Патріярх
Патрія́рх, -ха, патрія́рха, -хи, м. Патріархъ. Я патріярхові за розрішення та за заручини дам сто гривен. К. Бай. 13. Написав до її брата патриярхи. Гн. І. 140.
Сучасні словники
1. Глава роду за родового ладу. Багатий досвідом життя й знанням людей та обставин, Захар Беркут був правдивим образом тих давніх патріархів, батьків і провідників цілого народу, про яких говорять нам тисячолітні пісні та перекази (Іван Франко, VI, 1951, 34).
2. перен. Найстарша, найбільш поважана людина в якому-небудь колективі. — Високоповажане добродійство! Прошу підняти келехи за вельмишановного Олександра Максимовича, нашого сивого патріарха (Михайло Стельмах, I, 1962, 332); // кого, чого. Людина, яка є старшою і найвидатнішою в якій-небудь галузі діяльності. І ти [Джамбул] тепер у нас — як патріарх народних поетів; як перший пропагандист і агітатор (Павло Тичина, III, 1957, 69); * Образно. — Навіть такий могутній патріарх лісів, як дуб, і той не може обійтися без супутника... (Михайло Чабанівський, Стоїть явір.., 1959, 109).
3. Найвищий титул перев. в православній церкві, а також особа, що має цей титул. Патріарх входить у печеру до гроба господнього з пучком незасвічених свічок і молиться (Нечуй-Левицький, III, 1956, 376); При Олексієві Михайловичу патріархом став Никон, який мав великий вплив на царя (Історія СРСР, I, 1956, 179).