Відмінності між версіями «Ховрах»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Ховрах, -ха, '''''м. ''Сусликъ. ''Вовки, лисиці з ховрахами, зайці дурні, шкодливий тхір, і ще т...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 +
==Словник Грінченка==
 
'''Ховрах, -ха, '''''м. ''Сусликъ. ''Вовки, лисиці з ховрахами, зайці дурні, шкодливий тхір, і ще там деяких чимало безпешно в лісі панувало. ''Гліб. Ум. '''Ховрашо́к. '''''По над шляхом щирицею ховрашки гуляють. ''Шевч. 77.  
 
'''Ховрах, -ха, '''''м. ''Сусликъ. ''Вовки, лисиці з ховрахами, зайці дурні, шкодливий тхір, і ще там деяких чимало безпешно в лісі панувало. ''Гліб. Ум. '''Ховрашо́к. '''''По над шляхом щирицею ховрашки гуляють. ''Шевч. 77.  
 +
[[Категорія:Хо]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
'''Ховрах''' Невелика тварина з роду гризунів родини білячих, поширена в Європі, Азії та Північній Америці. Крапчастий ховрах.
 +
Харчування
 +
Ховрахи живляться сочистими частинами степових рослин, цибулинами та насінням, завжди неподалік від нір. Деякі види споживають і комах: сарана, коників, жуків і гусінь. Роблять значні запаси їжі з насіння трав'янистих рослин і зерен хлібних злаків. У посушливу пору здатні робити переходи у пошуках їжі на 7-10 км.
 +
Житло
 +
Спосіб життя наземно-норовий; живуть колоніями, в норах, які викопують самі. Діаметр до 9 см при вході. Довжина нори і її устрій залежать від виду ховраха і конкретного ландшафту. На піщаних ґрунтах вони найбільш протяжні - до 15 м в довжину і 3 м в глибину; на щільніших глинистих ґрунтах рідко довше 5-7 м. Усередині нори зазвичай є гніздова камера, встелена сухою травою. Ховрашки відомі своєю звичкою при небезпеці вставати «стовпчиком» і видавати характерні свистячі звуки.
 +
Розмноження
 +
Гін у ховрахів зазвичай починається через кілька днів після пробудження зі сплячки. Самка приносить 1 виводок на рік. Число дитинчат в ньому коливається від 2 до 12. Тривалість вагітності приблизно 23-28 днів. Годує молоком. Самець тим часом приносить їжу самиці.
 +
Сплячка
 +
На осінь та зиму вхід до нори тварини забивають землею і впадають у сплячку. Під час сплячки їжі не вживають. У цьому стані температура тіла ховраха може понижуватись до +1°, +2 °C. Серце б'ється від 5-ти ударів на хвилину. Такий стан ховрахи можуть переживати до 6-ти місяців. Сплячка може тривати і до 9-ти місяців. За час сплячки, ховрахи втрачають до половини своєї маси. Прокидаються навесні, після чого температура тіла зігрівається до 40 °C.
 +
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Europäischer_Ziesel_in_Hockstellung65.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Spermophilus_beccheyi_00067uik.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Spermophilus_beldingi345678.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Spermophilus_beldingi345678.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
http://video.i.ua/user/4204680/56349/338070/
 +
 +
==Див. також==
 +
Сірий ховрах - http://www.zoolog.com.ua/ssavci294.html
 +
 +
==Зовнішні посилання==
 +
http://eslovnyk.com/%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%85
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/ховрах]]
 +
 
[[Категорія:Хо]]
 
[[Категорія:Хо]]

Версія за 22:30, 30 листопада 2013

Словник Грінченка

Ховрах, -ха, м. Сусликъ. Вовки, лисиці з ховрахами, зайці дурні, шкодливий тхір, і ще там деяких чимало безпешно в лісі панувало. Гліб. Ум. Ховрашо́к. По над шляхом щирицею ховрашки гуляють. Шевч. 77.

Сучасні словники

Ховрах Невелика тварина з роду гризунів родини білячих, поширена в Європі, Азії та Північній Америці. Крапчастий ховрах. Харчування Ховрахи живляться сочистими частинами степових рослин, цибулинами та насінням, завжди неподалік від нір. Деякі види споживають і комах: сарана, коників, жуків і гусінь. Роблять значні запаси їжі з насіння трав'янистих рослин і зерен хлібних злаків. У посушливу пору здатні робити переходи у пошуках їжі на 7-10 км. Житло Спосіб життя наземно-норовий; живуть колоніями, в норах, які викопують самі. Діаметр до 9 см при вході. Довжина нори і її устрій залежать від виду ховраха і конкретного ландшафту. На піщаних ґрунтах вони найбільш протяжні - до 15 м в довжину і 3 м в глибину; на щільніших глинистих ґрунтах рідко довше 5-7 м. Усередині нори зазвичай є гніздова камера, встелена сухою травою. Ховрашки відомі своєю звичкою при небезпеці вставати «стовпчиком» і видавати характерні свистячі звуки. Розмноження Гін у ховрахів зазвичай починається через кілька днів після пробудження зі сплячки. Самка приносить 1 виводок на рік. Число дитинчат в ньому коливається від 2 до 12. Тривалість вагітності приблизно 23-28 днів. Годує молоком. Самець тим часом приносить їжу самиці. Сплячка На осінь та зиму вхід до нори тварини забивають землею і впадають у сплячку. Під час сплячки їжі не вживають. У цьому стані температура тіла ховраха може понижуватись до +1°, +2 °C. Серце б'ється від 5-ти ударів на хвилину. Такий стан ховрахи можуть переживати до 6-ти місяців. Сплячка може тривати і до 9-ти місяців. За час сплячки, ховрахи втрачають до половини своєї маси. Прокидаються навесні, після чого температура тіла зігрівається до 40 °C.


Ілюстрації

Europäischer Ziesel in Hockstellung65.jpg Spermophilus beccheyi 00067uik.jpg Spermophilus beldingi345678.jpg Spermophilus beldingi345678.jpg

Медіа

http://video.i.ua/user/4204680/56349/338070/

Див. також

Сірий ховрах - http://www.zoolog.com.ua/ssavci294.html

Зовнішні посилання

http://eslovnyk.com/%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%85