Спасівка

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 19:44, 23 листопада 2019; Ovkryzhovyi.fpmv19 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Спасівка, -ки, ж. 1) Успенскій постъ. Спасівкаласівка, а Петрівкаголодівка. Ном. № 482. 2) Сортъ грушъ или яблокъ.


Значення

Піст

1)Це піст ще відомий у народі як Спасівка. Він – один із найбільш суворих, але водночас і найприємніший завдяки різноманіттю свіжих овочів та фруктів.

2)Успенський піст встановлений православною церквою на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Це єдиний піст у церковному році, присвячений Діві Марії. Релігійний сенс Успенського посту – шанування і наслідування Божої Матері, котра, готуючись відійти у вічне життя, постійно постилася та молилася.

Сорт яблук

Грушівка московська (Грушівка, Скороспілка, Спасівка) — старовинний російський літній сорт яблуні відомий не менше 200 років.

Дерево виростає великим, сильно обростає листям по всій площі крони. У міру зростання, крона яблуні приймає форму кулі. Легко уражаються паршою.

Вік плодоносіння — 5-7 років, сорт урожайний, з одного дерева одержують до 200 кг яблук. Сорт Грушівка московська належить до найбільш зимостійких.

Плоди дрібні (75 г і менше), округлі, жовтуваті з червоними смужками, при дозріванні легко обсипаються. Забарвлення нерівне, з рум'янцем і рожевими смужками. Яблука цього сорту дуже соковиті, солодкі, із сильно вираженим ароматом. Плоди дозрівають у першій половині серпня, можуть зберігатися 2-3 тижні. Перевезення яблук на великі відстані небажане, через швидкість втрати яблуками товарного вигляду.

Використовуються у свіжому вигляді, на сушку, варення, вино, консервування.

Сорт поширений в середній смузі Росії, Поволжі, Білорусі, Казахстані, а також на Уралі і в Сибіру. Крім Грушівки московської, відомі Грушівка кубанська (Росія), Грушівка зимова (Росія, Естонія), Грушівка Верненська (Казахстан).

Дата початку та тривалість Успенського посту

Триває Успенський піст усього два тижні – він є найкоротшим із чотирьох християнських багатоденних постів. Початок і закінчення цього посту мають фіксовані дати.

У 2019 році, як і зазвичай, Успенський піст починається 14 серпня. Цього дня церква шанує Походження Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього. У народі ж це свято має назву Медовий Спас, або свято Маковія, адже віруючі в цей день святять у храмах мед, макові головки та фрукти, печуть пряники та пироги з медом і маком. Завершується Успенський піст 27 серпня. Вже 28 серпня всі обмеження в їжі знімаються – цього дня віруючі відзначають свято Успіння Пресвятої Богородиці.


Ілюстрації

Яблука2.jpg Спасівка.jpg 375b6c07841e83b21e57a05cb84a5e69.jpg