. З кожним конкретним богом пов’язувалося те чи інше явище природи, наприклад грім або буря.
  • Людська фантазія уособлювала в образах богів не тільки сили природи, а й абстрактні поняття. Так виникли уявлення про богів любові, війни, справедливості, розбрату і обману.
  • Твори, придумані в Стародавній Греції, відрізнялися особливим багатством художньої фантазії. Вони і були названі міфами (грецьке слово «міф» означає розповідь), а від них ця назва поширилася на такі ж твори інших народів.