Фіомак
Фіомак, (ку?), м. Раст. можжевельникъ, Juniperus communis L. Вх. Уг. 277.
Зміст
Сучасні словники
- Ялівець, Яловець (Juniperus) — рід вічнозелених деревних рослин родини кипарисових.
- Ялівець ( лат. Junperus ) - рід вічнозелених хвойних чагарників і дерев сімейства Кипарисові ( Cupressaceae ).
Відомий також під назвою верес. Тюркська назва різних видів великих деревовидних ялівців, яке перейшло в наукову літературу, - арча.
- Ялівець — рослина, овіяна легендами. Його вічна зелень, особливий бальзамічний запах і магічне число три, якому відповідають багато частин рослини (хвоя зібрана по три, три плодущие лусочки в жіночих колосків, три насінини в шишкоягоди), викликали особливе шанування.
Поширення і екологія
- Представники роду поширені в Північній півкулі від Арктики до субтропічних гірських районів, за винятком ялівцю східно-африканського ( Juniperus procera ), Поширеного в Африці до 18 південної широти. Більшість видів має невеликі ареали, приурочені до певних гірських країнам або гірським системам, і заміщуються за межами їх іншими, хоча і близькими, але добре помітними видами. Тільки деякі, як, наприклад, Ялівець звичайний - Juniperus communis, мають дуже великі ареали.
Деревоподібні ялівці, що досягають великих розмірів (до 10-15 м заввишки), утворюють світлі лісу, що є характерним типом рослинності в Середземномор'ї, Передній і Центральної Азії і в посушливих областях Мексики і півдня Північної Америки, проте ці ліси зазвичай не займають великих площ. Інші види ялівців є більш дрібними деревами або високими чагарниками, що ростуть в третьому ярусі і в підліску світлих листяних і хвойних лісів, а після їх знищення іноді утворюють чисті зарості. Низькорослі, сланкі види є характерними мешканцями кам'янистих схилів і скель, головним чином біля верхньої межі лісу. Всі ялівці світлолюбні, більшість відрізняється посухостійкістю і невибагливістю до грунтових умов, хоча краще розвиваються на легких і живильних грунтах. Холодостійкість видів дуже різна, і поряд з видами цілком стійкими навіть в арктичній зоні, серед ялівцю є види, які можуть рости тільки в субтропічному кліматі. Розмножуються ялівці: 1) насінням, при цьому сходи з'являються зазвичай лише через рік після посіву; 2) живцями, які заготовляють на початку осені; 3) відведеннями - в основному сланкі види; 4) щепленнями - особливо рідкісні, цінні види і форми прищеплюють на екземпляри того ж або близьких видів.
Живе довго, до 600 років. Відновлюється в природі погано.
Ботанічний опис
Нирки голі, без луски, іноді оточені притиснутими і укороченими листям Ялівець звичайний ( Juniperus communis ) І тільки у ялівцю кісточкового ( Juniperus drupacea ) З численними щільними лусочками. Листя в мутовках по 3, ігловідние, віддалені, лінійно-ланцетні, з нізбегающім підставою, зверху з устьічних смужкою нероздільної або розділеної серединної поздовжньої жилкою або ж листя у молодих рослин хвоевідние, а у дорослих рослин - дрібні, лускоподібний, притиснуті до втеч, попарно супротивні або рідше в тричленних мутовках. Чоловічі колоски поодинокі або по декілька, в пазухах листків на торішніх пагонах або кінцеві на бічних пагонах; складаються з попарно супротивних або розташованих в мутовках по 3 лускоподібний тичинок, кожна з поздовжньо відриваються 3-6 пильовиками. Жіночі колоски на пазушних укорочених гілочках або кінцеві, можуть бути наступних форм: 1)складаються з однієї мутовки лускоподібний плодолистків і розташованих супротивно або чергуються з ними трьох прямих семяпочек; 2)колосок складається з 1-3 пар або тричленних мутовок плодолистків, кожен з яких з 1-2 насінин; 3)у деяких видів сім'ябрунька одна кінцівка, оточена безплідними лускоподібний плодолистками. Шишка не розкриваються, із щільно зімкнутими м'ясистими лусками, куляста або кілька подовжена з 1-10 насінням, окремими або, у ялівцю кісточкового, що зрослися. Дозріває шишка на другий рік.
Значення і застосування
Цей хвойний чагарник надзвичайно корисний. Там, де він посаджений, повітря набагато чистіше, за добу один гектар ялівцю випаровує майже 30 кг фітонцидів (цього досить, щоб очистити атмосферу великого міста від хвороботворних організмів) .
Шишкоягоди ялівцю здавна застосовуються в медичній практиці. Препарати, виготовлені з них, призначаються при захворюваннях нирок і сечового міхура як протизапальний засіб, відмічається високий ефект від зовнішнього застосування відвару ялівцю при лікуванні дерматитів і різних форм екзем; масло, приготоване з ялівцю, використовується при ревматизмі, поліартриті, невралгії та радикуліті. Коріння ялівцю використовуються для лікування туберкульозу легенів, бронхіту, захворювань шкіри. Відвар гілок рекомендується при алергії. [Джерело не вказано 767 днів] З деревини і хвої Ялівцю мексиканського ( Juniperus ashei ) І Ялівцю віргінського ( Juniperus virginiana ) Витягують кедрове ефірне масло. Ялівець в якості прянощі використовують у кулінарії. Мелені ягоди використовуються при приготуванні страв з дичини або з м'яса та птиці для додання їм специфічного смаку дичини. Також додається до соусам, бульйонів, квашеній капусті, картоплі, паштетів, фаршів, в маринади для м'яса, в лікери. Ялівець часто використовується в скандинавської, північно-французької і німецької кухні, ялівець також використовується в якості ароматизатора для джина. [Джерело не вказано 767 днів]
Деревину ялівцю застосовують для виготовлення олівців і тростин. [Джерело не вказано 767 днів] У сільській місцевості пагони використовують як своєрідну добавку до банних віників і для "запарювання" (знезараження) діжок та інших дерев'яних ємкостей для зберігання фруктів, овочів і грибів. [Джерело не вказано 767 днів] Деревоподібні і високі чагарникові ялівці використовуються в паркових насадженнях для створення невеликих груп і особливо в одиночних посадках (Солітер). Низькорослі, сланкі ялівці застосовуються для покриття і закріплення укосів і схилів, а також для скелястих і кам'янистих садів. Деякі види ялівцю можуть бути застосовні для живоплотів, для захисних посадок і лісопаркових насаджень. Існує велика кількість видів і форм, що розрізняються як за формою зростання, так і за забарвленням хвої.
Ілюстрації
Медіа
Див. також
- Ялівець - звичайний, козацький, китайський, лускатий, віргінський.
- МОЖЖЕВЕЛЬНИК - Посадка и уход за можжевельником.
- Лікувальні властивості ялівцю.
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ=Університетський коледж}}}]]