Жень

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Жень, -ні, ж. Сжинъ, ужинъ. Моєї жені снопів не дали. Канев. у. Жень не пов’язана, покидана гуком лежить. Г. Барв. 233. 2) Снарядъ, посредствомъ котораго взлѣзаютъ на дерево для осматриванія бортей. Радом. у.

Сучасні словники

Жень - нескл. ж .; = Жень Одна з основних етичних категорій конфуціанства, що означає доброчесність, любов до ближнього, справедливість і т.п. Тлумачний словник Єфремової. Т. Ф. Єфремова. 2000

Жень — драбини, лазиво, снасть для споруджений борті, видобутку меду.

Філософія

Жень - понятійна категорія в конфуціанстві.

У класичному розумінні означає поняття «поваги», «великодушності», «доброти», «серйозності», «щирості». Вища чеснота з п'яти постоянств (п'яти чеснот) конфуціанства, які повинен мати благородний муж. Виражається в любові до ближнього, турботі про людей.

Одна з ключових категорій китайської філософії і традиційної китайської культури, що поєднує три головних смислових аспекти:

-морально-психологічний - любов-жалість до людей;

-соціально-етичний - сукупність всіх видів правильного ставлення людини до іншої людини і суспільства;

-етико-метафізичний - симпатичних-інтеграційна взаємозв'язок окремої особистості з усім сущим, включаючи неживі предмети.

Він володіє жень покликаний, з одного боку, врівноважувати світ, з іншого боку, - «долати себе і повертатися до ритуальної благопристойності», реалізовувати «золоте правило моралі»: не нав'язувати іншому того, чого не бажаєш собі.

У неоконфуціанской моделях, під впливом буддизму, категорія жень придбала космологічні риси. У вченні Тань Ситун (1865-1898) вона виступає як аналог європейського поняття гравітації.