Орда

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 22:48, 7 грудня 2014; Марченко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Орда, -ди, ж. 1) Орда. Піди, сину, геть од мене, нехай тебе орда візьме. Чуб. V. 890. 2) Перен.: толпа. Помішників у його ціла орда. О. 1862. V. 72. Ордою — толпой. За молодою козаки ордою. Шевч.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ОРДА́, и, жін. 1. іст. Об'єднання кількох кочових племен під владою одного хана у тюркських і монгольських пародій. Страшенна монгольська орда з далекої степової Азії налетіла на нашу країну (Іван Франко, VI, 1951, 57); — Різні йшли на нас племена й орди: були шорки, чорні клобуки.., ішли булгари.., обри (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 46); * У порівняннях. З боку степу каховські околиці уже, — як в облозі. Ніби найшла звідкись орда кочівників (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 33); // Середньовічна феодальна держава у тюркських і монгольських народів, а також територія цієї держави. Нагайкою татари.., мов овець з кошари, Народ в орду гнали (Гулак-Артемовський, Байки.., 1958, 162); Золота орда; Кримська орда; // Татарсько-турецьке військо. Зажурилась Україна, Що нігде прожити: Гей, витоптала орда кіньми Маленькії діти (Українські народні ліричні пісні, 1958, 457); За що ж боролись ми з ляхами? За що ж ми різались з ордами? (Тарас Шевченко, I, 1963, 223); — Поки орда шукала обхід.., наші воїни закріплювалися на нових позиціях (Михайло Чабанівський, Стоїть явір.., 1959, 25). 2. перен. Безладний, неорганізований натовп. За балом бал у генерала, За генеральшею чимала Орда панів і паничів (Тарас Шевченко, II, 1963, 243); Лакеї.. цілою ордою розносили пахучу смачну страву (Панас Мирний, III, 1954, 288); Громом озвалась з радощів семінарська орда (Вас, Вибр., 1950, 127). 3. В історичній науці — назва первісної форми організації людей. Спочатку.. групи (з кількох десятків або сотень чоловік) були нетривкими і непостійними: вони легко розпадались і знов об'єднувались. Такі найраніші об'єднання первісних людей називаються первісною ордою (Історія стародавнього світу, 1957, 10).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Орда, -ди, ж. 1) Орда. Піди, сину, геть од мене, нехай тебе орда візьме. Чуб. V. 890. 2) Перен.: толпа. Помішників у його ціла орда. О. 1862. V. 72. Ордою — толпой. За молодою козаки ордою. Шевч.

«Словники України on-line»

орда́ – іменник жіночого роду

РУпедия Этимологический русскоязычный словарь

ОРДА I орда I, укр. орда, блр. орда "беспорядок, шум", др.-русск. орда "стан, кочевье" (Афан. Никит. 9 и др.; см. Срезн. II, 705 и сл.), ординьское, ...

ОРДАШ "вид поташа", польск. ordasz – то же. По мнению Маценауэра (LF 12, 164), из нем. Неrdаsсhе. 
ОРДА I орда I, укр. орда, блр. орда "беспорядок, шум", др.-русск. орда "стан, кочевье" (Афан. Никит. 9 и др.; см. Срезн. II, 705 и сл.), ординьское, ... 
ОРДАШ "вид поташа", польск. ordasz – то же. По мнению Маценауэра (LF 12, 164), из нем. Неrdаsсhе.


Іноземний словник

українська-англійська Словник орда англійська переклад та визначення "орда" на англійську: horde (noun)

Цікаві факти

1. У похід проти монголів виступили київський, галицький, волинський, чернігівський, смоленський, курський, трубчевський і путивльський князі. Лише володимиро-суздальський князь відмовився від походу. У середині квітня 1223 р. об’єднане військо руських князів і половців, що складало 50—60 тис. воїнів, зібралося на острові Хортиця, що на Дніпрі. Монголи, дізнавшись про це, направили до руських князів послів із пропозицією відмовитися від походу, оскільки їм були потрібні лише половці. Але князі відхилили їхню пропозицію, до того ж убивши монгольських послів.

2. 23 травня 1223 р. об’єднане військо рушило назустріч монголам. Уже перша сутичка, що відбувалася з невеликим монгольським загоном, який переганяв худобу, показала досвідченість ворога і нелегкість подальшої боротьби з ним. Але осліплені успіхом руські князі втратили пильність.

3. Один із стереотипні уявлення про Золотий Орді у тому, що це було суто кочівницьким і майже мало міст. Цей стереотип переносить ситуацію часів Чінгісхана протягом усього історію Золотої Орди. У Золотий Орді було створено понад сотні міст, виконували функціїадминистративно-налогових і торгово-ремісничих центрів. Столиця держави - місто Сарай - налічувала 75 тис. жителів.

4. Герб Росії двоглавий орел прийшов туди не з Візантії,а залишився після Золотої Орди.

5. Культурний вплив Золотої Орди на Московське князівство був таким потужнім, що навіть коли владу першої на цих теренах було офіційно скинуто,на монетах продовжували друкувати в Московії надписи арабською.

Ілюстрації

70421908 istoriya2.jpg Kinopoisk.ru-Orda-1950184.jpg XJHhJI0HpC.jpg

Медіа