Процент

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 02:49, 9 грудня 2013; Анна Загуменна (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Словник Грінченка

Проце́нт, -ту, м. Процентъ. Гн. І. 109. Ніхто не прийде править проценту. Рудч. Ск. II. 26.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Сота частка числа, яке приймається за ціле, за одиницю (позначається знаком %); // Кількість кого-, чого-небудь, що вимірюється у сотих частках чогось, прийнятого за одиницю. Вступні внески беруться при вступі в кандидати в члени партії у розмірі двох процентів місячного заробітку (Статут КПРС, 1971, 30); [Баклажаненко:] Про себе можу сказати, що я догнав Полю Орленко по всіх показниках і виконую план на 247 процентів (Іван Микитенко, I, 1957, 484); Вода у Нашому була погана. У північній частині міста вона мала надто великий процент кальцію і через це була майже непридатна для кухні (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 516); — Багато обморожених? — Процент невеликий, одначе є... (Олесь Гончар, II, 1959, 424).

2. перев. мн. Доход, який одержують на кожні сто грошових одиниць капіталу або грошової суми, покладеної у банк або ощадну касу. — Ця баба мала п ять ощадних книжок і якраз, коли я прийшов.. відвідати її, одержала проценти (Гашек, Пригоди.. Швейка, перекл. Масляка, 1958, 322); // Плата, яку кредитор одержує від позичальника за користування наданими йому коштами. [Храпко:] Коли хоч, дам ті гроші. Звісно, вже процент мені заплатите (Панас Мирний, V, 1955, 169); — Ти мій процент знаєш? — Ні, ще не доводилось позичати у вас (Михайло Стельмах, I, 1962, 311). Позичати (позичити) під (за, на) проценти (процент) — брати або давати гроші в борг, домовляючись про певну суму як плату за користування наданими коштами. Вона позичила десять тисяч одному.. панові за чималі проценти (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 11).

3. Винагорода, що нараховується залежно від обороту, доходу. Працювати на процентах.

Фразеологічний словник української мови

на всі сто (проце́нтів (відсо́тків)). 1. Цілком, повністю. — Ви, Якиме Івановичу, тут праві на всі сто (Ю. Збанацький); (Це) прекрасна, розумна, добра жінка, у чеснотах якої я впевнений на всі сто відсотків (З газети). 2. Який має позитивні якості, властивості. Зовнішньо Кужель був, як кажуть, на всі сто — високий, ставний, здоровий, чорнобривий, з орлиним поглядом (Ю. Збанацький). 3. Який заслуговує цілковитого схвалення, правильний. Я товариша Киселя добре знаю. В нього лінія на всі сто, будьте певні (І. Муратов).

Іноземні словники

the Free Online Dictionary

1. a. A fraction or ratio with 100 understood as the denominator; for example, 0.98 equals a percentage of 98.

b. The result obtained by multiplying a quantity by a percent.

2. A proportion or share in relation to a whole; a part: The hecklers constituted only a small percentage of the audience.

3. An amount, such as an allowance, duty, or commission, that varies in proportion to a larger sum, such as total sales: work for a percentage.

4. Informal Advantage; gain: There is no percentage in work without pay.

Ілюстрації

Procent.jpg