Відьмак

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 19:38, 2 грудня 2014; Васюк Аня (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Відьмак, -ка, відьман, -на, відьмарь, -ря, відьмач, -ча, м. Колдунъ. ЗОЮР. II. 41. Відьмак і непевний усім відьмам родич кревний. Ном. № 239, стр. 281.

Сучасні словники

Український літературний словник

ВІДЬМА́К, а, ч., заст. За народним повір’ям — чоловік, який знається з "нечистою силою"; чаклун. [2-а дівчина:] Він відьмак, з чортами знається (Стар., Вибр., 1959, 233); * У порівн. — Ви увесь в сажі, як відьмак з димаря! (Гончар, І, 1954, 203).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 1. — С. 667.

Словник синонімів

ЧАКЛУН - відьмак, маг, ЧАРІВНИК, чорнокнижник, характерник, з. химородник, кн. чародійник, а. шаман, п! ЗНАХУР

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Відьмак (The Witcher) - (людина, яка займається чаклунством), чаклун, чарівник, маг, характерник, знатник, чародій, чародійник, мольфар, чорнокнижник; заклинач (той, хто діє заклинанням); шептун, шептій (той, хто промовляє наговір, приворот); волхв (у давніх слов'ян); ворожбит; шаман (у племен, релігія яких ґрунтується на культі духів, магії)

Ілюстрації

Відьмак 1.jpg Відьмак 2.jpg Відьмак 3.jpg Відьмак 4.jpg

Медіа

Цікаві факти

Походження терміну

Походження йде від праслов'янської *vědě «я знаю», давньо-руської вѣдь «чаклунство, відьомство, знання».

Класифікація

За повір'ями, відьмак, як і відьма, може бути природженим і навченим.

У природженного немає волосся, бороди, вусів, зіниці вертикальні.

Навчений - нічим не відрізняється від нормального чоловіка.

Іноді згадуються відьмаки, що лояльно ставляться до людей: замовляють хвороби, лікують людей і тварин, забороняють чаклункам чинити зло, захищають людей.

Особливості

У відьмака дві душі: людська і демонічна. Українська міфологія трактує відьмака як главу роду (клану), який має магічні здібності та йде за горизонт дорогами Нави. Українські відьмаки володіли секретами щастя і долі, отриманими від «Морока» в нагороду за те, що не піддалися на його спокуси.

Здібності і навички

Відьмак наскрізь бачить всіх відьом і чаклунів в околиці, управляє відьмами, які сповідаються перед ним у тій шкоді, яку вони заподіяли людям[Джерело?].

Вночі, через отвір під колінною чашечкою, під стегном або під куприком душа відьмака може виходити з тіла.

Напередодні Різдва й Великодня відьмаки збираються на перехрестях доріг, там танцюють, веселяться і люб'язнічають один з другим, а також літають на Лису гору.

Часто має огидний характер. Використовує свої здібності для зведення рахунків з недругами.

Має навички вільного поводження з людськими органами: може вийняти у людини очі й повернути їх на місце без будь-якої шкоди для неї. Так само може подмухати в рот і вийняти всі зуби. Крім того посідає «погане око» - може подивитися у вічі людині таким поглядом, що та зараз же розхворіється і через кілька днів помре.

Вміє керувати бджолами, розганяти хмари. Проти нього безсилі чари русалок. Відьмак здатний бути перевертнем: він перетворюється на коня, метелика, вовка і т.ін.

Відьмак не втрачає своєї сили і після смерті: б'ється на могилах з мерцями, не пропускаючи їх у село, і завжди перемагає.