Наїзжий

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Наї́зжий, -а, -е. Пріѣзжій, заѣзжій. Дав приказ, щоб наїзжі купці йшли її одчитувати. Рудч. Ск. II. 29.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Т.с., що і приїзджий, е. Який приїхав звідкись.

На просторому майдані, біля мурованого костьолу, стояли курені на три тисячі кварцяного війська та офіцини.. задля дворової челяді і приїжджої шляхти (Олекса Стороженко, I, 1957, 367); В Росії після Жовтневої революції селяни, повиганявши поміщиків з маєтків, самі вже порядкували на землі.. Але есерівські газети писали інше. І про це ж говорили приїжджі «оратори» з повіту (Андрій Головко, II, 1957, 431); 

// у знач. ім. приїжджий, джого, чол.; приїжджа, джої, жін. Людина, яка приїхала звідкись. На острові пусто, приїжджих нема (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 404); — Я вже всіх приїжджих питатиму, може хто бачив її маму (Оксана Іваненко, Таємниця, 1959, 81); Того ж вечора приїжджа з'явилася в монастирській церкві (Іван Микитенко, II, 1957, 270); Їй хотілося зав'язати розмову в приїжджою, але Варвара не озвалася (Леонід Первомайський, Дикий мед, 1963, 18). (Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, 1976. — Стор. 622.)

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Синоніми НЕТУТЕ́ШНІЙ (який не народився, не живе або не жив раніше в цій місцевості), ЧУЖИ́Й, СТОРО́НСЬКИЙрозм.; ПРИ́ЙШЛИЙ, ЗА́ЙШЛИЙ, ЗАХО́ЖИЙрозм. (який прийшов, прибув у дану місцевість звідкись); ПРИЇ́ЖДЖИЙ, ЗАЇ́ЖДЖИЙ, НАЇ́ЖДЖИЙрозм. (який приїхав, прибув у дану місцевість звідкись); ПРИБУ́ЛИЙ, ПРИБЛУ́ДНИЙрозм. (який прибув звідкись). - Я нетутешня, - тихо озвалася дівчина. - Мене прислали сюди викладати музику та співи... (Григір Тютюнник); Того ж таки вечора йшло через село дванадцять чужих парубків (Панас Мирний); До Золотаренків, до яких раніше майже ніхто не заходив, тепер щовечора зазирали сусіди чи й так собі - прийшлі люди (Григорій Тютюнник); Вони розмовляли про щось своє, хутірське, яке їм було діло до приблудного парубка, що приїхав руйнувати їхні хати? (Григорій Тютюнник). - Пор. сторо́ннй. Прислів'я Гумене, ну мене! Бо я подорожня! (Укр. пр., 1963, 128); Гумене, гумене, я приїжджа! (Укр. пр., 1963, 128). З історії «Наїзжий знімав хрести з верхів церкви в с. Жубровичі» (Зап. 12.07.1997 р. в с. Жубровичі Олевського р-ну Житомирської обл. від Горшиняк Юлії Василівни, 1913 р. народж.).

Джерела та література

Зовнішні посилання