Відмінності між версіями «Гребінник»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Гребінник, -ка, '''''м. ''1) Дѣлающій гребешки, гребеночникъ. Лебед. у. 2) '''= Гравилат, '''Geum urbanum ...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
'''Гребінник, -ка, '''''м. ''1) Дѣлающій гребешки, гребеночникъ. Лебед. у. 2) '''= Гравилат, '''Geum urbanum L. ЗЮЗО. І. 124.  
+
ГРЕБІ́ННИК, а, чол. (Cynosurus, L.). Однорічна чи багаторічна кормова рослина родини злакових. Гребінник звичайний.
 +
Гребінник звичайний  - рихлокустовий злак, активно застосовується в декоративному садівництві. Злак виростає на висоту від 25 до 80 см.
 +
 
 +
Використання:
 +
Гребінник входить в багато готові суміші для спортивного і звичайного газону, але оскільки він погано уживається з кострицею і мітлицею, а його жорсткі стебла погано стрижуться, то гребінник краще не застосовувати для партерного газону.
 +
 
 +
Стебло:
 +
Багаторічна дерновинна трав'яниста рослина з нерозгалуженими стеблами до 75 см заввишки, гладкими, з 3-4 вузлами, в основі прямостоячими або висхідними.
 +
Листки:
 +
Листя до 15 см завдовжки і 1-4 мм шириною, м'які, голі і гладкі або слабо шорсткі майже дощенту незрощенні; язичок закруглений, до 1,5 мм завдовжки.
 +
Суцвіття:
 +
Суцвіття-колосовидна волоть 5-10 см завдовжки. Плодучі колоски з 2-5 двостатевими квітками, спрямовані до осі суцвіття, довгасті або клиноподібні, 3-6 мм завдовжки. Колоскові луски їх ланцетні, коротше квіток, з шорстким кілем і плівчастими краями, на верхівці загострені до відтягнутих. Нижні квіткові луски вузькояйцевидно-довгасті, колючі. Верхні квіткові луски трохи коротше нижніх, з шорстким краєм. Пильовики близько 2 мм завдовжки. Крім внутрішніх плодущих колосків є редуковані зовнішні стерильні колоски, представлені гребневидно розсіченими колосковими лусками і жорсткими порожніми нижніми квітковими лусками (в числі до 18) з зеленим війчастим кілем.
 +
Плоди:
 +
Плоди-зернівки довгастої форми, притиснуті до верхньої квіткової луски, близько 2 мм завдовжки.
 +
Цвіте:
 +
Цвіте в червні-липні.
 +
Поширення:
 +
Поширений у помірній смузі Європи і Азії, Північній і Південній Африці, переважно. в Середземномор'ї. В Україні два види: Cynosurus cristatus — гребінник звичайний і Cynosurus echinatus — гребінник колючий. Найпоширеніший гребінник звичайний. Зростає на луках, узліссях і лісових галявинах.
 +
 
 +
ГРЕБІННИ́К, а́. чол. Той, що виробляв гребінки, гребінці (у 1 знач.). Дівчина посилає її [курочку] до гребінників, щоб обміняти нитку на гребінь, а гребінники — до калачників, щоб дали їм калачі (Радянська Україна, 18.I 1963, 3).
 +
 
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 162.
 +
https://agrarii-razom.com.ua/plants/grebinnik-zvichayniy
 
[[Категорія:Гр]]
 
[[Категорія:Гр]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Тлумачення слова у сучасних словниках
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
 +
==Див. також==
 +
 +
==Джерела та література==
 +
 +
==Зовнішні посилання==
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Історико-філософський факультет]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Версія за 19:53, 22 жовтня 2021

ГРЕБІ́ННИК, а, чол. (Cynosurus, L.). Однорічна чи багаторічна кормова рослина родини злакових. Гребінник звичайний. Гребінник звичайний - рихлокустовий злак, активно застосовується в декоративному садівництві. Злак виростає на висоту від 25 до 80 см.

Використання: Гребінник входить в багато готові суміші для спортивного і звичайного газону, але оскільки він погано уживається з кострицею і мітлицею, а його жорсткі стебла погано стрижуться, то гребінник краще не застосовувати для партерного газону.

Стебло: Багаторічна дерновинна трав'яниста рослина з нерозгалуженими стеблами до 75 см заввишки, гладкими, з 3-4 вузлами, в основі прямостоячими або висхідними. Листки: Листя до 15 см завдовжки і 1-4 мм шириною, м'які, голі і гладкі або слабо шорсткі майже дощенту незрощенні; язичок закруглений, до 1,5 мм завдовжки. Суцвіття: Суцвіття-колосовидна волоть 5-10 см завдовжки. Плодучі колоски з 2-5 двостатевими квітками, спрямовані до осі суцвіття, довгасті або клиноподібні, 3-6 мм завдовжки. Колоскові луски їх ланцетні, коротше квіток, з шорстким кілем і плівчастими краями, на верхівці загострені до відтягнутих. Нижні квіткові луски вузькояйцевидно-довгасті, колючі. Верхні квіткові луски трохи коротше нижніх, з шорстким краєм. Пильовики близько 2 мм завдовжки. Крім внутрішніх плодущих колосків є редуковані зовнішні стерильні колоски, представлені гребневидно розсіченими колосковими лусками і жорсткими порожніми нижніми квітковими лусками (в числі до 18) з зеленим війчастим кілем. Плоди: Плоди-зернівки довгастої форми, притиснуті до верхньої квіткової луски, близько 2 мм завдовжки. Цвіте: Цвіте в червні-липні. Поширення: Поширений у помірній смузі Європи і Азії, Північній і Південній Африці, переважно. в Середземномор'ї. В Україні два види: Cynosurus cristatus — гребінник звичайний і Cynosurus echinatus — гребінник колючий. Найпоширеніший гребінник звичайний. Зростає на луках, узліссях і лісових галявинах.

ГРЕБІННИ́К, а́. чол. Той, що виробляв гребінки, гребінці (у 1 знач.). Дівчина посилає її [курочку] до гребінників, щоб обміняти нитку на гребінь, а гребінники — до калачників, щоб дали їм калачі (Радянська Україна, 18.I 1963, 3).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 162. https://agrarii-razom.com.ua/plants/grebinnik-zvichayniy

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання