Компас
Компас, -су, м. Компасъ. Ком. II. 90.
Зміст
Компас-це...
Компас (у професійній мові моряків: компас) - пристрій, що полегшує орієнтування на місцевості шляхом вказівки на сторони світу.
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
КО́МПАС, а, чол. Прилад для визначення сторін світу, у якому намагнічена стрілка завжди показує на північ. Магнітна стрілка є головною частиною компаса — приладу, що дає змогу визначити сторони світу (Фізика, II, 1957, 132); Офіцери на ходу будуть поглядати на компаси, що світитимуться в темряві на їхніх руках (Олесь Гончар, III, 1959, 297); * Образно. Велике вчення — марксизм-ленінізм — було, є і буде надійним компасом, несхибним дороговказом до людського щастя, до комунізму (Літературна газета, 4.VII 1961, 1).
Магнітний компас
Історія створення
Імовірно, компас був винайдений в Китаї при династії Сун і використовувався для вказівки напряму руху по пустелях (докладніше див. Чотири великих винаходи).
Морський компас вперше описує Кипчаки в 1282 році, а потім ал-Макрізі (пом. 1442).
У Європі винахід компаса відносять до XII-XIII ст., Проте пристрій його залишалося дуже простим - магнітна стрілка, укріплена на пробці і опущена в посудину з водою. У воді пробка зі стрілкою орієнтувалася потрібним чином. На початку XIV в. італієць Флавіо Джойя значно удосконалив компас. Магнітну стрілку він надів на вертикальну шпильку, а до стрілки прикріпив легкий коло - картушку, розбиту по колу на 16 румбів. У XVI в. ввели поділ картушки на 32 румба, і коробку зі стрілкою стали поміщати в кардановому підвісі, щоб усунути вплив хитавиці корабля на компас. У XVII ст. компас забезпечили пеленгатором - обертається діаметральної лінійкою з візирями на кінцях, укріпленої своїм центром на кришці коробки над стрілкою.
Слово «компас», мабуть, походить від старовинного англійського слова compass, що означало в XIII-XIV ст. «Коло».
Принцип дії
Принцип дії заснований на взаємодії поля постійних магнітів компаса з горизонтальної складової магнітного поля Землі. Вільно обертається магнітна стрілка повертається навколо осі, розташовуючись уздовж силових ліній магнітного поля. Таким чином, стрілка завжди паралельна напрямку лінії магнітного поля.
Електромагнітний компас=
Електромагнітний компас є «розгорнутим» електрогенератором, в якому магнітне поле Землі відіграє роль статора, а одна або кілька рамок з обмотками - ротора. Співвідношення напруг, що наводяться в обмотках при русі в магнітному полі, показує курс, або одна обмотка встановлюється під заздалегідь заданим кутом до поздовжньої осі літака або корабля, і для підтримки курсу пілоту або рульовому слід кермом напряму утримувати стрілку на нулі.
Перевага електромагнітного компаса перед звичайним магнітним - у відсутності девіації від феромагнітних деталей транспортного засобу, так як вони нерухомі щодо обмоток і не наводять в них струмів.
Для роботи простого варіанту електромагнітного компаса з індикатором у вигляді гальванометра потрібне швидке рух, тому перше застосування електромагнітний компас знайшов в авіації. Був використаний Чарльзом Ліндбергом при перельоті через Атлантику в 1927 році
Медіа
https://www.youtube.com/watch?v=1G-X-RmhhA4
https://www.youtube.com/watch?v=FtIBGFcjmpk