Секретарь

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:20, 26 листопада 2017; T.marchenko (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Секретарь, -ря, м. Секретарь. Пани мої секретарі учинили волю. Грин. III. 352.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СЕКРЕТАР 1, я, чол. 1. Службовець, який відповідає за діловодство установи, організації тощо. Повернувся [Шавкун] за порадою до свого давнього приятеля Чижика, секретаря в суді (Панас Мирний, I, 1949, 384); // Особа, що веде ділове листування окремої людини. «Пишу я — Майк. Тебе, тату, не застав дома. Ти вийшов кудись розхвильований, як сказав мені твій старий секретар» (Юрій Яновський, II, 1958, 61); * Образно. Моя пам'ять, той нерозлучний секретар мій, вже записує і цю безвладність тіла серед цвіту яблунь, і гру світла (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 420).

Губернський секретар — у дореволюційній Росії — цивільний чин дванадцятого класу; Державний секретар — назва міністра закордонних справ у США; Колезький секретар — у дореволюційній Росії — цивільний чин десятого класу. 2. Особа, що веде протокол зборів, засідання і т. ін. Майор Воронцов зібрав комуністів і комсомольців.. Не обирали голови й секретаря, не писали протоколів, не складали резолюцій. Часу для цього не було, групи мали ось-ось виступати (Олесь Гончар, III, 1959, 96). 3. Виборний керівник якої-небудь організації, якогось органу. Секретарі військових партійних організацій і керівники політорганів беруть участь в роботі місцевих партійних комітетів (Статут КПРС, 1961, 23); Він був секретарем комсомольської організації (Микола Зарудний, Світло, 1961, 4); У райкомі його прийняв перший секретар Корнієнко. — А, Дорош. Сідай. Я зараз (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 196); Відповідальний секретар Спілки письменників України.. поділився своїми думками про критику і сучасну літературу (Літературна Україна, 27.XI 1970, 2); // Виборна службова особа у складі найвищих та місцевих органів державної влади СРСР. Секретар Президії Верховної Ради УРСР; Секретар сільради; // Один із членів якого-небудь виборного органу, що веде діловодство й поточну організаційну роботу. Секретар місцевкому; // Особа, що очолює організаційно-адміністративний або виконавчий орган міжнародної організації. Генеральний секретар ООН; Генеральний секретар Всесвітної федерації профспілок. 4. Керівник поточної роботи установи, органу або якого-небудь відділу. Вже через тиждень після свого листа я мав дуже милі одповіді од секретаря видавництва (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 457); Секретар редакції перегорнув сторінки її твору, записав адресу (Олесь Донченко, V, 1957, 510); Перебрався [О. Довженко] навесні 1922 року в Берлін, на меншу посаду секретаря генерального консульства УРСР в Німеччині (Олександр Довженко, I, 1958, 18).

Учений секретар — службова особа, що відповідає за організацію поточної роботи в науковій установі [Вася:] А це — наш майбутній учений секретар. [Убийбатько:] Який там секретар! Роман Убийбатько (Іван Микитенко, I, 1957, 355). Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 112.Коментарі (0)

СЕКРЕТАР 2, я, чол. Хижий птах з довгими ногами та з чубчиком на голові у вигляді гусячого пера. Поїдають отруйних змій і багато птахів: ..каня, ворони, секретар та деякі інші (Визначник земноводних та плазунів, 1955, 79).

Орфографічний словник

Секретарь.png|}

УКРЛІТ.ORG_Cловник

СЕКРЕТА́Р1, я́, ч.

1. Службовець, який відповідає за діловодство установи, організації тощо. Повернувся [Шавкун] за порадою до свого давнього приятеля Чижика, секретаря в суді (Мирний, І, 1949, 384); // Особа, що веде ділове листування окремої людини. «Пишу я — Майк. Тебе, тату, не застав дома. Ти вийшов кудись розхвильований, як сказав мені твій старий секретар» (Ю. Янов., II, 1958, 61); * Образно. Моя пам’ять, той нерозлучний секретар мій, вже записує і цю безвладність тіла серед цвіту яблунь, і гру світла (Коцюб., І, 1955, 420).

Губе́рнський секрета́р — у дореволюційній Росії — цивільний чин дванадцятого класу; Держа́вний секрета́р — назва міністра закордонних справ у США; Коле́зький секрета́р — у дореволюційній Росії — цивільний чин десятого класу.

2. Особа, що веде протокол зборів, засідання і т. ін. Майор Воронцов зібрав комуністів і комсомольців.. Не обирали голови й секретаря, не писали протоколів, не складали резолюцій. Часу для цього не було, групи мали ось-ось виступати (Гончар, III, 1959, 96).

3. Виборний керівник якої-небудь організації, якогось органу. Секретарі військових партійних організацій і керівники політорганів беруть участь в роботі місцевих партійних комітетів (Статут КПРС, 1961, 28); Він був секретарем комсомольської організації (Зар., Світло, 1961, 4); У райкомі його прийняв перший секретар Корнієнко. — А, Дорош. Сідай. Я зараз (Тют., Вир, 1964, 196); Відповідальний секретар Спілки письменників України.. поділився своїми думками про критику і сучасну літературу (Літ. Укр., 27.ХІ 1970, 2); // Виборна службова особа у складі найвищих та місцевих органів державної влади СРСР. Секретар Президії Верховної Ради УРСР; Секретар сільради; // Один із членів якого-небудь виборного органу, що веде діловодство й поточну організаційну роботу. Секретар місцевкому; // Особа, що очолює організаційно-адміністративний або виконавчий орган міжнародної організації. Генеральний секретар ООН; Генеральний секретар Всесвітної федерації профспілок.

4. Керівник поточної роботи установи, органу або якого-небудь відділу. Вже через тиждень після свого листа я мав дуже малі одповіді од секретаря видавництва (Коцюб., III, 1956, 457); Секретар редакції перегорнув сторінки її твору, записав адресу (Донч., V, 1957, 510); Перебрався [О. Довженко] навесні 1922 року в Берлін, на меншу посаду секретаря генерального консульства УРСР в Німеччині (Довж., І, 1958, 18).

Уче́ний секрета́р — службова особа, що відповідає за організацію поточної роботи в науковій установі. [Вася:] А це — наш майбутній учений секретар. [Убийбатько:] Який там секретар! Роман Убийбатько (Мик., І, 1957, 355).

СЕКРЕТА́Р2, я́, ч. Хижий птах з довгими ногами та з чубчиком на голові у вигляді гусячого пера. Поїдають отруйних змій і багато птахів: ..каня, ворони, секретар та деякі інші (Визначник земноводних.., 1955, 79).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 9. — С. 112 - 113.

Ілюстрації

Секретар 1.jpeg Секретар 2.jpg Секретар 3.jpg Секретар 4.png

Цікаві факти

Птах-секретар

Яке незвичайне назва - птах-секретар! Чому так назвали таку цікаву птицю, ареалом проживання якої є африканські савани? Своє цікаву назву вона отримала за притаманну їй вальяжную ходу і стирчать на потилиці чорне пір`я, що асоціюються з секретарями та судовими приставами давніх часів, любили прикрашати свої перуки чорними гусячими перами. В цілому оперення птиці має непомітну сіру окраску- на голові від дзьоба до очей виділяються помаранчеві ділянки шкіри.птах - секретар

Висота дорослої особини становить трохи більше метра при наявному невеликій вазі (близько 4 кг), причому самці трохи крупніше самок. Розмах крил коливається від 1,2 до 1,35 метра. Невелика голова на довгій шиї, біло-сірий дзьоб, орліноподобное тіло і надзвичайно довгі ноги з короткими пальцями і тупими кігтями на них - це основні зовнішні ознаки пернатої африканської мешканки, при погляді на яку з боку може скластися враження, що вона стоїть на ходулях.

Де живе птах-секретар Описана вперше в 1783 році зоологом Іоганном Германом, настільки цікава птиця воліє жити на відкритих луках і в саванах спекотної, спекотної Африки. Найбільш їй до вподоби території з невисоким трав`яним покровом, що забезпечує оптимальний огляд місцевості-в густих лісах і справжній пустелі птах-секретар не жила.

Дорослі особини часто живуть парами, дуже рідко групами і поодинці. Зрідка можуть збиратися у великі групи, які швидко розпадаються, біля водопоїв або при великому скупченні їжі.

птах - секретар цікаві факти


Кардиолог Украины: Не губите сердце таблетками от давления! На ночь выпивайте чашку простого... Читать дальше »

В г.Киев аптеки скрывали средство улучшающее зрение в 85 раз! Им оказался советский... Читать дальше »

Врач из г.Киев: Не выстригайте грибковые ногти! Капните прямо на ноготь раствором уксуса и Читать дальше » Передбачається, що птахи-секретарі постійні в своєму виборі і формують пари на все життя. Розмноження може відбуватися протягом всього року, але здебільшого це часовий відрізок з серпня по березень. Протягом шлюбного періоду, що припадає на сезон дощів (серпень-вересень) протікає досить активно, тому як самець опікується самку всюди: і на землі, і в повітрі, намагаючись домогтися її розташування. Чужинців в період спарювання, що відбувається на землі (трохи рідше на деревах), пара на свою територію не допускає.

Спосіб життя сімейної пари У будівництві гнізда беруть участь обидві особини. Розташовують птиці своє житло, зроблене з гілок з товстим шаром трави (гною, вовни та іншого) на дні і що нагадує за формою платформу діаметром до 2,5 метра, зазвичай на плоскій вершині колючих дерев, найчастіше на акаціях. Щороку пара, яка ніколи не розлучається і намагається завжди перебувати в полі зору один одного, повертається для розмноження до старого гнезду- відмовляються від свого лігва лише у випадках, якщо маса останнього стає загрозливо важкої і з`являється ризик падіння гнізда на землю.

Поява молодняка птиці-секретаря У кладці, що відбувається з періодичністю в 2-3 дня, зазвичай від 1 до 3 біло-блакитних яєць, що мають грушоподібної форми. Інкубація починається з моменту відкладення першого яйця. Здебільшого насиживание проводиться самочкой- сильна половина в цей час знаходиться в пошуках здобичі для своєї дами. Через 8 тижнів відбувається поява першого пташеняти, далі другого. Третьому (за умови, що в кладці було 3 яйця) везе менше, і він помирає від голоду, бо не може з причини слабкості конкурувати з опередившими його в зростанні побратимами по гнізду.де живе птах секретар

Молодняк птиці-секретаря, зростання якого відбувається дуже повільно, часто характеризується непропорційно великий по відношенню до тулуба головою. Самостійно на ноги пташенята стають лише через 6 тижнів, підніматися над гніздом намагаються в 2-місячному у віці, під батьківською опікою залишаються ще протягом приблизно 3 місяців. Харчуються спочатку напівперевареним м`ясом, яке для них добувають дорослі особини.

Птах-секретар: цікаві факти за день птах-секретар, що стає активною через пару годин після сходу сонця, проходить до 30 км, пересуваючись при цьому досить швидко (особливо при затриманні видобутку) - у міру необхідності літає, і досить непогано, правда, для цього їй потрібно хороший розгін. У перші хвилини підйому в повітря політ секретарів здається досить важким, але це відчуття змінюється легкістю і витонченістю у міру набору висоти. Парити в небі птах-секретар може тривалий час. Сон і відпочинок вона вважає за краще проводити на деревах або високих чагарниках. В цілому спосіб життя птиці-секретаря оседлий- кочує вона лише при нестачі їжі.

птах секретар чому так назвали

Птах-секретар відноситься до хижаків з досить великим раціоном харчування, велика частина якого складається з членистоногих (павуків, коників, жуків і скорпіонів), дрібних ссавців (мишей, щурів, їжаків, іноді зайців і мангустів). До улюбленим ласощів цих пернатих можна віднести яйця, пташенят, невеликих черепах і земноводних. Отруйних змій секретарі їдять не дуже часто, але саме за це якість африканські народи шанують і поважають цю птицю, яку вважають благородною і зображену на гербах Судану і ПАР.

Полювання як основний спосіб їжі Полювання для птиці-секретаря є одним з улюблених і необхідних для існування занять, при якому вона проявляє широкий спектр хитрощів. Так, вона з метою введення змії в оману робить пробіжки, постійно змінюючи напрямок, усипляючи таким способом пильність останньої.

У пошуках здобичі птах-секретар прочісує відкриті місцевості-за наявності високої і густої трави розправляє крила, плескає по ній, змушуючи потенційну здобич виявити себе. Далі відбувається невелика гонитва і заковтування жертви за умови її невеликого розміру або боротьба під час зустрічі з більшим екземпляром. В такому випадку птах-секретар пускає в хід дзьоб, ноги, намагаючись оглушити видобуток і умертвити її за допомогою сильних ударів.

Дорослі особини не мають природних ворогів, що не можна сказати про їх пташенят. Відкриті великі гнізда часто розоряють африканські пугачі і ворони.

Медіа

Cпільнокореневі слова зі словника Бориса Грінченка

Сект

Секундувати

Секунда

Секстерень

Секретарь

Секрет

Секерний

Сект

Джерела та література

Зовнішні посилання