Сергій
Сергій, гія, м. Плеть. Маркев. 48. Цыганъ грозитъ ей плетью. Ох, жінко, жінко! Як почну я тебе отсим сергієм латати, то вся шкура на тобі буде тріщати. КС. 1882. X. 19.
Зміст
Сучасні словники
Орфографічний словник української мови
БАТІГ (пристрій з ремінців на держаку підганяти коней, волів, худобу) бич, пуга, малахай, розм. (великий) батура, (з короткою ручкою і довгими плетеними ремінцями) нагай, нагайка, гарапник, канчук фолькл. карбач.
Ілюстрації
Медіа
Див. також
Українська казка: Петрів батіг
Цікаві факти
Батіг – зброя абсолютно не поширена, а відповідно і захищатися від нього набагато складніше ніж від будь-якої іншої холодної зброї! Чому? Через те, що мало хто після розпаду феодального ладу, тримав його в руках, а відповідно не знає що і як ним треба робити. Люди користувалися батогом лише для випасу худоби про що було вже зазначено. Правильні удари батогом завдають жертві сікучих, кровоточащих та дуже болісних ран на відкритому тілі. Батогом можна примати ворога на дистанції, адже він довгий і довший за меч, палицю, ніж тощо. Людина з батогом фактично просто б’є свого ворога без ніяких перешкод.
Але що робити якщо людина гарно вдягнена і має при собі зброю ? Чи завдасть батіг якоїсь шкоди? – при проведенні експерименту Я та мої колеги виявили майже нульову ефективність, тобто батіг не прорізав одяг і людина не відчувала болю, лише страх, та звуковий ефект, що інколи закладав вуха. То невже батіг як зброя самооборони на вулиці не проходить?, – справа в тому що батіг розрахований в першу чергу на обеззброєння супротивника (так склалось історично), ефект помітності через сильний хлопок, звук та просто страх противника, що дозволяє виграти час для людини та знайти рішення в ситуації. Батіг завжди був зброєю латентною, тобто лівою рукою чи просто допоміжною, адже першою була клинкова зброя! Але звичайно знаходяться майстри та любителі цієї зброї що володіють нею дуже ефективно і використовують будь-де і будь-коли.
Такими наприклад є американці – Ентоні ДеЛонгіс, Адам Вінріч, англійці – Марк Стоун та інші. Окрім виривання зброї з руки супротивника та повалення його на землю, існує так званий ближній бій з батогом, де використовується зазвичай ручка батога, або ж просто найтовстіше та найважче місце батога, – таким чином воїн просто крутить нею як кистенею, булавою і таким чином ручка завдає шкоди тілу ворога через одяг, що в нашому випадку підходить. Також, батіг, – це як мотузка, де можна використати техніку удавки, замотування та плутання противника у власному тілі так сказати…! Висновок з цього наступний: якщо людина володіє звичайним та ближнім боєм з батогом – то ворогу буде непереливки.
Батіг по суті зброя нападаючого, зброя покарання, а не зброя вбивства! – тому є неписаним правилом в нашій свідомості про легальність його використання. В будь-якому випадку, якщо не задушити людину, то батогом і особливо покалічити жертву неможливо, зате провчити, покарати чи банально не підпустити – абсолютно реально.