Відволода
Відволода, -ди, ж. = Відлига. Шух. I. 81.
Зміст
Сучасні словники
1. Значне потепління взимку або ранньою весною, що викликає часткове розтавання снігу, льоду.
2. Тепла погода взимку або ранньою весною, яка супроводжується розтаванням снігу, льоду.
Словник синонімів
1. Відволога
2. Відволож
3. Відталь
4. Потепління
5. Розкаль
6. Розталь
7. Тань
8. Відлига
Медіа
Див. також
Джерела та література
Значення відлиги в Україні Народні прикмети Народні прикмети Народні прикмети Словник синонімів Україну захопила відлига
Цікаві факти або додаткова інформація
Народні прикмети:
- Відлига на Афанасія – до дощового та холодного літа і поганого врожаю картоплі.
- Ліс взимку шумить – до відлиги.
- Сороки та галки в снігу купаються – буде відлига.
- Снігурі розчирикалися – до відлиги.
- Іній на деревах – вдарять морози, туман - буде відлига.
Значення відлиги в Україні
Відлига\відволода є визнаним атрибутом клімату України, в будь-якій енциклопедії та в будь-якому підручнику з географії України можна прочитати, що зима в Україні порівняно тепла з чергуванням нетривалих морозів і відлиг.
Загалом відлига\відволода — цілком прийнятне явище для людини, взимку танення снігового покриву зумовлює появу типових осінніх або весняних краєвидів. При цьому часто зникає льодовий покрив на малих водоймах, погода зумовлює проходження стадій замерзання і скресання річок за менший період часу. Поява відлиг часто спричиняє рясні снігопади та дощі, мокрий сніг, розставання верхньої межі аераційного шару ґрунтового покриву тощо. В останні роки в зв'язку з глобальним потеплінням клімату частота відлиг в Україні та інших країнах зросла. Частіше почала скресати крига на великих річках, рідше почали утворюватись шари криги на морських узбережжях.
Щороку відлиги завдають великої шкоди посівам озимої пшениці. Тривалість стійкого снігового покриву зменшується. Інтенсивні й тривалі відлиги вважають небезпечним явищем. Після низької температури повітря вони негативно впливають на перезимівлю озимих культур, знижують їх загартовування, різко підвищують витрати вуглеводів, спричинюють утворення льодяної кірки, перенасичення водою верхнього горизонту ґрунту, що під час наступного зниження температури повітря може призвести до вимерзання озимини. Як уже було зазначено, інтенсивне танення снігу зумовлює вимокання та випрівання озимини.
Промерзання та розмерзання різних металевих конструкцій і будівельних споруд знижує їхню стійкість, перешкоджає виконанню будівельних робіт, збільшує кількість аварійних ситуацій та помітно впливає на господарство. Під час відлиги стіни будівель підмокають, а з наступним похолоданням на них утворюється льодяна кірка, що призводить до їхнього руйнування. Відлиги перешкоджають рухові гужового і автотранспорту. Іноді під час відлиги скресає лід на річках серед зими та відбуваються паводки. Зимові паводки — це значне підвищення рівня води річки, що утворюється під час відлиги. На відміну від повені, паводки виникають нерегулярно.
Часта зміна періодів відлиги морозами, що є характерним в ході зміни добових температур взимку, знижує опірність організму людини, збільшується кількість застудних захворювань, можуть активізуватись різні хронічні захворювання. За різкого перепаду зимових температур від від'ємних до додатних показників значно загострюється метеочутливість.