Жарина
Зміст
Словник Грінченка
Жарина, -ни, ж. Раскаленный уголекъ. Кадив, кадив (піп), а це якось жарина з кадильниці й упала да попові в халяву. Рудч. Ск. ІІ. 197. Ум. Жаринка. Став ті жаринки вигрібать. Мнж. 139.
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
1. Вуглина жару (у 1 знач.). Мина витяг з гамана тютюн, набив люльку, вигріб з печі жарину й вкинув її в люльку (Нечуй-Левицький, II, 1956, 122); З тріском вилітали [з груби] маленькі червоні жарини і, падаючи на долівку, гасли (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 163); * Образно. [Леся:] Він [Т. Шевченко] був величною пожежею над Росією, а ми тільки гарячі жарини, що відкотилися з цієї пожежі і світимо в темряві (Леонід Смілянський, Черв. троянда, 1955, 75); * У порівняннях. Говорить [Карпо], а очі в нього так і блищать, мов жарини... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 298). ♦ Кинути жарину в серце кому — розхвилювати, розтривожити кого-небудь. [Лучицька:] Як ви вмієте людину збентежити... жарину кинути в серце (Михайло Старицький, Вибр., 1959, 401); Як (мов, наче і т. ін.) на жаринах (на жарині) — неспокійно, тривожно. Куди він усе потішається? Чого він, як на жарині? (Марко Вовчок, I, 1955, 238); Він і снідає похапцем.., і за столом сидить, мов на жаринах — крутиться, вертиться (Іван Рябокляч, Жайворонки, 1957, 3). 2. чого. Цяточка, кусочок якого-небудь предмета, що горить, світиться. Хтось курив, і жарина папіроси була схожа на дивну квітку з малесенькими самоцвітами-пелюстками (Олекса Гуреїв, Наша молодість, 1949, 143); // перен. Про блиск в очах, що відбиває певний внутрішній стан людини. Змовчав Клим — та й що він міг сказати? Блиснули в очах жарини злі (Леонід Первомайський, II, 1958, 259).
Фразеологічний словник української мови
1.ки́дати / ки́нути жари́ну в се́рце (в гру́ди) кому і без додатка. Викликати в кого-небудь хвилювання; тривожити когось. (Лучицька:) Як ви вмієте людину збентежити .. жарину кинути в серце (М. Старицький); — Чи не забагато (хлопців), дівко? — знову так говорить мати, що в душі Христини починають ворушитися різні здогадки .. А мати хоч би тобі що: кинула, неначе ненароком, жарину в груди й порається біля мисника (М. Стельмах).
2.як (мов, ні́би і т. ін.) на жари́нах (на жари́ні, на жару́). 1. перев. зі сл. сиді́ти, стоя́ти і под. Неспокійно, тривожно, нетерпляче. — Брешуть, брешуть, що не буває так на світі: раз подивився — вже й закохався. Сиджу як на жаринах біля нього, відсунулась би, так плаття жалко, а доторкнусь його плеча — голова йде обертом (І. Муратов); Він і снідає похапцем, не дуже-то пережовуючи, і за столом сидить мов на жаринах — крутиться, вертиться (І. Рябокляч); Сидить як на жару (М. Номис). 2. Неспокійний, схвильований, нетерплячий. Смутний та нетерплячий, та неспокійний ту рідку хвилину, як посидить (Чайченко) дома. Куди він усе поспішається? Чого він як на жарині? (Марко Вовчок).
Ілюстрації
Медіа
Додаткові дані
Цікаві факти
Вугілля антрацит містить 95% вуглецю, кам'яне вугілля - 75-95% вуглецю (щільність 1.5-1.7г/см3), буре вугілля - 65-70% вуглецю (1.2-1.5г/см3), торф - 50% вуглецю (щільність 1.0 -1.2г/см3). Виходячи з цього, були зроблені наступні розрахунки: під тиском нашарувань осадів товщиною в 1 кілометр з 20-метрового шару торфу виходить пласт бурого вугілля товщиною 4 метри. Якщо глибина залягання рослинного матеріалу досягає 3 кілометрів, то такий самий шар торфу перетвориться в пласт кам'яного вугілля завтовшки 2 метри. На більшій глибині, близько 6 кілометрів, і при більш високій температурі 20-метровий шар торфу перетворюється на пласт антрациту товщиною в 1,5 метри.
Артефакти, знайдені у вугільних пластах, звичайно ж, якщо вони не є підробкою, здатні змінити уявлення про формування вугільних басейнів. Наведемо деякі найбільш цікаві факти про знахідки.
6 червня 1891 року газета «Morrisonville Times» опублікувала замітку: «Про цікаву знахідку повідомила нам у вівторок вранці пані Калп. Розколовши брилу вугілля, щоб скласти шматки в ящик, вона помітила виїмку круглої форми, всередині якої знаходився маленький золотий ланцюжок тонкої старовинної роботи, приблизно десяти дюймів (25,4 см) в довжину. За даними геологорозвідувального управління штату Іллінойс, вік вугільного пласту, в якому був знайдений ланцюжок, оцінюється в 260-320 мільйонів років.
У книзі Бреда Стайгера зі слів У. Мак-Корміка (WW McCormick) з Абілена, штат Техас, відтворюється розповідь його діда про бетонну стіну, виявлену на великій глибині у вугільній шахті в 1928 році. Аналогічні стіни, виготовлені зі сланцю, виявили в 1868 році шахтарі вугільної шахти в Хаммондвілі, штат Огайо. На поверхні стіни можна було чітко розгледіти декілька рядків ієрогліфічного напису.
27 листопада 1948 року Франк Кенвуд з Городка Садфур-Спрінг, штат Арканзас, розповів наступне: «У 1912 році, коли я працював у Томаса, штат Оклахома, мені трапився великий шматок вугілля, занадто великий, щоб його використовувати. Тому я розбив його кувалдою. З шматка випала залізна кружка, а на вугіллі залишився її відбиток. Робочий Джил Сталл був свідком всього цього. Я дізнався, що вугілля надійшло з Уілбуртонської шахти, штат Оклахома. Уілбуртонські шахти - місце, де не раз робили дивні знахідки. Вік кам'яного вугілля тут становить 312 мільйонів років. За свідченнями працівників шахти, одного разу тут у шматку вугілля був знайдений «цілий злиток срібла правильної форми, на якому були відбитки клепок».
2 квітня 1897 року газета «Дейлі ньюс» опублікувала статтю «Порізаний камінь в шахті», в якій говорилося: «На глибині 40 метрів один із шахтарів Лехігхської вугільної шахти в штаті Айова натрапив на шматок скелі, який привів його в здивування. Цей камінь був темно-сірого кольору, 60 сантиметрів у довжину, 30 - в ширину і 1,2 метра в товщину. На дуже твердій поверхні його були проведені лінії, що утворюють правильні ромби. В центрі кожного ромба було зображене обличчя літньої людини з особливим поглибленням на лобі, присутнє на всіх зображеннях. Всі обличчя були схожі одне на інше. Два обличчя дивилися ліворуч, а всі інші - праворуч. Як камінь опинився під шаром пісковику на глибині 40 метрів? На це питання шахтарі не здатні відповісти. Вони впевнені, що там, де знайдено камінь, земля ніколи не ушкоджувалася». Зауважимо, що вугілля з шахти Лехігх утворилося 280-345 мільйонів років тому.