Кавтан

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Кавтан, -на, м. Родъ полукафтанья съ откиднымъ воротникомъ, — женская праздничная одежда галицкихъ горожанокъ. Гол. Од. 23. Ум. Кавтаник.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Кафтан представляв собою одяг вільного покрою або приталену , застібається на гудзики або зав'язується на тасьми . Довжина була різна - довгополий ( до щиколоток ) або короткий (до колін ) . Рукава робилися довгими вузькими або широкими , у бояр часто спускалися значно нижче кисті , іноді з відкидними рукавами. Каптани найчастіше робили без коміра з порівняно глибокою виїмкою ворота спереду , щоб можна було побачити прикрашену вишивкою сорочку або ошатний сіряк . Іноді до святкових каптанах ззаду пристібався щільний , багато прикрашений комір - козир.

Різновиди кафтана : нижні і верхні ( носівшіеся на іншій сукні , наприклад ферязь ) . Верхні часто робилися теплими , з хутром або зі стьобаної на ваті підкладкою .

Прості ( звичайні ) каптани були : дощові , їздові , столові , сумирні та ін

Нарядні кафтани мали відкладним намисто на комірі , золоті петлиці з китицями спереду , зап'ястя у рукавів і мережива на підлогах. Намисто , зап'ястя і петлиці іноді обшивалися дорогоцінним камінням та перлами. Внизу з боків каптана також були розрізи з петлицями . З XVII століття до нього додається високий стоячий , багато прикрашений комір - козир.

Ілюстрації

689px-Prokudin-Gorskii-05.jpg 497px-Russian Strieltsy.JPG Weapon masters of Igevsk 1880x by Terehov N.jpg

Див. також

Додаткові відомості Домашній кафтан - одяг багатих людей , яку носили тільки вдома. Це довга , до підлоги , одяг , з невеликим запахом - ліву підлозі від ворота . Домашній кафтан застібався на гудзики .

   Становий кафтан - шили по фігурі , «по стану» з перехопленням на талії. Становий каптан мав короткі , до ліктя , рукава.
   Нижній одяг - вважалася більш благообразним шатами , ніж простий каптан . Мала ззаду збірки. Чепуристі поддевки без рукавів , понад кожушків , надягали заможні ямщики . Носили поддевку і багаті купці.
   Польський каптан - з'явився в XVII столітті. Верхня частина каптана (від пояса) щільно охоплювала фігуру , а нижні підлоги - широкі . Рукава дуже широкі і пишні у плеча і вузькі від ліктя до кисті.
   Терлік - каптан , який носили царські охоронці ( ринди ) , сокольничим та інші. Був схожий на польський каптан . Терлік мав спереду особливий нагрудник , застібається на правій стороні грудей і правому плечі .
   Чуга - каптан для верхової їзди і для військових. Цей каптан мав короткі рукави і відкладний комір , а на подолі по два бічних розрізу. У творі італійця Ф. Тьєполо , складеному за розповідями очевидців , російська піхота середини XVI століття описується таким чином: « Піхота носить такі ж каптани (як і кіннота ) , і небагато мають шоломи ».
   Турський - без коміра, з застібкою на шиї і лівому боці.
   Кафтанец - звужений і укорочений каптан .
   Сибірка - короткий каптан , зазвичай синього кольору , пошитий у талію , без розрізу ззаду і з невисоким стоячим коміром . Сибірки носили крамарі і купці.
   Азям - шився з тонкої тканини і носився тільки влітку.
   Сіряк - широке , довгополе одіяння вільного покрою , нагадує халат . Шився з фабричної матерії - товстого сукна або грубої вовни. Багаті сіряки вироблялися з верблюжої вовни. Був верхнім одягом селян ( не лише чоловіків , а й жінок )