Ріпа

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Версія від 11:41, 7 травня 2014; Шилов Андрій (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Ріпа, -пи, ж. 1) Рѣпа. Ном. № 12393. Зуби — як ріпа. Хорошіе бѣлые зубы. Ном. № 8576. 2) Картофель. Стрыйск. у. въ Галиціи. Вх. Пч. І. 13. Шух. І. 111. Ум. Ріпка.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник української мови: 1. Овочева коренеплідна дворічна рослина родини хрестоцвітих. В крамниці.. дали насіння ріпи. Вона гарно зійшла й буяла собі поміж морквою (Лесь Мартович, Тв., 1954, 383); Біля перелазу розрісся кущ ріпи (Олесь Донченко, Вибр., 1948, 212).

2. Їстівні солодкуваті на смак корені цієї рослини, що мають біле, жовте, часом червоне або фіолетове забарвлення. Іноді йому хотілося й гарячої страви попоїсти. Тоді він полізе в розвалений погріб, назбирає ще торішньої ріпи, що де-не-де по кутках завалялася, начистить, зварить юшки — та й тільки всього! (Панас Мирний, I, 1949, 299); — Нам треба що? Посадовив навесні, а влітку споживай: картопля, ріпа чи буряк (Олександр Довженко, I, 1958, 460); * У порівняннях. В неї щоки, мов яблука, зуби, як біла ріпа, коса, як праник, сама дівка здорова, як тур (Нечуй-Левицький, II, 1956, 265).

Іноземні словники

Реди́с — однолетние или двулетние растения из рода Редька семейства Капустные. Редис с точки зрения классификации — группа разновидностей вида Редька посевная

Біологічний опис

В перший рік у городньої ріпи, що розводиться, з насіння виростає розетка прикореневого, ліровидного, жорстко волосистого, довгочерешкового листя і товста, куляста або довгаста бульба, що складається з кореня, що розрісся. У другий рік (а при невдалих посівах і на той же рік) з бульби виростає подовжене, облиствене стебло з яйцевидним, зубчастим або суцільнокрайнім сидячим листям і з кистю золотисто-жовтих квіток. Квітка влаштована за типом квітки хрестоцвітних з такими особливостями: квітконіжки горизонтальні, стручки прямостоячі, вузлуваті, короткі, тичинки відхилені, довгі прямостоячі. Насіння буре. Сіють ріпу ранньої весни, як тільки підсохне ґрунт. За літо можна отримати два урожаї. На зиму краще запасати ріпу від літнього посіву. Найпоширеніша Петрівська, серед скоростиглих — Міланська біла.

Ілюстрації

111111.jpg 222222.jpg 333333.jpg 4444444444444.jpg

Медіа

Див. також

Ріпа

Список дикорослих рослин України

Джерела та література

Тлумачний словник

Зовнішні посилання

Путин редиска