Обіймати
Обійма́ти, -ма́ю, -єш, сов. в. обня́ти, -німу, -меш, гл. 1) Обнимать, обнять, обхватывать, обхватить. Обніміте ж, брати мої, найменшого брата. Шевч. Одну ручку в головоньку, а другою обіймала. Лукаш. 238. 2) Охватывать, охватить. Страх обняв його. Єв. Л. І. 12. Журба обняла. Чуб. V. 154. Стала їх темна нічка обіймати. АД. І. 118. 3) О водѣ: заливать, залить. Уже лужкибережки вода й обняла. КС. 1883. II. 378.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ОБІЙМИ, і в, мн. Рух або положення рук, при якому обіймають або готуються обійняти кого-небудь. Я тихо сиджу, мене люба. Кохана в обіймах держить (Леся Українка, IV, 1954, 96); Політрук схопив у обійми Одинцова і міцно поцілував його в губи (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 278); * Образно. Я розповів про щойно баченого білявого юнака в обіймах кістлявої смерті (Петро Панч, В дорозі, 1959, 207); Висока гора мліла в обіймах місяця (Максим Рильський, Бабине літо, 1967, 35). ♦ Приймати (прийняти, зустрічати, зустріти і т. ін.) з розкритими обіймами кого — дуже привітно, гостинно приймати, зустрічати і т. ін. кого-небудь. Та дійшло до нього, мабуть, що приймають його тут не з розкритими обіймами (Юрій Шовкопляс, Людина.., 1962, 387); Коли вузькотілий нащадок ерцгерцога Карла Стефана з румунського полону вдруге потрапив на Україну, головний отаман зустрів його з розкритими обіймами (Михайло Стельмах, II, 1962, 47); Розкривати (розкрити) обійми: а) розводити руки, маючи намір обняти кого-небудь. Батько радісно всміхнувся і розкрив обійми (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 57); б) тепло, приязно зустрічати кого-небудь. Ти вернулась, пришила, наче з дальніх країв, мов я холодного царства Валгали. І назустріч тобі я обійми розкрив, — в серці тихо і сонячно стало (Володимир Сосюра, II, 1958, 97).
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Цікаві факти
У 70-і роки XX століття дослідники почали вивчати хімічні препарати, під назвою "ендорфіни", які були виявлені в кровоносній і нервовій системах людини. Ендорфіни – це морфіноподібні речовини, які знижують біль і викликають почуття ейфорії. Дослідження показують, що кількість цих натуральних наркотиків, котрі виробляються мозком і нервовою системою, зростає, коли ми обнімаємося. Коли подруга сказала мені, що обійми її друга для неї «як наркотик», вона не жартувала. Фізіологічно обійми – це природні вбивці болю.
Інші вчені можуть також багато чого розповісти про цінності обіймів і тілесних контактів між людьми. Наприклад, чи знали ви про те, що обійми посилюють вашу імунну систему? Цей цікавий факт обговорює Ешлі Монтег'ю, в його книзі "Дотики: Значення шкіри для людини". Мабуть, існує зона мозку, яка активно працює у відповідь на дотик до шкіри людини. Якщо дитя обіймають недостатньо, то атрофується частина його мозку і страждає її імунна система.