Малина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 13:56, 25 квітня 2013; Matasar.ei (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Малина, -ни, ж. 1) Малина, Rubus idaeus. Під горою малина. Чуб. Личко як малина. Чуб. 2) Красный флагъ на воротахъ свадебнаго двора, выставляемый въ Черниг. г., какъ удостовѣреніе цѣломудрія новобрачной. То-же, что и корогва въ свадебномъ обрядѣ. МУЕ. III. 158. Ум. Малинка, мали́нонька, малиночка. Чуб. V. 805. 1047.

Сучасні словники

Малина - листопадні напівкущі родини розових; поширена в країнах пн. півкулі з холодним та помірним кліматом, відомо бл. 100 видів; в Україні поширена м. звичайна, або червона, м. щетиниста, або америк., м. зх. та м. звичайна, яку вирощують на плантаціях (бл. 1500 сортів); плоди м. звичайної - складні соковиті кістянки червоного, жовтого, рожевого, пурпурового або чорного кольору, які містять у вел. кількості вітамін С, органічні кислоти; споживають свіжими і використовують для переробки, сухі плоди м. використовують з лікувальною метою як потогінний засіб. УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

Малина - це ягідна культура, яка вже на другий-третій рік після посадки дає значний врожай. Розмножується вона легко і просто кореневими нащадками. (Зелена Україна)

Малина звичайна ( лат. Rubus idaeus ) - напівчагарник; вид роду Рубус сімейства Рожеві ( Rosaceae ). Росте по вирубках, лісах, чагарниках, берегах річок. Часто розводиться в садах. (Губанов І.А. та ін 770. Rubus idaeus L. - Малина звичайна, або лісова)

Лікарська рослина

Цілющі властивості малини обумовлені безліччю корисних і необхідних організму речовин, вітамінів і елементів, які в ній містяться. У цій ягоді є залізо, мідь, калій, пектини, клітковина, дубильні речовини, органічні кислоти, вітаміни А, Е, С, РР, В1, В12, фолієва кислота. В її насінні міститься жирна олія і бета-ситостерин, що мають протисклеротичний ефект. У листі містяться флавоноїди й органічні кислоти.

Малина буде корисна при недокрів'ї та захворюваннях шлунково-кишкового тракту, атеросклерозі, хворобах нирок, гіпертонії.

Для поліпшення травлення малину корисно давати дітям. Настоєм листя добре також полоскати порожнину рота при ангінах, стоматитах, фарингітах.

Ще малина має кровоспинну і антитоксичну дію, поліпшує апетит, благотворно впливає на тонус і колір шкіри. Мідь, що міститься у цій ягоді, входить до складу більшості антидепресантів, а тому малина рекомендується людям, робота або життя пов’ язані зі стресами.

Після термічної обробки малина не втрачає свої корисні властивості. Тому варення з малини - це найкращий засіб при застудних захворюваннях.

Зображення

Малинка.jpeg Малинна.jpeg Малин.jpeg Малиновий.jpeg

(Куліш Олена та Ромаш Наталія)