Талап!
Талап!
Утворювати характерні звуки під час ходіння в розтоптаному або великому взутті. Талапати чоботищами по підлозі;
// Іти, тягнучи по дорозі взуття. Чорні, замащені в смолу люди талапають розтоптаними постолами за стадом,.. випасаючи зголоднілою маржиною кожне стебельце придорожнє (Гнат Хоткевич, II, 1966, 267).
1. Хлюпатися, плавати, плескатися й т. ін. у воді. Бродять [діти] по калюжах, талапаються, мов купа жаб (Іван Франко, VIII, 1952, 331); Всі вони [рибальські діти] виросли на березі моря, талапались у воді з ранньої весни до пізньої осені (Микола Трублаїні, Шхуна.., 1940, 21); // Виконувати якусь роботу, рухаючись у воді, болоті. — Святі апостоли була рибаками, і ми, їх заступники, — рибаки. Ціле літо талапаємося в Ред-Рівері, і працю нашу забирають пани запівдурно (Мирослав Ірчан, II, 1958, 124); На її мочарі хтось і зараз талапається. Ага, то Давид копає рови, щоб вигнати з болота.. воду (Михайло Стельмах, I, 1962, 541).
2. рідко. Те саме, що возитися 2. — А мені: і нагодуй, і вмий, і сорочку поший, і талапайся з ним [пасинком], і няньч його (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 438).Талап! меж. 1) Для выраженія паденія во что либо жидкое; для выраженія брызговъ какой либо жидкости. Грязюка з колеса талап на нього. Шейк. 2) Для выраженія удара чѣмъ нибудь плоскимъ. Він його талап долонею по пиці. Шейк. Талап-талап! Для выраженія плаванія, бултыханія руками или лапами животнаго. 1) Издавать звукъ, какой происходитъ отъ паденія чего-нибудь въ жидкость; плескать чѣмъ нибудь жидкимъ. Шейк. 2) Мутить воду, плескаясь въ ней. Не талапай воду. Шейк. 3) Марать, пачкать грязью или вообще чѣмъ нибудь жидкимъ.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках