Відмінності між версіями «Яшкар»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Див. також)
Рядок 20: Рядок 20:
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
 +
'''Звичайний йорж '''відомий насамперед наявністю у плавцях колючих голок, призначених для захисту від ворогів. Але вони не рятують його від великих хижаків — щуки, судака, сома. Це зовсім невелика риба, максимальна вага якої не перевищує 200 грамів. Але маленька маса не заважає цій рибці бути дуже агресивною, навіть нахабною. Вона проганяє з ділянок, на яких живиться, інших риб, ворогує з представниками свого виду. На апетит йорж не скаржиться — їсть дуже багато. Молодь живиться планктоном, а дорослі особини — личинками безхребетних та дрібних хребетних. Не гребує йорж і ікрою інших риб. Він може завдавати шкоди рибним господарствам, особливо якщо додати до всього сказаного про нього ще й високу плодючість та раннє статеве дозрівання.
 +
Забарвлення тіла темно-сіра з великою кількістю темних плям і точок, яких найбільше на верхній половині тіла, а також на спинному і хвостовому плавцях. Спина сірувато-зелена, боки жовтувато-зелені, черево зеленувато-біле. Очі жовті. Забарвлення йоржа може дещо змінюватися, що залежить від кольору придонних грунтів. На пісках його забарвлення світліше, ніж на замулених грунтах. Йорж веде придонний спосіб життя. Він тримається у відносно глибоких місцях з піщаним або кілька замуленим дном як в озерах, так і в річках, де уникає ділянок із сильною течією. Віддає перевагу тихім і глибоким плесам у обривистих берегів, закоряженних місць, біля мостів та інших споруд. Тримається йорж зграями, що складаються з особин різного розміру. Улюблені місця він залишає рідко. Зі своїх ям йорж йде лише в період розмноження, коли виходить на заплаву, часто зустрічаючись на місцях нересту з іншими видами риб. У темні ночі йоржі з глибоких ділянок виходять до кіс. У світлі місячні ночі таких переміщень не спостерігали.
 +
Статевої зрілості досягає йорж на другому-третьому році життя. Нереститься при температурі води 5-16 ° на твердих піщаних грунтах серед рослинності, на глибинах до 1,5 м. Ікру відкладає порціями, у зв'язку з чим його нерест дуже розтягнутий. Плодючість відносно висока. У самок йоржа з верхів'їв Дністра довжиною 9,5-15,9 см кількість ікринок коливалося в межах 3,7-22,1 тис. штук, а з пониззя Дніпра довжиною 16-18 см було виявлено 29-104 тис. штук. Росте йорж відносно повільно. У верхів'ях Дністра на першому році життя він досягає довжини близько 3 см, на п'ятому - близько 12 см. Помітно, що з віком темп зростання йоржа сповільнюється. Найбільш великі особини мають довжину до 17 см, звичайно ж виловлюють йоржів довжиною близько 8-12 см.
 +
Харчується йорж донними організмами, в числі яких личинки і лялечки комах, черв'яки, дрібні рачки, водяні ослики та інші. Ці ж організми споживаються в їжу більш цінними видами риб, наприклад лящем. У зв'язку з цим велика чисельність йоржа може обмежувати харчування ляща та інших більш цінних видів риб.
 +
Йорж широко поширений у водоймах Європи та Азії. На Україну він численний в Волинських озерах, у водосховищах Дніпра та інших річках та озерах.
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==

Версія за 15:43, 1 грудня 2013

Яшкар, -ра, м. = Йорж, Acerina ceruna L. Вх. Пч. II. 18.

Сучасні словники

Йорж. Академічний тлумачний словник

ЙОРЖ, а, чол.

  1. Дрібна прісноводна риба родини окуневих із колючими плавцями. Вудок було в нього безліч — на сома, на коропа, на головня, на йоржа й на бубиря (Василь Козаченко, Зол. грамота, 1939, 43); * У порівняннях. Уже либонь були п'яненькі, Понадувались, мов йоржі (Іван Котляревський, I, 1952, 96); — Ви людина противна, колюча, як йорж (Олександр Довженко, I, 1958, 423).
  2. Щітка для чищення, миття лампового скла тощо. Ручний йорж.

Ілюстрації

SCORPAENA-PORCUS3.jpg Article4 3.jpg 4c345066f2c2.jpg Йорж.jpg

Медіа

Див. також

Звичайний йорж відомий насамперед наявністю у плавцях колючих голок, призначених для захисту від ворогів. Але вони не рятують його від великих хижаків — щуки, судака, сома. Це зовсім невелика риба, максимальна вага якої не перевищує 200 грамів. Але маленька маса не заважає цій рибці бути дуже агресивною, навіть нахабною. Вона проганяє з ділянок, на яких живиться, інших риб, ворогує з представниками свого виду. На апетит йорж не скаржиться — їсть дуже багато. Молодь живиться планктоном, а дорослі особини — личинками безхребетних та дрібних хребетних. Не гребує йорж і ікрою інших риб. Він може завдавати шкоди рибним господарствам, особливо якщо додати до всього сказаного про нього ще й високу плодючість та раннє статеве дозрівання. Забарвлення тіла темно-сіра з великою кількістю темних плям і точок, яких найбільше на верхній половині тіла, а також на спинному і хвостовому плавцях. Спина сірувато-зелена, боки жовтувато-зелені, черево зеленувато-біле. Очі жовті. Забарвлення йоржа може дещо змінюватися, що залежить від кольору придонних грунтів. На пісках його забарвлення світліше, ніж на замулених грунтах. Йорж веде придонний спосіб життя. Він тримається у відносно глибоких місцях з піщаним або кілька замуленим дном як в озерах, так і в річках, де уникає ділянок із сильною течією. Віддає перевагу тихім і глибоким плесам у обривистих берегів, закоряженних місць, біля мостів та інших споруд. Тримається йорж зграями, що складаються з особин різного розміру. Улюблені місця він залишає рідко. Зі своїх ям йорж йде лише в період розмноження, коли виходить на заплаву, часто зустрічаючись на місцях нересту з іншими видами риб. У темні ночі йоржі з глибоких ділянок виходять до кіс. У світлі місячні ночі таких переміщень не спостерігали. Статевої зрілості досягає йорж на другому-третьому році життя. Нереститься при температурі води 5-16 ° на твердих піщаних грунтах серед рослинності, на глибинах до 1,5 м. Ікру відкладає порціями, у зв'язку з чим його нерест дуже розтягнутий. Плодючість відносно висока. У самок йоржа з верхів'їв Дністра довжиною 9,5-15,9 см кількість ікринок коливалося в межах 3,7-22,1 тис. штук, а з пониззя Дніпра довжиною 16-18 см було виявлено 29-104 тис. штук. Росте йорж відносно повільно. У верхів'ях Дністра на першому році життя він досягає довжини близько 3 см, на п'ятому - близько 12 см. Помітно, що з віком темп зростання йоржа сповільнюється. Найбільш великі особини мають довжину до 17 см, звичайно ж виловлюють йоржів довжиною близько 8-12 см. Харчується йорж донними організмами, в числі яких личинки і лялечки комах, черв'яки, дрібні рачки, водяні ослики та інші. Ці ж організми споживаються в їжу більш цінними видами риб, наприклад лящем. У зв'язку з цим велика чисельність йоржа може обмежувати харчування ляща та інших більш цінних видів риб. Йорж широко поширений у водоймах Європи та Азії. На Україну він численний в Волинських озерах, у водосховищах Дніпра та інших річках та озерах.

Джерела та література