Годинка
Годинка, -ки, ж. 1) Ум. отъ година. 2) Часы. Угор. У Лемковъ годинки — карманные часы. Вх. Лем. 404.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ГОДИНА 1, и, жін. 1. Одиниця виміру часу, що дорівнює 1/24 доби, або 60 хвилинам. Згадаю що чи що набачу, То так утну, що аж заплачу. І ніби сам перелечу Хоч на годину на Вкраїну (Тарас Шевченко, II, 1953, 57); Години цілі ми дивилися, як оси Серйозно повзають у селищах своїх (Максим Рильський, II, 1946, 161); * У порівняннях. Тиждень минув як одна година (Нечуй-Левицький, II, 1956, 322). 2. Відрізок часу, що дорівнює 60 хвилинам, який числять від півночі і від півдня. До 1 години сиджу за столом (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 420); Близько другої години ночі всі заводи й установи міста були в бойовій готовності (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 30). 3. Відрізок часу, що відводиться на урок, лекцію, заняття та ін. — Я таки часом шила. — На годинах «рукоділля», як була ще гімназисткою? — подражнила її знову сестра (Леся Українка, III, 1952, 746); Однією з форм масової роботи на шахтах Донбасу була «виробнича година», яку проводили у гуртожитках робітників (Український історичний журнал, 4, 1960, 24).
УКРЛІТ.ORG_Cловник
ГОДИ́НА1, и, ж. 1. Одиниця виміру часу, що дорівнює1 /24 доби, або 60 хвилинам. Згадаю що чи що набачу, То так утну, що аж заплачу. І ніби сам перелечу Хоч на годину на Вкраїну (Шевч., II, 1953, 57); Години цілі ми дивилися, як оси Серйозно повзають у селищах своїх (Рильський, II, 1946, 161); * У порівн.Тиждень минув як одна година (Н.-Лев., II, 1956, 322). 2. Відрізок часу, що дорівнює 60 хвилинам, який числять від півночі і від півдня. До 1 години сиджу за столом (Коцюб., III, 1956, 420); Близько другої години ночі всі заводи й установи міста були в бойовій готовності (Кучер, Чорноморці, 1956, 30). 3. Відрізок часу, що відводиться на урок, лекцію, заняття та ін. — Я таки часом шила. — На годинах «рукоділля», як була ще гімназисткою? — подражнила її знову сестра (Л. Укр., III, 1952, 746); Однією з форм масової роботи на шахтах Донбасу була «виробнича година», яку проводили у гуртожитках робітників (Укр. іст. ж.,4, 1960, 24). 4. тільки одн. Певний період часу, певна пора, певний момент (перев. з означенням). Казано в середу везти новобранців по обіді. Сиджу я та дожидаю тієї години (Вовчок, 1, 1955, 276); Любіть Україну.. в годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди!.. (Сос., II, 1958, 313); // без означення. Добрий, сприятливий час. Ми оливи наливаєм Та байдуже собі співаєм — Чи то в годину, чи в напасть (Шевч., II, 1953, 202); І година прийде,., буде хижий ворог під гарматний дзвін.. утікать на Київ, з Києва — в Берлін (Сос., II, 1958, 229). Коменда́нтська годи́на — заборона без перепустки з’являтися на вулицях населеного пункту в певні години (у воєнний час та під час облоги). Надвечір, коли зайшла комендантська година і цивільному населенню ходити по вулицях було вже невільно, ми одвезли клишоногого двірника в його завулок (Перв., Материн.. хліб, 1960, 96); Ме́ртва (ти́ха) годи́на — відпочинок після обіду в лікувальних та деяких інших установах. Він вимагав, щоб мертвої години по обіді суворо додержували (Трубл., II, 1955, 69); Сме́ртна годи́на — смерть, кончина. Коли почула [бабуся] свою смертну годину,.. звеліла увечері скликати рідню (Стельмах, Гуси-лебеді.., 1964, 185).
Іноземні словники
Словари и энциклопедии на Академике
година I ж ( одиниця часу) hour дванадцята година дня — noon, twelve o'clock дванадцята година ночі — midnight, twelve o'clock комендантська година — curfew котра година? — what is the time? what o'clock is it? пікова (найбільшого навантаження) година — busy hour години пік — rush-hours, peak hours години прийому — ( reception) hours, calling hours; surgery ( hours) ( лікаря) шоста година вечора — 6 р.m. шоста година ранку — 6 а.m. півтори години — an hour and a half
Ілюстрації
Медіа
Цікаві факти
Матеріал з Вікіпедії
Існують різні способи відліку годин. • У стародавніх і середньовічних культур, коли розділення на день і ніч було набагато важливіше, ніж в епоху широкого використання штучного світла, відлік годин починався на світанку. Так, світанок визначав початок першої години, південь припадав на шосту годину, а захід наставав наприкінці дванадцятої. Це означало, що довжина годин залежала від пори року. Цей тип лічби іноді називають на астролябіях і астрономічних годинниках "вавилонським" годинником. Ця система також використовується в юдейському праві (Галаха). • Відповідно до так званих італійських годин, перша година починалася на заході сонця (або в кінці сутінок, приміром, через півгодини після заходу сонця, залежно від місцевих звичаїв). Години були пронумеровані від 1 до 24. Наприклад, у Лугано сонце в грудні сходило о чотирнадцятій годині, а південь припадав на дев'ятнадцяту. В червні сонце сходило о сьомій годині, а південь припадав на п'ятнадцяту. Захід сонця завжди припадав на кінець двадцять четвертої години. Цей спосіб відліку годин дозволяв кожному легко сказати, скільки часу вони мають до кінця роботи без ужиття штучного освітлення. Він широко використовувався в Італії з чотирнадцятого століття до середини сімнадцятого століття, вживався також у Польщі і на теренах сучасної Чехії.