Відмінності між версіями «Шовкун»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Джерела та література)
(Зовнішні посилання)
 
Рядок 40: Рядок 40:
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/підрозділ]]
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
[[Категорія:Слова 2018 року]]
+
[[Категорія:Слова 2019 року]]

Поточна версія на 17:00, 17 листопада 2019

Шовкун, -на, м. Безплодное тутовое дерево.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ШОВКОВИЦЯ — рослина дводомна, хоча трапляються й однодомні з роздільностатевими квітками. У дводомних рослин одні екземпляри з жіночими, інші — з чоловічими квітками. Перезапилення відбувається між деревами. В такому разі плодоносять, природно, жіночі екземпляри, а чоловічі — їх ще називають шовкунами — ні. Останні часто використовують для озеленення — вони швидко ростуть, крона у них щільна, листя крупніше.

В однодомних рослин є чоловічі й жіночі квітки. Перезапилення відбувається на дереві. Жіночі квітки (з маточки, без тичинок) і чоловічі (мають тільки тичинки) у шовковиці зібрані в суцвіття. Чоловічі суцвіття товсті, циліндричні, жіночі — овальні, дещо коротші.

Жіночі квітки після запилення і запліднення розростаються в супліддя — шовковичну або тутову ягоду. А чоловічі всихають і опадають.

Схоже, що молода шовковиця — чоловічий екземпляр, інакше неодмінно сталося б запилення від плодоносних сусідніх дерев.

Проте поспішати корчувати дерево не варто, адже йому вже чотири роки і в нього хороша коренева та надземна системи. Тому рано навесні радимо перещепити шовковицю. Цвіте вона в квітні. Щеплення можна зробити на початку або в середині квітня (за тиждень-два до або під час цвітіння). Якщо ви не заготовили живців у лютому-березні, то можна зрізати пагін для щеплення просто з дерева, але до розпускання бруньок. Щеплення виконують так само, як і на інших плодових. При цьому використовують вегетативні (подовжені) пагони з добре сформованими бруньками, а не плодоносні (укорочені). Щеплення такими живцями, зрізаними з плодоносних дерев, пришвидшує плодоношення.

Можна зробити щеплення окуліруванням. У цьому разі бруньку з щитком (з однорічного подовженого пагона, такого ж, як і для щеплення) вставляють під кору.

Окуліровку можна робити навесні (в ті ж терміни, що і щеплення живцем) і влітку (сплячою брунькою) — зазвичай з 25 липня по 20-25 серпня.

Щеплять також молодими пагонами завдовжки 10-12 см. З живця зрізають верхівкову бруньку і прищеплюють у Т-подібний розріз підщепи. Цей спосіб дає змогу пришвидшити плодоношення на один-два роки.

Позаяк дерево вже досить доросле, щеплення треба виконати на двох-трьох гілках. Після того як живці або вічка приживуться, можна буде формувати рослину з нових пагонів, поступово видаляючи непотрібні пагони підщепи. Через два-три роки шовковиця має почати плодоносити.

Ілюстрації

Shovkyn1.jpg Shovkyn2.jpg Shovkyn3.jpg Shelkovitsa 4.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Silski visti

Зовнішні посилання