Мрія

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 01:33, 29 листопада 2013; Анна Вовченко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник грічнека

Мрія, мрії, ж. Мечта, греза. Ох, мрії мої, мрії золотії. Левиц. Все те викликали веселі мрії, веселі думи. Левиц. І. 195. Пропало моє й дівування, всі радощі, мої мрії, мої надії. Г. Барв. 223.

СловОпис

Походження

Це гарне і звичне для більшості з нас слово подарувала нам Леся Українка. Хоча вперше його вжив Старицький, а потім і матір Лесі Олена Пчілка, заграло всіма барвами і вплелось в мову воно саме з її віршів.. Шаблон:Information

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{педагогічний інститут}}}]]

Основою стало дієслово МРІТИ - виднітись вдалині, мерехтіти,ледь-ледь виднітися. "Високий берег, оповитий прозорим туманом, мрів вдалечині.."(І.Нечуй-Левицький)

До речі, той же туман має другу назву - мряка, МЛА, імла. Імлисті світанки.."Сонце має віконце з імли, Є я і ти, і наші сни"(Богдан-Ігор Антонич)
А відомий всім Гобіт мандрував за Імлисті Гори.

А другий відтінок дало спільнокореневе слово "марити". МАРИТИ - це бачити щось бажане майже наяву, шалено прагнути, а ще - бачити в гарячці, в непритомності. Марять поранені, марять закохані, марять і одержимі якоюсь думкою.. Між іншим, це слово повноправно вживається в білоруській (марыць) - у всіх значеннях слова "мріяти". Аналог у російській - бредить кем/чем - марити ким/чим. МАРЕННЯ - тепер вживається радше як медичний термін, у значенні "марення хворого". Аот МАРЕВО - це якраз витвір уяви, фантом, міраж, мрія митця - зайняло чільне місце в поезіях, особливо ліричних та "пейзажних". МАРИВО - рідкісніша форма з тим же поетичним значенням Аот МАРА - це вам не жарти, це нечиста сила болотяна - у тій же ЛісовійПісні та поліському фолькльорі. Виглядає як жінка у довгій білій полотняній сорочці, і невиразно видимим обличчям, огорнута мрякою, несе з собою сирість та болотяні хвороби. Але Дядько Лев не ликом шитий - знає слово і від Мари-дівиці-трясавиці ) А в народі й досі кажуть -Що воно за мара? Цур тобі, мара яка! -коли що привидиться. Привид - чи ПРИМАРА - ще одне слово того ж гнізда. Це вже "одушевлена" так би мовити тінь, іноді дух померлих людей, іноді ще хтось з гарнізону нечистої сили, іноді просто тіні, оживлені нашою фантазією - але примари скрадаються, блукають, мерехтять, заманюють - словом поводяться цілком осмислено, частенько і з лихим змислом. Чи можна казати "примара" замість "привид"? А чому б і ні? Адже зміст першослів майже однаковий - "привидітись" - "примаритись". А суть нині в російській"призрак" теж походить від "зріти" - бачити.

Отож мрія - щось таке легке, невидиме і невловиме, як ранні тумани вдалині, як сонне марево,що ледь ковзає краєчком нашої свідомості, як примара породжена нашою фантазією. Браво Лесі, що наповнила це слово таким світлим та потужним змістом!

Інші словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Те, що створене уявою, фантазією; витвір уяви. — Ті часи були для мене щасливі.., вони встають в моїй уяві, неначе пишні мрії фантазії (Нечуй-Левицький, V, 1966, 165); Вже не падає тінь на Злату Улічку, вузьку та покручену пристань середньовічних мрійників-алхіміків... Сьогодні вона стала справді золотою не в мріях, а наяву (Олесь Гончар, III, 1959, 457); В життя перетворимо мрію, Щоб дійсністю стала вона (Петро Дорошко, Єдність, 1950, 23); // заст. Привид, примара. Не встигли Улас та Юрко добре роздивитися на ту мрію, вона щезла (Нечуй-Левицький, III, 1956, 291).

2. Думка про щось бажане, приємне. Мрії про такі розкішні кімнати здались їй пустими (Нечуй-Левицький, I, 1956, 148); — А навіщо... мріяти? — Як — навіщо? — дивується Валентина. — Людина без мрій, як птах без крил. Тому, хто перестає мріяти, одразу важче стає жити (Віталій Логвиненко, Літа.., 1960, 274); * У порівняннях. Море далеко леліє так ніжно, як мрія (Леся Українка, I, 1951, 163); // Бажання, прагнення. Балабуха й сам схаменувсь і втямив, що він виявив свою палку мрію, яка була зовсім не до речі, що треба було говорити зовсім не таким академічним язиком (Нечуй-Левицький, III, 1956, 19); Що б я дав, щоб ти спочила трохи та була зараз зо мною! Але це тільки мрії! (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 405); Великий Іван закінчив інститут, Одержав диплом, мрії здійснивши давні! (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 7); // Предмет бажань, прагнень. Коли в Києві організувалась була Академія художеств, мрія мого життя, я вступив і до Академії (Олександр Довженко, І, 1958, 17); — Ти знаєш, — ще тихше промовив Генріх, — зіграти в «Гамлеті» — це мрія всього мого життя (Юрій Смолич, Театр.., 1940, 181); // Про кохану людину. Перед ним [Гнатом] на ослоні сиділа його колишня мрія, свіжа та гарна, як квітка (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 54).

3. Про щось нереальне, нездійсненне, недосяжне; фантазія. Сестрице люба, я тобі бажаю Ясного щастя (коли се не мрія!) (Леся Українка, I, 1951, 102). ♦ Рожеві мрії — про щось нереальне, нездійсненне. Чебанов просидів щось 2 години, розказував про себе й про свій замір дати концерт в Чернігові.. і т. інші рожеві мрії починаючого артиста (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 174).

Цікава інормація

Що таке мрія

Мрія — це те, що веде кожної людини по його життєвому шляху. Мрія допомагає домагатися людям тих висот, яких вони пристрасно бажають досягти. Саме мрія дає кожній людині сили самовдосконалюватися і розвиватися. Вона робить життя насиченою, яскравою і різноманітною.

Що таке мрія

Інструкція

   Багато людей намагаються жити реальністю, і забороняють собі мріяти. Більше того, вони всіляко намагаються спустити на тлінну землю та інших. Але жити однією реальністю, яка буває аж ніяк не самої райдужною, просто неможливо. Так звані реалісти часто досить сварливі і розчарувалися в чому люди. Вони не бачать райдужних перспектив, які намагається їм підкинути доля. А насправді, не потрібно стримувати себе, набагато приємніше дати волю своїй уяві і полинути за ним в країну своєї мрії. Адже людина, яка не мріє взагалі, мертвий в душі.
   Здатність мріяти — одна з характерних рис людини. Тварини не наділені такою якістю, вони живуть задоволенням своїх потреб. А у людства є дар — мріяти. Саме він допомагає йти кожному до мети, прагнути жити в найбільш комфортних для себе умовах. Мрія одного разу допомогла Ікар полетіти. Нехай навіть його досвід закінчився трагедією, але саме цей приклад дозволив пізніше придумати дирижабль, літак і тому подібні конструкції.
   Будь творча людина використовує мрію, щоб створювати свої шедеври. Скульптор, художник, поет, музикант — це люди, які вміють красиво показати свою мрію оточуючим. А ми потім захоплюємося їх творіннями, хоча самі не гірше можемо створити казку в своїй уяві і надалі втілити її в реальності.
   Світ мрії — це рятівний берег, який допомагає людині сховатися від будь-яких життєвих негараздів. Мрія надає людині сил і допомагає вибратися з будь-яких неприємностей. Саме мрія вела тих людей, які нині славляться своїм великим станом, в великої мети. Вона допомогла досягти їм того положення в суспільстві, яке вони зараз займають.
   Мрії можуть бути власними або чужими. Часто ми сприймаємо бажання інших людей, як свої. Тому необхідно уважно прислухатися до себе і прагнути до здійснення тільки своєї мрії. Інакше досягнення чужої не дасть вам повного задоволення в кінцевому підсумку.


Див. також