Шолупайка
Зміст
Словник Грінченка
Шолупайка, -ки, ж. Шелуха, скорлупа.
Сучасні словники
Великий тлумачний словник сучасної української мови.
шолупайка шолупи́на, -и, ж., розм. Лушпайка, лушпина.
Українсько-російський словник.
шолупайка = шолупи́на, -и ко́рка; скорлупа́
Додаткова інформація
1. Шкірки деяких овочів, фруктів і т. ін., звичайно неїстівні; лушпайки. Маруся усе прибрала.. і лушпиння з яєць повкидала у піч (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 68); Мати на стіл поставила вечерю: варену картоплю в лушпинні, три цибулини й сіль (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 69).
2. Тверде покриття насіння соняшника, проса, гречки і т. ін., яке звичайно легко відділяється від зернятка; лузга. Насінням, як коники в траві, тріскотять [дівчата і хлопці]. І на землю лушпиння цвітом білим сиплеться (Андрій Головко, II, 1957, 125); З лікувальною метою вживається лушпиння плодів квасолі (Лікарські рослини.., 1959, 173).
3. чого, яке, перен. Про що-небудь зовнішнє, що прикриває суть, справжній зміст, характер чогось. Чуйний читач розрізнить серед цих [молодих поетів] шукань і шлях до справжніх знахідок, і ..лушпиння «новаторства заради новаторства» (Максим Рильський, Веч. розмови, 1964, 261).
Синоніми
- Лушпиння.
- Лузга.
- Лушпайки.
- Шолупина.
- Шкаралупа.
Цікаві факти
1. Користь лушпиння часнику:
- Допомагає вивести мокротиння з бронхів
- Допомагає оздоровити суглоби
- Лікує запальні захворювання шкіри
- Лікує хвороби шлунка
- Відновлює обмін речовин
2. Лушпиння цибулі рідко використовують в області кулінарії і найбільш часто викидають в якості відходів. Однак деякі господині знають, що незважаючи на обмеженість у використанні, цей відхід має безліч корисних властивостей і нерідко застосовується в народній медицині. Наявні в складі корисні речовини дають можливість застосовувати її з метою терапії безлічі патологій. Користь цибулиння для здоров'я людини пояснюється багатим складом і такими властивостями:
- спазмолітичну – знімає напругу в м'язах, спазми, знеболює;
- тонізуючу властивість;
- антисептичну та протизапальну;
- противірусну, що дає використовувати шкурки цибулин для терапії простудних захворювань;
- сечогінну дію.
3. Європейський банк реконструкції та розвитку виділив 56 млн доларів США на будівництво чотирьох заводів з переробки лушпиння соняшника у електроенергію. Згідно з проєктом, потужність електрогенеруючих об’єктів на біомасі складе 47 МВт.Банк надав кредит чотирьом українським компаніям групи Kernel, провідному та найбільшому в Україні виробнику та експортеру соняшникової олії, а також основному постачальнику сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки. Позичальники повинні будуть побудувати заводи з сучасними електростанціями з переробки біомаси у “зелену енергію на наявних виробничих майданчиках, розташованих в Україні. Обрані компанії також отримають транш у розмірі 8 мільйонів доларів США від Фонду чистих технологій. Проєкт дозволить зробити вагомий внесок у забезпечення енергетичної незалежності України, а також у захист та зменшення забруднення навколишнього середовища.