Греко-римська боротьба

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Греко-римська боротьба - європейський вид єдиноборства, в якій спортсмен повинен, за допомогою певного арсеналу технічних дій (прийомів), вивести суперника з рівноваги і притиснути лопатками до килима. У греко-римській боротьбі заборонені технічні дії ногами і захвати ніг руками. Класична боротьба народилася в Древній Греції і отримала розвиток в Римській імперії, а сучасний вид греко-римської боротьби сформувався у Франції в першій половині XIX в. З 1896 в програмі Олімпійських ігор, чемпіонати світу з 1904, Європи - з 1898. У Міжнародній федерації боротьби - FILA. Міжнародною федерацією боротьби найбільшим борцем греко-римського стилю XX століття був визнаний російський спортсмен Олександр Карелін, що є 3-кратним олімпійським чемпіоном, 10-разовим чемпіоном світу, 12-разовим чемпіоном Європи і 13-кратним чемпіоном СРСР і Росії.

Історія

Правила

Греко-римська боротьба - це єдиноборство двох спортсменів. Боротьба з технічного боку проводиться за допомогою різних прийомів, які застосовуються не нижче пояса. Головна мета поєдинку - притиснути противника спиною до килима (туше). Борець може також здобути перемогу при досягненні переваги в 6 очок перед суперником (технічна перевага), або закінчивши сутичку з великою кількістю очок (технічні очки). Борці набирають певну кількість очок за кожен кидок, утримання або прийом, який вони виконують у сутичці. Рефері на килимі присуджує окуляри, але головний суддя (або голова килима) повинен погодитися з його рішенням перед тим, як ці окуляри будуть зараховані. Борцю також можуть бути присвоєні окуляри, у разі, якщо його суперник допускає порушення, такі як пасивність при веденні сутички (ухилення від боротьби). Тривалість сутички - три періоди по дві хвилини. Якщо переможець не визначився, то за допомогою жереба одному з борців надається можливість провести атаку, у разі вдалої атаки перемога присуджується атакуючому, а в разі невдалої - тому, хто оборонявся. На сутичку заборонено виходити спітнілим, а також змащувати тіло якими-небудь речовинами, які можуть призвести до його «слизькості», нігті повинні бути коротко оголений, при собі повинен обов'язково бути носовичок. Вступання в дискусію з суддею заборонено і карається зарахуванням програшу.

Видатні особи

У світі

В Україні

Олег КУЧЕРЕНКО

Перший у незалежній Україні олімпійський чемпіон (Барселона-92), дворазовий чемпіон світу, дворазовий чемпіон СРСР. В’ячеслав ОЛІЙНИК

Олімпійський чемпіон (Атланта-96), перший у незалежній Україні чемпіон Європи (1994), триразовий чемпіон СРСР. Руслан ХАКІМОВ

Чемпіон Європи 1995 року, переможець Кубка світу.


Армен ВАРДАНЯН

Дворазовий чемпіон Європи (2004 та 2008 років), багаторазовий призер чемпіонатів світу та Європи, бронзовий призер Олімпійських ігор в Пекіні (2008).


Андрій КАЛАШНІКОВ

Призер Олімпійських ігор (Атланта-96), дворазовий чемпіон Європи (1987, 1996), володар Кубка світу, триразовий чемпіон СРСР.


Рустам АДЖІ

Перший у незалежній Україні чемпіон світу 1995 року.


Володимир ШАЦЬКИХ

Чемпіон світу 2006 року.


Григорій КОМИШЕНКО

Перший у незалежній Україні чемпіон Європи 1994 року, володар Кубка світу.


Давид САЛДАДЗЕ

Другий призер Олімпійських ігор (Сідней-2000), багаторазовий призер чемпіонатів світу та Європи..


Петро КОТОК

Переможець Кубка світу, багаторазовий призер чемпіонатів Європи і світу.


Георгій САЛДАДЗЕ

Володар Кубка світу, 10-разовий чемпіон України


Артур ДЗІГАСОВ

Володар Кубка світу, 10-разовий чемпіон Укр

Цікаво знати

Див. також