Мемель

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Мемель, -ля, м.? Бідний батько схватив удруге мемеля од парубків ( = побито його) і пішов плачучи додому. Грин. II. 172.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

1) до 1924 року назва міста Клайпеда; третє за величиною місто Литви, розміщене в західній її частині, де Балтійське море переходить у Куршську затоку. Клайпеда, завдяки відносно південному розташуванню, — найбільший порт Литви;

2) німецька назва річки Німан.

Назва

Клайпеда неодноразово міняла свою назву. Бувши заснованою німецькими лицарями місто називалося Мемель у 1252—1923 рр. Литовська держава перейменувала його у Клайпеду в 1923—1939 рр. Після реаннексії гітлерівською Німеччиною, місто знов перетворилося на Мемель в 1939—1945 рр. Треба відзначити, що литовське «Клайпеда», а точніше Калойпеде, регулярно уживалося для позначення регіону з 15 ст. (вперше згадується в 1413 р.[1]). Місцева топонімія відображає в першу чергу курські назви — Мелнраге (Melnrage з латиської — Чорний Ріг), так що стародавня назва Caloypede швидше має курське походження. Німецькі укладачі місцевих карт, як правило, зазвичай не користувалися повним перейменуванням, а онімечували місцеві назви. Наприклад — Pogegen, Pilsaten, Akmonischken, в яких насилу, але вгадуються стародавні курські і литовські назви. Назву Мемеле стародавні литовці вживали для опису заболочених ділянок нижньої течії р. Німан. У стародавньому документі, що описує перший похід Тевтонського ордену в «поганські землі» вказано, що загін довгий час йшов по правому берегу річки Мемеле, маючи намір вийти до її гирла. Не маючи точних карт вони не знали, що Німан впадає в Курську затоку. Продовжуючи похід вже по правому березі затоки вони вийшли до місця його впадання в море, думаючи, що перед ними і є гирло Німану. Відповідно, основана фортеця назвалася Мемельбург.

Пізнє найменування навіть уживалося в національному німецькому гімні «Дас Лід дер Дойчен» («Das Lied der Deutschen»).


Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання