Безверха Юлія Вадимівна
Зміст
- 1 Персональні дані та база практики
- 2 Моніторинг впровадження цифрових технологій у закладі освіти
- 3 Створення е-ресурсу та його впровадження в діяльність закладу освіти
- 4 Створення семінару (тренінгу)
- 4.1 Презентація «Впровадження доповненої реальності на уроках початкової школи» (додатково: первинний огляд додатку Assemblr)
- 4.2 Вторинний і детальний огляд додатку Assemblr
- 4.3 Практична частина: створення власних віртуальних об’єктів та сцен у додатку Assemblr
- 4.4 Інтеграція доповненої реальності в навчальний процес
- 4.5 Підсумок та обговорення
- 5 Розробка методичних рекомендацій
Персональні дані та база практики
Метою закладу освіти завжди має бути виховання гармонійної особистості, а не спеціаліста. (А. Ейнштейн)
~Місія~
Розвивати індивідуальний потенціал кожного і виховувати освічене, ініціативне, відповідальне покоління – новий формат майбутніх лідерів, професіоналів, готових до змін і викликів сучасного світу.
~Візія~
Демократичне освітнє середовище, в якому шляхом партнерської взаємодії відповідального вчительства і активної батьківської громади розвивається щаслива, успішна та здорова дитина, готова до самореалізації в сучасному світі.
~Цінності~
- Відповідальність
- Системний підхід
- Прозорість
- Безперервний розвиток
- Довіра та свобода
Сайт ліцею: http://www.school45.in.ua/
Соціальні мережі:
•Facebook: https://www.facebook.com/share/g/15UjHsajwL/?mibextid=K35XfP
•Telegram: https://t.me/ourlyceum45
Адреса: 04136, м. Київ, Подільський р-н, вул. Івана Виговського, буд. 22-А
Директор: Пошелюжний Олександр Валентинович
Моніторинг впровадження цифрових технологій у закладі освіти
Завдання №1
Висновок: Після проведення інтерв’ю з директором, присвяченому аналізу освітньої політики щодо впровадження цифрових технологій, стало зрозуміло те, якими є основні завдання, виклики, досягнення та плани цього освітнього закладу.
Отже, ключовими цілями Ліцею №45 Подільського району міста Києва (далі - Ліцей) є підвищення якості освіти та розвиток цифрових компетенцій учнів і вчителів.
Використання таких інструментів, як Google Classroom і Forms, Microsoft Teams або Zoom, онлайн-ресурсів (таких як LearningApps, YouTube), а також спеціалізованих платформ (Khan Academy, Coursera) дозволяє підвищити інтерактивність та ефективність навчання.
Однак Ліцей все ж таки стикається з деякими викликами, зокрема періодичними технічними проблемами та, на жаль, недостатньою підготовкою чималої кількості вчителів (тобто тих, у кого досвід роботи в освіті менше 1 року), що долається за допомогою різноманітного короткотривалого навчання та певної технічної підтримки.
Також адміністрація активно співпрацює з батьками та іншими організаціями, забезпечуючи учнів пристроями та доступом до інтернету. Загалом, впровадження цифрових технологій уже трішки посприяло підвищенню залученості учнів, покращенню їхніх навчальних результатів та самостійності у навчанні.
У майбутньому Ліцей планує й надалі розширювати використання цифрових технологій, зокрема інтегрувати штучний інтелект, віртуальну та доповнену реальність, а також збагачувати свою ІТ-інфраструктуру, підвищувати цифрову грамотність усіх учасників навчального процесу тощо.
Завдання №2
Анкета та результати анкетування доступні за кліком на відповідні фото в наступних рамках:
Висновок: на основі аналізу анкетування вчителів початкових класів Ліцею №45 можна дійти до того, що:
•Досвід роботи: Більшість респондентів мають менше 1 року досвіду роботи в освіті, що свідчить про малий практичний досвід.
•Рівень цифрової компетентності: Більшість вчителів оцінюють свої навички роботи з цифровими технологіями на достатньому або середньому рівні, проте є й такі, хто вважає свої навички високими чи початковими.
•Потреба у підвищенні кваліфікації: Значна частина респондентів не проходила курсів підвищення кваліфікації з цифрових технологій або тренінгів з кібербезпеки, що вказує на необхідність в організації таких навчань.
•Використання цифрових інструментів і технологій: Найпоширенішими інструментами для щоденної роботи й ефективного оцінювання є інтерактивна дошка, мобільні застосунки, наприклад як Zoom, Google Classroom і Forms, а також такі онлайн-ресурси, як LearningApps і YouTube. Крім того, популярними джерелами підготовки до уроків (зокрема уроків медіаграмотності) є соціальні мережі.
•Виклики, проблеми та потреби: Незважаючи на дуже добру оцінку власної здатності інтегрувати цифрові технології в навчальний процес, все ж є труднощі, з якими стикаються вчителі. Серед основних - це недостатнє технічне забезпечення, а також відсутність відповідних навичок і часу на навчання, що вказує на необхідність підвищення кваліфікації в умовах наявної матеріально-технічної бази чи створення можливостей для покращення ІТ-інфраструктури закладу освіти.
Отже, загалом ці результати показують те, що вчителі початкових класів незважаючи на свій невеликий досвід роботи в освіті все ж мають хоча би базові чи середні навички інтеграції та взаємодії з цифровими технологіями, проте їм потрібна додаткова підтримка для подальшого підвищення рівня цифрової компетентності.
Завдання №3
Тут відображається чіткіший фото-опис ІТ-інфраструктури
Висновок: ІТ-інфраструктура Ліцею №45 Подільського району міста Києва має розгалужену мережу:
•Апаратного забезпечення, яке охоплює велику кількість ноутбуків, комп’ютерів, інтерактивних дошок, принтерів, проекторів та іншого обладнання, розташованого в кабінетах, актовій залі та STEAM-лабораторії. Такий ліцей з інноваційним обладнанням та ресурсами для робототехніки надає можливості для розвитку практичних навичок учнів, а також сприяє інтерактивності, цифровій грамотності та залученню не тільки дітей, а й інших учасників освітнього процесу. •Програмного забезпечення, що включає операційні системи (Windows, MacOS, Linux), антивірусні програми та широкий вибір офісних і навчальних програм, таких як Moodle, Google Workspace, Adobe Photoshop тощо. Всі наявні навчальні програми в Ліцеї підтримують інтерактивний підхід, а також полегшують організацію та контроль освітнього процесу.
•Інформаційного забезпечення, яке представлено веб-сайтом, соціальними мережами та платформами для комунікації, що забезпечує ефективне інформування всіх учасників освітнього процесу.
•Навчально-наукового забезпечення, що охоплює різні електронні ресурси, методичні матеріали та платформи для проведення очного, дистанційного чи змішаного навчання. Це дозволяє учням та педагогам брати участь у навчальних курсах, взаємодіяти на освітніх платформах і використовувати цифрові інструменти для дослідницьких та творчих проєктів.
Отже, ІТ-інфраструктура Ліцею дійсно має в наявності апаратне, програмне, інформаційне та навчально-наукове забезпечення, яке насамперед сприяє створенню сучасного навчального середовища, відповідає багатьом вимогам сьогодення, сприяючи інтерактивності, цифровій грамотності та залученню всіх учасників освітнього процесу.
Створення е-ресурсу та його впровадження в діяльність закладу освіти
Посилання на Telegram-блог/канал “ARLab: Інновації для освітян“: https://t.me/ARL_ab
Мета створення Telegram-блогу/каналу “ARLab: Інновації для освітян” полягає в інтеграції інноваційних цифрових інструментів у навчальний процес і підвищенні цифрової грамотності вчителів. Цей блог слугує, так званою інтернет-платформою та соціальним месенджером для інформування педагогів про можливості застосування віртуальної (VR) та доповненої реальності (AR) в освітньому процесі, зокрема в початковій школі. Також цей ресурс спрямований на формування практичних навичок у використанні цих технологій завдяки доступу до корисних матеріалів, інструкцій, прикладів та новинок з освітнього світу AR/VR.
Якщо детальніше заглибитися в завдання та цілі впровадження Telegram-блогу/каналу “ARLab: Інновації для освітян”, то завдяки ньому відбуватиметься:
•Розвиток інноваційної освіти: Впровадження новітніх технологій (AR та VR) у навчальні заняття підвищить їх інтерактивність та практичну цінність. Тобто це допоможе зробити уроки більш захопливими та зрозумілими, підтримуючи інтерес учнів.
•Підвищення цифрової грамотності: Відбудеться створення умов для систематичного розвитку цифрових навичок учнів і вчителів. Цей ресурс надасть доступ до уроків із цифрової та медіаграмотності, тренінгів і майстер-класів, допомагаючи педагогам ефективно інтегрувати цифрові інструменти в освітній процес.
•Методична підтримка вчителів: Такий блог 100% стане місцем для обміну досвідом та професійного зростання вчителів, надаючи їм інформацію про найсучасніші інструменти й методи роботи, приклади успішного використання AR/VR у різних предметах.
•Формування сучасних освітніх компетентностей учнів: Реалізація поданої інформації з Telegram-каналу сприятиме розвитку критичного мислення, інформаційної грамотності та адаптації до нових технологій. Тим чином учні вчитимуться використовувати інноваційні інструменти відповідально та з користю для навчання, що готуватиме їх до викликів цифрової епохи.
Висновок: Отже, впровадження Telegram-блогу/каналу “ARLab: Інновації для освітян” у діяльність закладу освіти - Ліцею №45 Подільського району міста Києва сприятиме розвитку сучасного освітнього середовища, що відповідає потребам сьогодення, допомагаючи насамперед вчителям, а потім і учням ефективно адаптуватися до технологічних змін та вдосконалювати свої навички в цифровій сфері.
Створення семінару (тренінгу)
Тема: Впровадження доповненої реальності на уроках початкової школи (додатково: користування додатком Assemblr)
Мета: Ознайомити вчителів з можливостями використання доповненої реальності на уроках та навчити їх користуватися додатком Assemblr для створення власних віртуальних об’єктів і використання вже готових шаблонів для навчання молодших школярів.
Тривалість: ~2 години
План:
Презентація «Впровадження доповненої реальності на уроках початкової школи» (додатково: первинний огляд додатку Assemblr)
Тривалість: ~15 хвилин
Для перегляду вмісту презентації пропонується перейти за QR-кодом Тут буде код
Стислий зміст презентації:
•Огляд технології доповненої реальності та її переваги для навчання
•Приклади використання доповненої реальності на уроках початкової школи
•Перелік, а також огляд додатків доповненої реальності
• Assemblr Studio
•Детальніше ознайомлення з технологією доповненої реальності та підготовка до її використання на уроках
•Потенційні складнощі впровадження доповненої реальності та їх подолання
•Висновки, перспективи використання та майбутнє доповненої реальності в освіті
Вторинний і детальний огляд додатку Assemblr
Тривалість: ~15 хвилин
Стислий зміст:
•Пояснення можливостей додатку для створення віртуальних об’єктів та сцен
-Створення AR-моделей: Assemblr Studio дозволяє створювати AR-моделі з нуля за допомогою вбудованого редактора, або імпортувати готові 3D-моделі.
-Редагування AR-моделей: Assemblr Studio дає можливість редагувати AR-моделі, змінюючи їх розмір, положення, текстуру та інші параметри.
-Створення AR-сцен: Assemblr Studio дозволяє створювати AR-сцени з AR-моделей, додаючи до них звукові та візуальні ефекти.
•Перегляд відео-демонстрацій та практичних застосувань (https://youtu.be/GQlAvi-NnmQ?feature=shared)
•Практичні завдання для ознайомлення з функціоналом (https://youtube.com/playlist?list=PLdYOu0DxNXP39S21TrJxPZNAnDSM7evPI&feature=shared)
•Потенційні складнощі та спроби їх уникнення
-Технічні проблеми: Один з основних ризиків використання доповненої реальності на уроках - це можливі технічні проблеми, такі як проблеми зі з'єднанням, несправність обладнання тощо. Для уникнення цих проблем необхідно підготуватися до уроку заздалегідь, перевірити обладнання та забезпечити наявність альтернативного варіанту плану уроку.
-Відсутність досвіду використання доповненої реальності: Для вчителів, які не мають досвіду використання доповненої реальності на уроках, може виникнути складність у підготовці та проведенні уроку. Для уникнення цього ризику необхідно заздалегідь ознайомитися з можливостями додатку Assemblr Studio та провести підготовчий етап у співпраці з колегами або експертами в області доповненої реальності.
Практична частина: створення власних віртуальних об’єктів та сцен у додатку Assemblr
Тривалість: ~1 година
Стислий зміст:
•Учасники отримують завдання створити власний віртуальний об’єкт або сцену в додатку
•Індивідуальна та групова робота з подальшим обговоренням результатів
Інтеграція доповненої реальності в навчальний процес
Тривалість: ~20 хвилин
Стислий зміст:
•Представлення, як вчителі можуть інтегрувати створені віртуальні об’єкти та сцени в уроки та діяльність учнів
•Поради щодо використання доповненої реальності для досягнення певних цілей навчання
Підсумок та обговорення
Тривалість: ~10 хвилин
Стислий зміст:
•Учасники діляться своїми враженнями
•Відповіді на запитання, обговорення можливостей подальшого використання доповненої реальності на уроках
Розробка методичних рекомендацій
Проектування інформаційного освітнього середовища
•Визначення цілей: Основні цілі закладу освіти повинні включати розвиток цифрових компетентностей учнів та педагогів, забезпечення доступу до сучасних навчальних ресурсів та інтеграцію цифрових технологій в освітній процес.
•Вибір цифрових інструментів та платформ: Використовуйте різноманітні платформи, а не тільки Google Classroom, Microsoft Teams, Moodle для проведення занять та взаємодії з учнями. Освітні ресурси, окрім Khan Academy та Coursera, а наприклад такі як НаУрок і Всеосвіта, допоможуть розширити можливості навчання.
•Створення технічної інфраструктури: При можливості більше оснастіть навчальні кабінети. Наприклад, інтерактивними дошками, ноутбуками, проекторами, а також надійним Wi-Fi для забезпечення безперебійного доступу до ресурсів інтернету.
•Забезпечення кібербезпеки та захисту даних: Впровадьте політику з кібербезпеки, навчайте вчителів та учнів основам захисту даних, а також використовуйте та ознайомлюйте учасників освітнього процесу з антивірусним програмним забезпеченням, наприклад, McAfee та Microsoft Defender.
•Підтримка з боку адміністрації: Адміністрація повинна здійснювати ретельний різноманітний (не тільки через анкетування та аналіз успішності учнів) моніторинг та оцінювання ефективності використання цифрових технологій.
Модернізація ІТ-інфраструктури
•Оцінка поточного стану та планування: Рекомендується провести аудит існуючої ІТ-інфраструктури, щоб визначити потреби в модернізації. Наприклад, удосконалення наявної STEAM-лабораторій та розширення мережевих ресурсів може суттєво підвищити якість освіти.
•Вдосконалення обладнання: Оснащуйте класні кімнати різним сучасним обладнанням: інтерактивними дошками, ноутбуками для вчителів, проекторами та принтерами. Забезпечте класи стабільним інтернет-з’єднанням через додаткові маршрутизатори.
•Розвиток програмного забезпечення: Регулярно чи хоча би періодично використовуйте тільки сучасне та популярне програмне забезпечення для навчання та управління, наприклад, системи LMS, такі як Moodle та Canvas, що дійсно полегшують управління навчальними процесами.
•Навчання учасників освітнього процесу: Бажано регулярно організовувати тренінги для учасників освітнього процесу з використання нового обладнання та програм, а також варто забезпечити технічну підтримку. Ще проводьте анкетування серед освітян і використовуйте наявні результати опитувань, які вказують на потребу в додаткових навчальних заходах для підвищення цифрових навичок.
Формування цифрової компетентності співробітників, вчителів, вихователів тощо
•Проведення навчальних курсів та тренінгів: Регулярно організовуйте курси з цифрової грамотності, особливо з акцентом на використання різних інтерактивних інструментів, а не тільки таких як Zoom, Google Classroom та Microsoft Teams.
•Навчання з кібербезпеки та захисту персональних даних: Необхідно впровадити програми з основ кібербезпеки, що охоплюють захист персональних даних та основи безпечної роботи в інтернеті.
•Використання сучасних навчальних ресурсів та застосунків: Слід заохочувати вчителів намагатися використовувати постійно різні інструменти для оцінювання знань учнів, наприклад, іноді Google Forms й інколи Kahoot, бо так підвищується інтерактивність навчання. Ще варто не забувати та використовувати цифрові ресурси для підвищення залученості учнів (LearningApps, Kahoot, Duolingo і не тільки).
•Моніторинг рівня цифрової компетентності: Проводьте анкетування для оцінки поточного рівня цифрових навичок вчителів та визначайте, які теми потребують додаткової уваги.
На мою думку, саме такі методичні рекомендації допоможуть розвинути сучасну освітню інфраструктуру, що може відповідати вимогам цифрового суспільства, забезпечуючи ефективне використання ІТ-технологій та розвиток цифрової компетентності у Ліцеї №45 Подільського району міста Києва та в будь-якому іншому закладі освіти.