Учитель

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 13:50, 22 листопада 2014; Марченко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Учитель, -ля, м. Учитель. Шануй учителя. Ном. № 6101. На сорок святих школяр несе вчителеві сорок бубликів. Ном. № 416.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

УЧИ́ТЕЛЬ (ВЧИТЕЛЬ), я, чол. 1. Особа, яка навчає, викладає який-небудь навчальний предмет у школі. — А там у школі є учитель; учити буде? — Буде, моя дитино, аби учився (Панас Мирний, I, 1954, 322); Він чомусь нагадував генералові Петренку гімназичного вчителя географії (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 81); Скільки радощів материнському серцю від того, що він добре вчиться, що вчителі його хвалять, кажуть, що в нього є математичні здібності (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 86).

Народний учитель див. народний; Провізоричний учитель див. провізоричний.

2. Людина, яка є авторитетом у якій-небудь галузі, яка впливає на інших, передає свій досвід, знання, служить для них прикладом. Старші письменники — учителі наші (ніде правди діти), більш прислухалися до живої народної мови (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 261); Як не згадати, що саме Римський-Корсаков був учителем нашого Лисенка, а Чайковський — його другом (Максим Рильський, IX, 1962, 150); Подоляк твердо пам'ятав, що, беручи новачка в їздові, заприсягся зробити з нього людину. І треба сказати, що бессарабець виправдував надії свого вчителя (Олесь Гончар, III, 1959, 384); Всі пригноблені народи світу вважали і вважають Леніна своїм великим учителем, найбільшим і щирим другом (Комуніст України, 5, 1960, 29). Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 536.

"Словопедія"

ПЕДАГОГ , УЧИТЕЛЬ ПЕДАГОГ – УЧИТЕЛЬ

Педагог, -а. Особа, яка веде викладацьку й виховну роботу або розробляє проблеми педагогіки.

Учитель (вчитель), -я, ор. -ем. Особа, яка навчає, викладає якийсь навчальний предмет; людина, яка є авторитетом у якійсь галузі, передає свій досвід, знання тощо.

Матеріал з Вікіпедії

Учи́тель — людина, яка навчає інших людей (своїх учнів), передає їм певні знання про життя. У вузькому розумінні — спеціаліст, який проводить навчальну та виховну роботу з учнями в загальноосвітніх школах різних типів. Педаго́г (від грец. παιδαγογ — вихователь) — особа, що займається викладацькою чивиховною роботою і має необхідну підготовку в цій області. Вчений, науковець що займається теоретичними проблемами педагогіки. Зміст професії у вихованні підростаючого покоління. Слово «педагог» у Стародавній Греції означало дослівно «провідник дитини». Так називали не вчителів, а рабів, які відводили дитину до школи і забирали назад. Зазвичай у педагоги вибирали рабів, непридатних ні для якої іншої роботи, але тих, що були вірними домівці.

Іноземні словники

Русский Викисловарь

учитель Морфологические и синтаксические свойства падеж ед. ч. мн. ч.

Им. учи́тель учителя́ Р. учи́теля учителе́й Д. учи́телю учителя́м В. учи́теля учителе́й Тв. учи́телем учителя́ми Пр. учи́теле учителя́х у-чи́-тель Существительное, одушевлённое, мужской род, 2-е склонение (тип склонения 2c(1) по классификации А. Зализняка). Существует также устар. вариант склонения по схеме 2a. падеж ед. ч. мн. ч.

Им. учи́тель учи́тели Р. учи́теля учи́телей Д. учи́телю учи́телям В. учи́теля учи́телей Тв. учи́телем учи́телями Пр. учи́теле учи́телях Корень: -уч-; суффиксы: -и-тель-. Произношение Семантические свойства

Значение 1. человек, преподающий тот или иной предмет в учебном заведении◆ Учитель пения. ◆ Учитель математики. ◆ Она работала учителем танцев. 2. мужчина, являющийся учителем [1] по профессии ◆ Кро́ме Кузнецовых, у нас посели́лся учи́тель Курас с жено́й, до́чкой и вну́чкой Броней.А. Н. Рыбаков, «Тяжёлый песок», 1975—1977 г. (цитата из Национального корпуса русского языка, см. Список литературы) ◆ В первом ряду никто не сидел и уже потом его заняли какие-то неизвестные Юрию дамы, толстый смотритель училища и уже знакомые Юрию учителя и учительницы мужской и женской прогимназии. М. П. Арцыбашев, «Санин», 1902 г. (цитата из Национального корпуса русского языка, см. Список литературы) 3. употр. только с ударением, образов. по схеме 2a: учи́тели человек, являющийся высшим авторитетом для кого-либо в какой-либо области, имеющий последователей; глава учения или научной школы ◆ Великиеучи́тели прошлого. ◆ [Художник] оставил себе в учи́тели одного божественного Рафаэля. Н. В. Гоголь, «Портрет» 4. тот кто учит, наставляет, подаёт пример, передаёт свой опыт, знания кому-либо ◆ Не указан пример употребления (см. рекомендации).

Ілюстрації

Учитель.jpg Учитель1.jpg Учитель2.jpg

Цікаві факти

МОН започаткувало Міжнародний конкурс “Найкращий учитель української мови за кордоном”

Із метою піднесення престижу української мови та розвитку українського шкільництва за кордоном Міністерство освіти і науки України започаткувало Міжнародний конкурс «Найкращий учитель української мови за кордоном» (Наказ № 1153 від 08.10.2014 р.). Міжнародний конкурс «Найкращий учитель української мови за кордоном» проводитимуть у 2014/2015 навчальному році заочно в номінаціях: «Учитель початкової школи», «Учитель загальної середньої школи». Конкурс пройде в два етапи: І етап – регіональний (за кордоном) з 9 листопада до 10 грудня 2014 року; ІІ етап – підсумковий (м. Київ) з 5 січня до 1 червня 2015 року. Більше читайте тут: [1]

Мій улюблений вчитель

Професія вчителя – дуже важка і відповідальна. Адже в його руках майбутнє нашої держави. Як це благородно – давати іншим знання, бути порадником і взірцем. Звичайно, далеко не кожний може стати справжнім учителем. Для цього потрібно багато працювати, займатися самоосвітою, щоб уроки стали цікавими і корисними.

Подборка: Когда учитель – мастер своего дела

Когда учитель - мастер своего дела, весь процесс обучения складывается иначе. Занятия становятся интереснее, домашняя работа выполняется легче и охотнее, а результат складывается значительно заметнее. Такие учителя вдохновляют своим творческим подходом к процессу обучения и кажущейся легкостью манерой преподавания.