Відмінності між версіями «Зоряниця»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 36: Рядок 36:
  
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]
 
[[Категорія:Слова 2023 року]]
 
  
 
https://bigbro.com.ua/shho-take-zoryanitsya-znachennya-slova/
 
https://bigbro.com.ua/shho-take-zoryanitsya-znachennya-slova/
 +
 +
 +
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 +
[[Категорія:Слова 2023 року]]

Версія за 12:40, 28 березня 2024

Зоряни́ця, -ці, ж. Звѣзда. Ном. №53, стр. 291.

Що таке зоряниця? Значення слова

Що таке зоряниця, невідомо більшості людей, так як це слово є застарілим. Воно має безліч значень, хоча і близьких один до одного, але в побутовому мовленні використовується рідко. Як правило, вона використовується в якості поетичного образу.

Media

o1_9896.jpg


Значення слова в словниках

Відповідаючи на питання, що таке зоряниця, звернемося до словників, в яких говориться, що цей термін у поезії позначає ранкову зорю. Також це образ ранкової зірки і назва планети Венери під час сходу сонця.Етимологія слова “зоряниця” сягає в глибину століть. Воно утворене від слова «день», яке прийшло до нас з праиндоевропейского мови, трансформувалося в давньоіндійському, після в праслов’янській, потім в давньоруській, а пізніше і в російському. Варто відзначити, що це слово з різними варіантами вимови пізніше з’явилося в білоруському, українському, болгарською, сербською та словенській мовах.

Зоряниця у слов’ян

Що таке зоряниця у слов’ян? Її називали Заряницей, Утренницей, Зоринкой, Светлуссой і Чигир-зіркою. Зоряниця символізувала південну зорю або ранкову зірку. У міфах слов’ян можна зустріти кілька варіацій персоніфікації слова “зоряниця”, наприклад: Сестра сонця; Мати сонця; Дочка сонця Даючи визначення, що таке зоряниця, можна стверджувати, що це провісниця сходу сонця, яка як би виводить сонце на небосхил. Перед початком ранку зоряниця сяє дуже яскраво, навіть сильніше, ніж саме сонце.У міфології давніх греків можна зустріти аналог зоряниці – це Фосфор, в римській – Люцифер, а в германо-скандинавської – Згідно давньогрецького поета Гесіодом, Фосфор був сином богині Еос (зорі). Він був улюбленцем у богині кохання і краси Афродіти, а також охороняв її святилище, що вважалося великою честю в міфології стародавніх греків.

Зоряниця у стародавніх греків

Як стверджував Цицерон, ранкова зірка називалася Фосфор, що в перекладі з давньогрецької мови означає «той, що несе світло». Інші джерела говорять про те, що Фосфор також ототожнювали з Геспером («вечірня зірка»). Саме планету Венеру називали Фосфор або Геспер, все тому, що її чітко видно на світанку і заході. В інший час її складно розглянути через яскравих променів сонця.


Люцифер

Необхідно згадати і Люцифера, продовжуючи розглядати питання про значення. Що таке зоряниця? У стародавніх римлян в міфології був персонаж на ім’я Люцифер. Природно, він не мав нічого спільного з персонажем, який згадується в Біблії.У римлян він уособлював Венеру, яка є, на їх думку, «ранкової зіркою». З латині Люцифер перекладається як «світлоносний», «несе світло». Стародавні римляни, як і греки, вважали Люцифера і «вечірнім світилом» (зіркою), називаючи його Веспер за аналогією з грецьким «Геспер».

Media

150px-Lucifer_Liege_Luc_Viatour.jpg

На перший погляд зоряниця – це просто рідко зустрічається слово, яке застаріло. Однак, як випливає з вищеописаного, слово «зоряниця» включає в себе багато значень, має цікаву і багату історію. Дивно що цей термін прийшов в російську мову з глибини століть, несе в собі таку незвичайну смислове навантаження як у нашій мові, так і у стародавніх жителів Греції і Римської імперії.



https://bigbro.com.ua/shho-take-zoryanitsya-znachennya-slova/