Відмінності між версіями «Дзеркало»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
Рядок 12: Рядок 12:
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
  
'''Ґелґотати''', '''Ґаґати''': дієсл. -ґаю, -єш - Кричати як гуси
+
'''Дзеркало'''
  
''(Іван Верхратський)''
+
1. Відшліфована поверхня, що відображає предмети, які перед нею знаходяться, а також спеціально виготовлений предмет із такою поверхнею. //Назва медичних інструментів, що являють собою прямі або вигнутіпластини з відполірованими поверхнями або скляні дзеркала у відповідній справі.//''чого, перен.'' Спокійна, блискуча поверхня води.
  
 +
2.''чого,перен.''  Про те, що є відображенням чких -небудь явищ, процесів і т.ін.
  
'''Ґелґотати''', очу, очеш, '''Ґелґотіти''', очу, оти́ш, недок.
+
3.''спец. '' Поверхня чого-небудь
  
1. Підсил. до ґелґати. ''Гусак ґелґоче, витягує довгу шию'' (Олесь Донченко, VI, 1957, 51); ''А по дворах розпачливо кудкудакали кури, ґелґотіли гуси'' (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 393).  
+
''Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред.В.Т.Бусел. - К; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2005. - 1728 с. - С.292.''
 
+
2. Перен., розм. Голосно, нерозбірливо, незрозуміло розмовляти; галасувати. ''Треба руки підкладати, а не дарма ґелґотати'' (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 186); ''З ранку й до ночі.. ґелґотали перекупки'' (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 23); ''На тім кінці столу жінки голосно ґелґотіли'' (Андрій Головко, II, 1957, 63); ''Десь останні торохтіли за горбом в пітьмі обози, і незвично ґелґотіли язики чужі на розі'' (Микола Рудь, Дон. зорі, 1958, 80).
+
 
+
''(Словник української мови: в 11 томах. - Том 2. - К.: Наукова думка, 1971. — С. 47).''
+
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==

Версія за 15:54, 20 листопада 2013

Дзеркало, -ла, с. Зеркало. Кв. Ном. № 5227. Ум. Дзеркальце. Ком. ІІ. 41. МВ. I. 25.

Див. також :

Люстерко

Мебель

Свічадо


Сучасні словники

Дзеркало

1. Відшліфована поверхня, що відображає предмети, які перед нею знаходяться, а також спеціально виготовлений предмет із такою поверхнею. //Назва медичних інструментів, що являють собою прямі або вигнутіпластини з відполірованими поверхнями або скляні дзеркала у відповідній справі.//чого, перен. Спокійна, блискуча поверхня води.

2.чого,перен. Про те, що є відображенням чких -небудь явищ, процесів і т.ін.

3.спец. Поверхня чого-небудь

Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред.В.Т.Бусел. - К; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2005. - 1728 с. - С.292.

Ілюстрації

Гелготання 1.jpg Гелготання 2.jpg Гуси.jpg

Це цікаво знати!


Сонник Міллера:

Докучаюче ґелготання гусей - нещастя; дивитися на гусей, що пливуть - удача; гуси на траві - сприятливий сон, мертвий гусак - близькі втрати, незадоволення; для люблячого - бачити гусей - нагадування про гідність у стосунках з коханою, про вірність слову; скликати гусей і годувати їх - придбання майна; їсти гусака - деякі сумніви у справах.


Рекомендовані джерела



Див. також

Звуки - ґелготання гусей

Інтернет ресурси

Криворучко В. Вживання букви Ґ / кг (чи інших написань) в історії розвитку мови