Сирість

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 20:29, 16 жовтня 2018; Ombaranova.pi14 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Сирість, -рости, ж. 1) Сырость, влажность. 2) Особый запахъ рыбный. Ном. № 1270. Запахло на березі баговінням, мулом та риб’ячою сирістю. Левиц. І. 125.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СИ́РІСТЬ, рості, жін. 1. Властивість і стан за знач. сирий 1—3, 6. Уранці туманцем, удень сонечком, а увечері морозцем — повитягувало з неї [землі] усю сирість. (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 123); [Лукерія Степановна:] Жили ми у підвалі, боже, у якій багнюці та в сирості (Марко Кропивницький, II, 1958, 301); Поїхав якось Семен до глинища.. Копає.. Утомиться — сяде, спочине, скрутить цигарку, викурить у холодочку. Та й кобилі гарно: від глини сирість іде, муха не так б'є (Гнат Хоткевич, I, 1966, 127). 2. Надмір вологи де-небудь, у чомусь; підвищена вологість. Всепроймаюча петербурзька сирість ломила руки й ноги (Олександр Ільченко, Серце жде, 1939, 335); Знадвору потягнуло сирістю, важким, пересиченим вогкістю повітрям (Володимир Гжицький, Чорне озеро, 1961, 132). 3. розм. Специфічний запах чого-небудь. Витягла [рибалки] човни на берег, розкидали мокрі сітки по лозах. Запахло по березі баговинням, мулом та риб'ячою сирістю (Нечуй-Левицький, I, 1956, 69).

Словник синонімів

ВОЛО́ГІСТЬ (наявність вологи у чомусь), ВО́ГКІСТЬ, СИ́РІСТЬ, ВІ́ЛЬГІСТЬрідше,ВІЛЬГО́ТАрідше,ВІЛЬГО́ТНІСТЬрідше,ВІ́ЛЬГАрідше.Вологість насичувала повітря (О. Гончар); Знадвору потягнуло сирістю, важким пересиченим вогкістю повітрям (В. Гжицький); Грибною вільгістю пахтить І віє листвиною (А. Малишко); Ми йдемо до нової хати. Запашна вільготність (Я. Качура); Дихнуло вільгою. - Знать, близько болотистий луг (П. Дорошко). ВОЛО́ГА (рідина, яка конденсується на чомусь, міститься десь), ВО́ГКІСТЬ, ВІ́ЛЬГІСТЬ, ВІЛЬГО́ТА, ВІ́ЛЬГАрідше.Вона з небувалою насолодою спочатку угамувала спрагу, а тоді занурила обличчя з запаленими повіками в свіжу й холодну вологу (З. Тулуб); Мартин гладив її пахуче волосся, відчував на своїх грудях тепло її дихання, вологу сліз (А. Шиян); Вогкість зеленкуватими краплями так і висіла на них [стінах] (І. Франко); Чути, як знадвору по шибках перекочуються краплини вільгості (М. Стельмах); Спрага пече в горлі, спрага груди роздирає. Де вона, та благодатна вільга? (Н. Рибак).


Ілюстрації

Сирість .jpg Сирість1.png Сирість2.jpg

Медіа

Цікаві факти

Сирість - це добре чи погано?

Сирість в будинку провокує розвиток грибка і цвілі, руйнує оздоблювальні матеріали, псує ремонт, а найголовніше - завдає шкоди вашому здоров'ю. Що в перспективі призводить до несподіваних витрат і зайвих витрат часу. Нормальним рівнем вологості в приміщенні вважається показник 40-60%, при цьому перевищення цього граничного значення викликає у жителів погане самопочуття, алергічні реакції, астму, бронхіальні та респіраторні захворювання. Збудниками цих захворювань є спори грибка, що швидко розповсюджуються по приміщенню з постійно підвищеною вологістю повітря. Найбільш уразливі для них люди зі слабким імунітетом, пенсіонери і діти. Тому дуже важливо своєчасно виявляти і усувати причини та наслідки надмірної вологості в приватних будинках і житлових приміщеннях.