Ирга
Ирга, -ги, ж. Раст. Cotoneaster vulgaris Linde. ЗЮЗО. І. 120.
Зміст
Сучасні словники
Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ІРГА́, и, жін. (Amelachier, Medik.). Високий декоративний чагарник родини розоцвітих з численними білими квітками. Подібно до глоду збирають насіння мушмули та ірги звичайної (Колгоспна виробнича енциклопедія, I, 1956, 703); В Голосіївському лісі багато ярів. Якщо тут насадити іргу і барбарис, глід і дерезу, то ці чагарники згодом перетворяться на справжній живопліт (Вечірній Київ, 9.II 1966, 4).
•Ірга – одна з небагатьох культур, яка відрізняється високою зимостійкістю, швидкоплідністю, рясною та щорічною врожайністю. З 25 видів, що зустрічаються в зоні Північної півкулі, найбільш поширені сорти: ірга колосиста, ірга канадська, ірга круглолиста. Порівняно недавно з’явився новий канадський сорт ірги Тіссен з дуже великими плодами.
•Ірга – рослина висотою від 4 до 6 метрів, з твердою деревиною, коренева система добре розвинена, пагони повстяно-опушені, прямостоячі. Листя округле або овальне, на черешках, з зубчиками по краю, темно-зелене (знизу блідо-зелене), восени жовто-червоне.
•Квітки численні, білі або кремові, зібрані в щиткоподібні китиці на кінцях пагонів, зав’язь нижня, маточка одна. Особливо рясне цвітіння і плодоношення відбувається на минулорічних верхівкових пагонах.
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Цікаві факти
Вирощувати іргу, хоча і можна самостійно, частіше зустрічаються дикорослі чагарники. Круглі ягідки дозрівають вже в липні-серпні, крім них, можна використовувати в лікувальних цілях кору рослини, квіти, листя.
Цілюща ірга зберігає смакові якості в вареному і сушеному вигляді, тому якщо ви хочете запастися вітамінами про запас, варто засушити ягоди на сонці або заморозити їх. З ірги можна готувати також морс.
Примітно, що соковита ягода особливо корисна при захворюваннях нирок, судин і печінки. Тому її можна їсти в профілактичних цілях. Сік ірги відмінно дезінфікує, за рахунок чого його рекомендують пити при ангіні. Можна використовувати рідину для обробки гнійних ранок, для полоскання рота при проблемах з яснами. Хоча ірга практично не має протипоказань, при зниженому тиску її краще їсти в невеликих кількостях.
Ягода має потужний седативний ефект, тому будьте пильні, збираючись у дорогу або працюючи зі складними механізмами. Хоча, щоб проявилося заспокійливу дію, потрібно як слід поласувати стиглої іргой.
Джерела
♦В. И. Чопик, Л. Г. Дудченко, А. Н. Краснова. Дикорастущие полезные растения Украины. Справочник. — Київ: Наукова думка, 1983. — 400 с. (рос.)
♦Рандушка Д., Шомшак Л., Габерова И. Цветовой атлас растений. Серия: Картинки природы. / Пер. со словац. Фото Д. Рандушка. 1-е русское изд. «Обзор» Братислава 1990 г. 416 с., илл. Стор. 26. ISBN 80-215-0068-9 (рос.)
♦Лікарські рослини : енциклопедичний довідник / відпов. ред. А. М. Гродзінський. — К. : Вид. «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, Український вир.-ком. центр «Олімп», 1992. — 544 с. — ISBN 5-88500-055-7.