Паляр
Паляр, -ра, м. Винокуръ. Вх. Лем. 446.
Сучасні словники
Паляр = Винокур
ВИНОКУ́Р, а, чол., заст. Той, хто виготовляв горілку і спирт; винник.
Другого дня пішов я в винницю: почав хвалитись винокурові, що вже починаю вчитись грамоти (Збірник про Кропивницького, 1955, 17).
Ілюстрації
Цікаво знати
Історія
Горілка народилася на Русі в 1533 році. У Новгородському літописі згадується, що застосовувалася вона як ліки і називали її наші предки - «вогонь здоров'я». Кілька століть розроблялися, удосконалювалися, накопичувалися способи і рецепти виготовлення цього напою, який прославив Росію за кордоном.
Як виготовляється горілка?
1 етап - підготовка води
Навіть найчистіша природна вода обов'язково повинна пройти декілька стадій спеціального очищення: відстоювання, аерацію, фільтрацію через кварцовий пісок. Для цього на сучасних підприємствах встановлені пісочні та вугільні колони, мембранні та картриджі фільтри. Вода проходить ультрафіолетову і молекулярну очистку. За допомогою спеціальної установки проводиться корекція сольового складу води. Вона повинна бути безбарвною, абсолютно прозорою, з мінімальним вмістом солей. Вода не кип'ятиться і не дистилюється. Саме тому, справжня російська горілка має неповторну особливою м'якістю, унікальним смаком і кришталевою чистотою.
2 етап - вибір та очищення спирту
Лікеро-горілчані заводи зазвичай використовують 3 різновиди ректифікованого етилового спирту: «Вищої очистки», «Екстра» та «Люкс». Багато виробників виготовляють горілку на спирті власного виробництва, використовуючи класичну «дідівську» технологію. Основною сировиною завжди служили зернові - житній солод і жито. З середини XIX століття стала використовуватися і пшениця. Можливо і додавання невеликої кількості ячменю, вівса, проса, кукурудзи, гречки, гороху. Деякі заводи закуповують спирт на спиртових заводах. Якість закуповуваного продукту, в цьому випадку, суворо контролюється спеціальними підрозділами.
3 етап- приготування водно-спиртової суміші
У виробництві така суміш називається сортуванням. Залежно від потрібного вмісту етилового спирту в горілці, готується сортування різної міцності. Вода зі спиртом подаються в закриті сортувальні чани і перемішуються мішалками. У процесі цієї стадії також вносяться і деякі інші інгредієнти, відповідно до рецептури напою.
4 етап - фільтрування сортування
В якості фільтруючого матеріалу практично завжди застосовується кварцовий пісок. Процес відбувається під тиском стовпа рідини: сортування самопливом надходить з напірного бака на фільтр. Бак розташований вище фільтрів. Зі збільшенням обсягу профільтрованої рідини, збільшується також і висота шару осаду на фільтруючому матеріалі. У міру зміни висоти цього шару, підвищується опір, і швидкість фільтрації зменшується. Тому фільтруюча поверхня повинна періодично очищатися від осаду.
5 етап - обробка активованим вугіллям
Це одна з найважливіших стадій, яка пов'язує шкідливі домішки - ефіри і альдегіди, і в процесі якої формуються органолептичні властивості горілки. Після цього горілку знову фільтрують, можливо, навіть кілька разів, щоб видалити найдрібніші частинки вугілля і отримати ідеально прозорий, кристально чистий продукт.
6 етап - «відпочинок»
Це заключна стадія перед розливом готового продукту. За стандартами асиміляція повинна тривати протягом 2 діб. Але багато експертів стверджують, що цього часу недостатньо. Тому, в деяких випадках, водно-спиртова суміш «відпочиває» близько 7 діб. Такий часовий проміжок дозволяє досягти максимальної взаємодії всіх компонентів напою. Фахівці впевнені, що саме в цей час водно-спиртова суміш перетворюється в злагоджену, м'яку горілку.
7 етап - розлив готової продукції
Розливають готову горілку на автоматизованих лініях. На етапі розливу всі пляшки піддаються контролю. Кожна пляшка перед наливом обполіскується горілкою. Це процес дає можливість зберегти потрібну міцність напою і очищає пляшку зсередини. Наступний крок - готовий продукт розливається в пляшки і закупорюють ковпаком.