Відмінності між версіями «Лемківський»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Ілюстрації)
(Ілюстрації)
 
Рядок 18: Рядок 18:
 
*Мовознавець Михайло Худаш вважав по іншому: слово "лемко" утворене від слов'янського імені Лелимир - Лемир, звідси: лемик, лемко.
 
*Мовознавець Михайло Худаш вважав по іншому: слово "лемко" утворене від слов'янського імені Лелимир - Лемир, звідси: лемик, лемко.
 
*Та більшість дослідників, все ж, вважають, що лемки дістали свою назву від надто вживаної частки "лем" , що означає - "лиш, лишень, тільки".
 
*Та більшість дослідників, все ж, вважають, що лемки дістали свою назву від надто вживаної частки "лем" , що означає - "лиш, лишень, тільки".
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 
|- valign="top"
 
 
 
[[Файл:Lemky211120.jpg|центр]]
 
|}
 
 
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==

Поточна версія на 10:39, 24 листопада 2021

Ле́мківський, -а, -е. Принадлежащій лемку. Желех.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник

ЛЕ́МКІВСЬКИЙ, а, е. Прикм. до лемки. У бойківському та лемківському житлі також під одним дахом ..розміщені комори і приміщення для худоби (Дерев'яне зодчество України, 1949, 16); Лемківська культура зберегла нам самобутню архітектуру, .. одяг та віками усталені звичаї, .. обряди (Вітчизна, 2, 1969, 214).

ЛЕ́МКИ, ів, мн. (одн. лемко, а, чол.; лемка, и, жін.). Етнографічна група українців, які здавна живуть в Карпатах на обох схилах Східних Бескидів. [Митро (читає):] Лемки в сірих гунях по-сусідськи розмовляли з покутянами з-над Пруту (Іван Франко, IX, 1952, 38); Історико-етнографічна спільність населення Карпат, головним чином деяких етнографічних груп українців (гуцулів, бойків, лемків), поляків.., словаків і чехів.., сформувалась внаслідок довголітнього проживання їх на спільній території (Народна творчість та етнографія, 4, 1964, 21).

Походження лемків

Етимологія етноніма "лемко", на жаль, досі не з'ясована. Ми зібрали для вас найбільш імовірні версії, які зустрічаються в історичних працях:

  • Іван Вагилевич вважав, що етнонім "лемко" може бути пов’язаний зі словом «лемза» (вітрогон) або «лемзіти» (лазити).

Існує також версія, що лемко походить від чеськ. lem - "границя, кордон, межа". Пограничне розташування лемків дійсно могло створити передумови до виникнення такої назви.

  • Мовознавець Михайло Худаш вважав по іншому: слово "лемко" утворене від слов'янського імені Лелимир - Лемир, звідси: лемик, лемко.
  • Та більшість дослідників, все ж, вважають, що лемки дістали свою назву від надто вживаної частки "лем" , що означає - "лиш, лишень, тільки".

Ілюстрації

Lemky211120.jpg Lenka211121.png Lemkowyna1.jpg Haty-lemkiv.jpg

Медіа

Іншими мовами

Англійсько-український перекладач

Лемки - Lemkos (англ.)

(Українська гуцульська культура має схожість з сусідніми культурами заходу і південного заходу України, особливо лемків і бойків. - Ukrainian Hutsul culture bears a resemblance to neighboring cultures of western and southwestern Ukraine, particularly Lemkos and Boykos.)

Російсько-український перекладач

Лемки - Лемки (рос.)

(Здурів... Захотів усіх лемків переплюнути. - Сдурел... Захотел всех лемков переплюнуть.)


Див. також

1. Лемки — Вікіпедія

2. Офіційний сайт Всеукраїнського товариства «Лемківщина»

Джерела та література

1. Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 476.

2. Вікіпедія

3. Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1960. — Т. 4, кн. VII : Літери Ле — Ме. — С. 823. — 1000 екз.

Зовнішні посилання

1. http://sum.in.ua/s/lemkivsjkyj

2. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BC%D0%BA%D0%B8

3. http://encyclopedia.kiev.ua/vydaniya/files/use/second_book/part2.pdf"