Пуп’янок
Пуп’янок, -нка, м. 1) Бутонъ; почка. Квітки роскручували свої пуп’яночки. Левиц. ПЙО. І. 500. 2) Завязь огуречныхъ растеній. Сквир. у. Маленькій огурчикъ. Дам тобі угірок і пуп’янок. Ном. № 566. З) З пуп’янку. Сызмала. Він і з пуп’янку такий був: ще років п’ять йому було, то все по сусідських городах крав. Волын. г. Ум. Пуп’яночок. Нехай я собі огірочкапуп’яночка знайду. Ном. № 566.
Сучасні словники
Український тлумачний словник
пуп'янок -нка, ч. 1) Зародок квітки, листка або пагона рослини; брунька. •• З пу́п'янка — з раннього дитинства, з колиски.
2) діал. Молодий огірок.
Словник синонімів
Синоніми до слова ПУП'ЯНОК: брунька, парость; (квітки) бутон; пуп'яшок
Академічний тлумачний словник
ПУП'ЯНОК, нка, чол. 1. Зародок квітки, листка або пагона рослини; брунька. Маленька фіалка мала два пуп'янки й молодий зав'язок насіння (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 85); На ранній весні, коли вже дерево зеленими горобчаками [горобчиками] обсіли пуп'янки, Маріку вивели на двір (Степан Васильченко, II, 1959, 217); Він любив розгортати пуп'янки всіляких квіток, наче не міг дочекатися, поки рослина сама розкриє свої пелюстки і жовті серединки (Іван І. Волошин, Дні.., 1958, 143); * Образно. Ось вона тільки народилась і вже стала тут найстаршою, всіх прихилила до себе ця маленька істота, пуп'янок, крихітний росточок життя (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 300); * У порівняннях. На смаглявому обличчі біліє кілька ямок — сліди вітряної віспи, припухлі рожеві уста напіврозкриті, мов пуп'янок (Михайло Стельмах, II, 1962, 105). ♦ З пуп'янка — з раннього дитинства, з колиски. Він з пуп'янка такий був: ще років п'ять йому було, то все по сусідських городах крав (Словник Грінченка); — Я завжди голодний, як вовк. Залишиться де в кого хліб, я і його вимінюю на сигарети, але мені й того мало. Такий я вже з пуп'янка (Гашек, Пригоди.. Швейка, перекл. Масляка, 1958, 336). 2. діал. Молодий огірок. Погулявши коло бджіл і наївшись огіркових пуп'янків, натрапив я на моркву (Олександр Довженко, Зачарована Десна, 1957, 465); Огірки-пуп'янки за одну теплу ніч ставали завбільшки з шкалик (Микола Рудь, Гомін.., 1959, 99). Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 390.
Іноземні словники
Биологический энциклопедический словарь Гилярова
Бутон-(франц. bouton — почка, бутон), цветочная почка, распускающаяся в цветок. Число и взаимное расположение элементов цветка в Б. учитывают при составлении диаграмм цветка. Порядок взаимного перекрывания чашелистиков и лепестков (или долей чашечки и венчика) — систематич. признак.
"Словарь Ушакова", "Архитектурный словарь", "Словарь Ожегова"
Ілюстрації
Медіа
Цікаві факти
Чому квіти закривають пуп’янки на ніч?
Якщо ви коли-небудь гуляли по нічному саду, ви напевно помічали, що деякі квіти в темний час доби закривають свої пуп’янки.
Існує кілька версій, чому так відбувається.
Насправді тюльпани, гібіскуси, і інші рослини, що закривають пуп’янки після заходу сонця, мають складну природну організацію. За закриття і відкриття пуп’янка відповідають дорсовінтральні органи рослин, які створюють так звані настичні рухи або просто настии — руху, викликані загальною зміною якого-небудь фактора (світла, температури і ін). Тюльпани та інші квіти ростуть, коли світло і тепло, тому з настанням темного часу доби та зниженням температури відбуваються термонастії.
Вважається, що таким чином квіти захищаються від нічної прохолоди, яка може бути згубною для розвитку і зростання цих ніжних рослин: такої позиції, зокрема, дотримувався Чарльз Дарвін, проте в науковому середовищі немає єдиної думки на цей рахунок.
Інші ботаніки вважають, що завдяки термонастіям квіти просто зберігають енергію і аромат для денного періоду, коли комахи-запилювачі більш активні. Є й третя точка зору: нібито закритий пуп’янок не дозволяє пилку намокнути від роси, а суху пилок комах легше переносити, отже, процес розмноження рослин буде швидше.
І, нарешті, остання теорія полягає в тому, що настичний рух — це захисна реакція: квіти закриваються, щоб заховати свої бутони від нічних хижаків, наприклад, сов, що виходять на полювання з настанням темряви і здатних випадково пошкодити їх.
Складно сказати, яка з цих версій ближча до істини, проте очевидно, що в природі не буває нічого випадкового, і якщо квітки змикаються на ніч свої бутони, значить це необхідно.
Що робити, щоб пуп’янки розкрилися швидше?
Якщо вам хочеться, щоб пуп’янки розкрилися швидше, додайте у воду камфорний спирт — не більше 0,5 чайної ложки на 1 л води.