Чайний
Чайний, -а, -е. Чайный. Полт.
Зміст
Сучасні словники
Тлумачення слова у сучасних словниках
Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ЧА́ЙНИЙ
1. Прикм. до чай 1—3. Ми заснували, невеличку чайну плантацію — за вашою порадою й побажанням (Юрій Яновський, I, 1954, 69); Передгір'я Гімалаїв, де багато вологи і де родючі червоноземні ґрунти, мають сприятливі умови для вирощування чайного куща й інших цінних субтропічних і тропічних культур (Економічна географія зарубіжних країн, 1956, 180); Артіль здала державі чайного листу 297 600 кілограмів і весь — першого сорту (Іван І. Волошин, Сади.., 1950, 119).
2. Стос. до лаю (у 3 знач.); признач. для пиття чаю. Сміливо переступив [Лейба] через поріг і на ступінь приступив до стола, на котрому стояв самовар та чайний посуд (Нечуй-Левицький, II, 1956, 41).
3. у знач. ім. чайні, них, мн. Назва родини вічнозелених рослин, до якої належать чай, камелія та ін.
Різновиди
- Ча́йний гриб (тибетський гриб, японський гриб, медузоміцет) — зооглея, яка являє собою результат симбіозу оцтовокислих бактерій роду Acetobacter і дріжджів, які входять до складу культури Medusomyces gisevii V. Свою своєрідну назву (назвали «грибом») симбіоз отримав завдяки типу зооглеї у формі слизової плівки утвореної целюлозоутворюючими оцтовокислими бактеріями. Використовують «чайний гриб» для отримання ферментованих напоїв (наприклад, комбуча), для лікування, у косметології.
Штами мікроорганізмів, що складають плодове тіло гриба, можуть варіювати залежно від місця походження. Гриб є товстою шаруватою слизуватою плівкою, що плаває на поверхні рідкої живильної основи: підсолодженого чаю, соку.
Чайний гриб має складну хімічну структуру, володіє антибіотичними властивостями і продукує глюкоронову, молочну, оцтову, яблучну, коєву та ортофосфорну кислоти, екзоферменти, пігменти, ліпіди, моносахариди, дисахариди, вітаміни групи В, вітамін C і PP.
- Чайна троянда (роза) — акліматизована чагарникова субтропічна троянда з пишними квітами блідо-жовтого забарвлення, що мають запах чаю; вирощується як декоративна рослина. Чайні рози. Походять від індійської рози і мають сильний чайний запах. Характерні риси — дуже красиві квіти, рясне й безперервне цвітіння протягом усього літа (Озеленення колгоспного села, 1955, 245); Чайний гриб — слизувата плівка, яка виникає з мікроорганізмів на поверхні розчину цукру в слабкому чаї. Чайний гриб — це пружна маса, що являє собою своєрідне співжиття рослинних мікроорганізмів: оцтовокислих бактерій та дріжджових грибків (Робітнича газета, 25.XI 1977, 4); Чайний квас — злегка газований кислувато-солодкий напій, що утворюється внаслідок життєдіяльності чайного гриба.
- Чайна ковбаса — назва яловичої ковбаси другого сорту, що її вживали до чаю. А як увійшла пані з мискою вареників і служниця нарешті принесла самовар, булки і традиційну «чайну» ковбасу, то я саме описувала «лукуллівський бенкет» (Леся Українка, III, 1952, 707); Молоді захотілося випити чаю з улюбленого самовара. Купили пухкого докторського хліба, чайної ковбаси, цукерок «барбарис» і влаштували справжнє чаювання (Олександр Бойченко, Молодість, 1949, 313); Чайна ложка (ложечка) — маленька ложка, якою помішують чай у склянці, чашці тощо; міра, що дорівнює місткості цієї ложки. — Здрастуйте! — відповів на вітання капітана миршавий дідок, що сидів у кінці столу в кухоньці і, тримаючи на руках дитину, годував її з чайної ложечки манною кашею (Андрій Головко, I, 1957, 461).
- Чайний пакетик - маленький мішечок із спеціальної фільтрувального паперу, в якому знаходиться чай. Він використовується для швидкого заварювання чаю окропом або гарячою водою.
Представляет собой закрытый пакетик из фильтровальной бумаги, обычно содержащий разовую дозу чая для однократной заварки. Пакетик, как правило, закрывается металлической скобкой, потому что клей отрицательно сказался бы на вкусовых качествах чая. Некоторые производители не закрывают пакетик, а просто завязывают его ниткой. Иногда встречаются пакетики, закрытые термоспособом, для этого внутренняя поверхность фильтр-бумаги содержит термопластиковое волокно. Большинство чайных пакетиков имеют нитку, за которую пакетик легко можно вытащить из готового чая.
Ілюстрації