Відмінності між версіями «Зірочний»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 26: Рядок 26:
  
 
==Іншими мовами==
 
==Іншими мовами==
англ.(ENG) [https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/starry starry];  ісп.(SP) [https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english-spanish/starry estrellado];  франц.(FR) [https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english-french/starry étoilé].
+
англ.(ENG) ===[https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/starry starry]===;  ісп.(SP) ===[https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english-spanish/starry estrellado]===;  франц.(FR) ===[https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english-french/starry étoilé]===.
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==

Версія за 02:23, 4 листопада 2024

Зірочний, -а, -е. Звѣздный. Еф. 13.


Сучасні словники

ЗІРОЧНИЙ, -а, -е./ЗО́РЯНИЙ, -а, -е.

1. Прикм. до зоря. Будова зоряного світу і закономірності рухів зірок можуть вивчатися тільки на основі фундаментальних каталогів, що містять дані для багатьох десятків тисяч зірок (Наука і життя, 10, 1960, 45); Біля обори стоїть віз, а коло нього, ремигаючи, дивляться на місяць посивілі важкі воли, і на їхніх полірованих рогах тьмяно переливається зоряне світло (Михайло Стельмах, I, 1962, 338); Знову зоряні світанки Над теплим полем розцвіли (Леонід Первомайський, II, 1958, 39); * Образно. Живе хай безсмертна енергія мас, що знищує всі неполадки. За те, що жили ми в цей зоряний час, нам заздрити будуть нащадки (Володимир Сосюра, I, 1957, 457); // Вкритий, усіяний зорями, з великою кількістю зір. Небо зовсім ясне і зоряне, а повітря чисте й тихе... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 317); Осів тихий, зоряний вечір (Степан Васильченко, II, 1959, 351); Ніч яка, господи, місячна, зоряна! Ясно, хоч голки збирай (Пісні та романси українських поетів.., II, 1956, 173); // Спрямований до зір, космічний. Ну, хоч би для того нам поети Ще потрібні у житті новім, ..Щоб згадать, як на піску Калуги Для мандрівок зоряних путі Креслив, повний мудрої напруги, Ціолковський (Максим Рильський, III, 1961, 313); // Який буває, відбувається на зорі (у 2 знач.). І пішла кореянка у зоряні роси, Ніби чорний вогонь, відкидаючи коси, Полуниці на вільнім узліссі збирати (Любов Забашта, Вибр., 1958, 117); // Який має на собі зорю (у 5 знач.). Здалеку впізнають [Хаєцького] по гвардійській ході, по зоряній пілотці! (Олесь Гончар, I, 1954, 379);

2. Зоряний каталог — каталог зір, складений за якою-небудь ознакою. Харківські астрономи працюватимуть над визначенням точного часу, складанням зоряних каталогів, а також вивчатимуть питання про нерівномірність обертання Землі (Наука і життя, 2, 1960, 22);

3. Сяючий, блискучий, як зорі; променистий (про очі). Якби мав [Степура] право, щасливе право коханого, як шалено цілував би оті очі зоряні, повні жагучого п'янкого світла (Олесь Гончар, Людина.., 1960, 51).

Ілюстрації

Zoryane-nebo041124.jpg Zori041124.jpg

Медіа

Іншими мовами

англ.(ENG) ===starry===; ісп.(SP) ===estrellado===; франц.(FR) ===étoilé===.

Див. також

Каталоги зоряного неба

Джерела та література

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 689.

Cambridge Dictionary

Зовнішні посилання

https://sum.in.ua/s/zorjanyj

https://dictionary.cambridge.org/