Відмінності між версіями «Ставка»
(Словник синонімів, відмінків, академічний тлумачний словник) |
|||
Рядок 1: | Рядок 1: | ||
+ | [[Файл:Depositphotos 40967273-stock-photo-happy-people-kids-drawings.jpg|міні]] | ||
'''Ставка, -ки, '''''ж. ''1) ? ''Упався в ставку, або теж у суспицію. ''Ном. № 7443. 2) Часть ткацкаго станка. См. '''Верстат. '''Шух. І. 254. | '''Ставка, -ки, '''''ж. ''1) ? ''Упався в ставку, або теж у суспицію. ''Ном. № 7443. 2) Часть ткацкаго станка. См. '''Верстат. '''Шух. І. 254. | ||
[[Категорія:Ст]] | [[Категорія:Ст]] |
Версія за 21:21, 9 жовтня 2019
Ставка, -ки, ж. 1) ? Упався в ставку, або теж у суспицію. Ном. № 7443. 2) Часть ткацкаго станка. См. Верстат. Шух. І. 254.
Академічний тлумачний словник
СТАВКА, и, жін.
1. іст. Старовинна російська назва похідного намету, який ставили для старшого воєначальника (полководця) в пункті, звідки він мав керувати військом під час бою.
2. військ. Місце розташування воєначальника і його штабу. Тут, поблизу гирла Волги, він [Батий] заснував свою ставку (Історія СРСР, I, 1956, 77); Зали палацу були залиті яскравим світлом: ставка командуючого освітлювалась електрикою від похідної динамомашини (Юрій Смолич, Світанок.., 1953, 615).
3. військ. Орган верховного головнокомандування на чолі з головнокомандуючим; штаб головнокомандуючого. Згідно з планом Ставки Верховного Головнокомандування війська 3-го Українського фронту на світанку 6 березня 1944 року приступили до здійснення Березнегувато-Снігурівської та Одеської операцій (Комуніст України, 10, 1964, 26); Після розмови полкового агітатора кожному з нас здавалося, ніби ми побували в ставці верховного головнокомандуючого, а це для солдата має більше значення, ніж можна припустити (Іван Багмут, Записки.., 1961, 32).
4. В азартних іграх — грошовий внесок, який ставить гравець і втрачає у випадку програшу; // Сума грошей, яку пропонують, вносять як заклад (при суперечці, парі). ♦ Ваша (його і т. д.) ставка бита див. битий.
5. фін. Встановлений розмір заробітної плати. [Косяк:] Я вам половину хати відділю, Мефодія на млин бухгалтером візьму... Ставка хороша (Микола Зарудний, Антеї, 1962, 236); Для бригадирів тракторних, комплексних і тракторно-рільничих бригад встановлено помісячні ставки з доплатою за кожну змінну норму виробітку, виконану трактористами-машиністами (Вісник АН УРСР, 2, 1973, 68). ▲ Персональна ставка — спеціально встановлений для кожного окремого випадку розмір заробітної плати, яку виплачують громадянам СРСР за особливі заслуги. [Туманська:] Надіє Миколаївно, ви зіграли прекрасно. Після такого спектаклю ви сміливо можете домагатися персональної ставки (Олександр Левада, Драми.., 1967, 353); Тарифна ставка — розмір оплати праці робітника за одиницю часу. Митрофан Юхимович подав.. пропозицію про процентні надбавки на тарифну ставку (Петро Панч, 11, 1956, 458); Робітник одержує у вигляді премій не менш як 25 процентів своєї тарифної ставки, коли дільниця, де він працює, не вийшла з нормативів по якості продукції і забезпечила виконання плану на суміжній дільниці (Комуніст України, 7, 1966, 51).
6. фін. Норма вирахування податку, яку правлять банки з якого-небудь об'єкта фінансового обкладення; норма оплати при здійсненні певної фінансової операції. Встановлено значно вменшені ставки с.-г. податку, причому вони збільшуються на 50% при невиконанні мінімуму трудоднів (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 12); Тепер, при стабілізації карбованця і значному збільшенні капіталів кредитних установ,.. ставки кредиту повинні бути переглянуті в сторону зниження (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 231); Банківські ставки по кредитах в «євродоларах» не залежать від ставок, установлюваних у США (Радянська Україна, 20.I 1973, 3). ▲ Дисконтна ставка — процент, виплачуваний позичальником капіталу за надану банком позику.
7. на кого — що, перен. Розрахунок, орієнтація у своїх діях, вчинках, планах на кого-, що-небудь. Ганебно програвши ставку на Гітлера, Ватікан переорієнтувався на реакційні сили Америки (Юрій Мельничук, Обличчя.., 1960, 23); — Ти бачиш, куди воно все йде. Зараз ставка на молоко, сало і м'ясо з кожних ста гектарів (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 390); // Те, що намагаються використати в своїх інтересах; той або те, на кого або на що розраховують у досягненні певної мети. Чого ж я мучусь? Чому не вмираю? Бо смерть — моя остання ставка у грі (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 264); Реакційний націоналізм став найважливішою ставкою міжнародного імперіалізму в його намірах зупинити поступальний хід світового розвитку (Комуніст України, 7, 1965, 11). ♦ Ставити (робити) ставку див. ставити, робити. ♦ Очна ставка див. очний; Ставка віч-на-віч — те саме, що Очна ставка (див. Очний).
Словник відмінків
відмінок однина множина називний ста́вка ста́вки родовий ста́вки ста́вок давальний ста́вці ста́вкам знахідний ста́вку ста́вки орудний ста́вкою ста́вками місцевий на/у ста́вці на/у ста́вках кличний ста́вко* ста́вки*
Словник синонімів
ЗАРОБІ́ТОК (плата за виконану роботу), ЗАРІ́БОК[ЗАРО́БОК]рідше,ЗАСЛУЖЕНИ́НАдіал.,ДОРО́БОКдіал.,ЗАЖИ́ВОКдіал.;ПРИРОБІ́ТОК (додатковий заробіток); ОКЛА́Д, СТА́ВКА (зарплата, установлена відповідно до посади, кваліфікації тощо). Заробіток лікарського практиканта був невеличкий і зовсім недостатній для нових життєвих вимог Безбородька (Ірина Вільде); Лісорубові не вистачало заробітку, щоб прогодувати свою невелику сім’ю (Т. Масенко); [Герміона:] Даремне ти, Антею, не взяв від нього грошей.. Сяк чи так, а се ж твоя заслуженина (Леся Українка); Я не чужу телицю взяв, а свою: вона мій заживок (Словник Б. Грінченка); Син живе не на свої шістсот, він має ще приробіток поверх того (І. Сенченко). - Пор. пла́та.