Відмінності між версіями «Столова Дарина Володимирівна»
(Посилання) |
|||
Рядок 2: | Рядок 2: | ||
− | <center>'''Центр розвитку дитини "Чудо Чада"'''</center> | + | <center>[[http://wiki.kubg.edu.ua/Центр_розвитку_дитини_«Чудо-Чадо»_(Голосіївський_район)|'''Центр розвитку дитини "Чудо Чада"''']] </center> |
[[Файл:Центр_розвитку_дитини_"Чудо_Чада".jpg|200px|center|thumb|]] | [[Файл:Центр_розвитку_дитини_"Чудо_Чада".jpg|200px|center|thumb|]] |
Версія за 21:31, 20 грудня 2018
Зміст
Моніторинг впровадження ІКТ в освітній установі
Для з'ясування політики закладу з питань впровадження ІКТ було проведено анкетування з адміністрацією та колективом Центру розвитку дитини "Чудо Чада". За результатами анкетування було з'ясовано, що у закладі на даний момент створені сприятливі умови для впровадження ІКТ. Адміністрація та колектив Центру позитивно підтримують подальше впровадження та вдосконалення ІКТ у свою роботу та вбачають в цьому велику необхідність.
Впровадження ІКТ в Центрі розвитку дитини "Чудо Чада" в першу чергу відкриває вихователям нові можливості для широкого впровадження в педагогічну практику нових методичних розробок. Використання інформаційно-комунікаційних технологій дозволяє модернізувати виховно-освітній процес, підвищити ефективність, мотивувати дітей на пошукову діяльність, диференціювати навчання з урахуванням індивідуальних особливостей дітей.
Зокрема в центрі ІКТ засоби і технології найактивніше використовуються в ході проектної діяльності.
Це дає змогу вирішити ряд завдань:
- Розвиток творчих здібностей;
- Створення умов для соціального самовираження дітей;
- Ознайомлення педагогів, батьків з комп'ютерними технологіями, цифровою технікою;
- Навчання дітей навичкам фотографування;
- Формування початкових уявлень у дітей про професії журналіста, кореспондента, телеведучого.
Апаратне забезпечення
- Комп'ютер (ASUS X540UB-DM014) - 2 шт.
- Планшет (Samsung Galaxy Tab) - 5 шт.
- Принтер (Canon PIXMA iX6840 with Wi-Fi) - 1 шт.
- Мультимедійний проектор (Tecro PJ-4090) - 1 шт.
- Колонки (5.1 Microlab H-510) - 1 комплект.
- Цифровий фотоапарат (Canon EOS Wi-Fi 4000D) - 1 шт.
- Маршрутизатор (ASUS) - 1 шт.
- Монітор (Samsung) - 1 шт.
Програмне забезпечення
- Операційна система Windows Home 10
- Антивірус ESET Smart Security Premium
- Офісна програма Microsoft Office 365
- ABBYY FineReader 14 Standard
- WinRAR Archiver
Google-календар для співробітників
Програми Google-календар є дуже корисним і зручним інструментом для планування робочого часу. За допомогою програми можна детально розпланувати роботу, відпустки співробітників та важливі події у Центрі.
З основних плюсів, за час використання календаря колективом, хочу відмітити:
- календар допомагає чітко організувати щоденну роботу всього колективу;
- календар сповіщає про те, що скоро настане запланована подія;
- календар можна інтегрувати з сайтом або блогом, таким чином всі колеги та батьки дошкільників зможуть побачити доступні події;
- є можливість налаштувати, яку подію з календаря буде видно всім користувачам, тільки співробітниками чи тільки особисто керівнику.
Словом, календар вельми корисний в щоденній роботі. Також більше не потрібно писати ручкою і заповнювати тижневики, які потім треба з собою всюди носити.
Google-календар доступний за посиланням.
Семінар (тренінг)
Використання інформаційно-комунікаційних технологій актуальна проблема сучасного дошкільного виховання.
Звісно, комп'ютер для педагогів з кожним днем стає потужним технічним засобом навчання дітей. Використання комп'ютера дозволяє розширити можливості педагога, створити базу для залучення дітей до комп'ютерних навчальних програм. На сьогоднішній день комп'ютерні програми, ігри, завдання у своїй роботі можуть застосовувати всі педагогічні працівники: вихователі, музичні керівники, психолог, логопед.
Одним із завдань Центру є вирішення проблем формування професійної компетентності колективу в умовах інформатизації сучасної освіти. Це у свою чергу потребує створення належних організаційно-педагогічних умов для активного і правильного використання ІКТ.
Тому було вирішено провести серед колективу Центру розвитку дитини "Чудо Чада" семінар-практикум на тему: "Актуальність використання інформаційно-комунікаційних технологій в сфері освіти".
Завдання семінару-практикуму
- Ознайомити з основними нормами ІКТ-впровадження в процеси виховання і навчання;
- Показати елементи застосування ІКТ в освітньому процесі;
- Сприяти підвищенню у педагогів рівня розвитку професійної компетенції за допомогою інтерактивних прийомів і методів;
- Узагальнити інформацію про відповідні санітарні правила і норми при використання ІКТ.
Очікувані результати від семінару-практикуму:
- Підвищити рівень ІКТ-компетентності колективу;
- Мотивувати активно використовувати ІКТ засоби у проведенні занять;
- Реалізація особистісно професійного зростання колективу
План-конспект семінару-практикуму
Семінар-практикум "Актуальність використання інформаційно-комунікаційних технологій в сфері освіти" складається з:
- Вступу "Використання інформаційних технологій в інтелектуальному розвитку дітей дошкільного віку";
- Аналізу особистого досвіду використання ІКТ у освітній діяльності;
- Рекомендацій з використання ІКТ в роботі з батьками;
- Пам'ятки "Основні санітарні правила і норми при використання ІКТ";
- Рефлексії "Долонька".
Детальний план-конспект можна переглянути за посиланням.
Методичні рекомендації
Що таке ІКТ-компетентність педагога?
Сучасний розвиток системи дошкільної освіти передбачає активне впровадження інновацій в навчально-виховний процес ЗДО, що позначається на підвищенні ефективності його діяльності. В цьому випадку інноваційні процеси в рамках дошкільної освіти виступають інструментом створення та розвитку конкурентного освітнього середовища, спрямованого на розвиток особистості дитини. В освітній практиці для створення сприятливих умов розвитку дітей важливі не тільки зміст, а й технології навчання і виховання. Одним з таких інноваційних ресурсів є інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ), які сприяють забезпеченню доступності, варіативності навчання, підвищення активності і мобільності дошкільнят. У педагогічній науці існує багато різних підходів до визначення терміна «інформаційно-комунікаційні технології».
Однією з головних умов використання ІКТ в навчально-виховному процесі ЗДО - з дітьми повинні працювати педагоги, які добре знають технічні можливості комп'ютера, володіють навичками роботи з ним, чітко виконують санітарні норми і правила використання комп'ютерів в дошкільних установах, добре орієнтуються в комп'ютерних програмах, розроблених спеціально для дошкільнят, які знають етичні правила їх застосування і володіють методикою залучення дітей до нових технологій. Крім того, педагоги повинні добре знати вікові анатомо-фізіологічні та психологічні особливості маленьких дітей і особливості діагностики освітньої діяльності в дошкільному навчальному закладі. Залучення дошкільників до ІКТ може йти різними шляхами, але при цьому важливим є цілеспрямований розвиток інформаційної культури дітей, які вміють здобувати знання і використовувати їх у своєму повсякденному житті.
У зв'язку з цим необхідною умовою впровадження ІКТ в систему дошкільної освіти є формування у педагогів ЗДО як професійної інформаційної культури, так і загальної інформаційної культури. Творчим педагогам, які прагнуть йти в ногу з часом, необхідно вивчати можливості використання і впровадження ІКТ в свою практичну діяльність, бути для дитини провідником у світ нових технологій, формувати у нього основи інформаційної культури.
ІКТ-компетентність педагога розуміється «як його готовність і здатність самостійно використовувати сучасні інформаційно-комунікаційні технології в педагогічній діяльності для вирішення широкого кола освітніх завдань і проектувати шляхи підвищення кваліфікації в цій сфері». Підвищення ІКТ-компетентності педагога дозволяє інтенсифікувати і полегшити його працю, з'являється можливість для розвитку і саморозвитку педагога, вдосконалення його навчально-методичної діяльності.
Для педагогів інформаційно-комунікаційні технології мають наступні можливості по використанню їх в навчально-виховному процесі:
- Стимулювання інтересу до навчальної діяльності у дітей;
- Постійне підвищення професійного рівня педагогів;
- Сприйняття і творче втілення вже існуючих нестандартних підходів в освіті;
- Збільшення вибору засобів, форм і темпу вивчення тем;
- Використання безкоштовних освітніх ресурсів і евристичних програм інформаційно-освітнього простору.
Стан ІКТ-компетентності педагогів
Кваліфікаційні категорії припускають, перш за все, диференціацію рівня складності і якості вирішення професійних (функціональних) завдань, що стоять перед працівником. Кожен педагогічний працівник для підтвердження або підвищення своєї професійної кваліфікації повинен вміти користуватися сучасними технічними засобами.
На базі Центру розвитку дитини "Чудо Чада" було проведено анкетування педагогів, яке виявило педагогів, які не володіють навичками роботи на комп'ютері. З 14 педагогів не володіють комп'ютером 5. Решта 9 є активними користувачами. Адміністрацією Центру розвитку дитини "Чудо Чада" була поставлена мета: створити умови для підвищення ІКТ-компетентності педагогів всередині Центру.
Шляхи підвищення ІКТ компетентності
Були визначені основні психолого-педагогічні умови вирішення даної проблеми:
- Система роботи з формування ІКТ-компетентності у педагогів повинна бути спрямована на надбання нового засобу професійної діяльності, тобто на освоєння значущих для педагогічної діяльності засобів, технік, методів і технологій.
- Педагогам повинні бути надані можливості підвищення рівня майстерності та професійної компетентності.
- Стимулювати підвищення мотивації педагогів до самопізнання, нарощування свого особистісного, загальнокультурного, професійного потенціалу.
- Навчання педагогів має проходити на основі активної діяльності і диференційованого підходу (стажу роботи, базової освіти, віку).
- Створення ситуації психологічної задоволеності педагогів від використання ІКТ у педагогічній діяльності і за рахунок реальної потреби вихованців в даних засобах.
Освітня діяльність з використанням ІКТ дозволяє інтегрувати аудіовізуальну інформацію, представлену в різній формі (відеофільм, анімація, показ слайдів, музика і т. П.), Стимулює мимовільне увагу дітей завдяки можливості демонстрації об'єктів і явищ в динаміці. Володіння педагогами ІКТ дозволяє збільшувати потік інформації за змістом і методам роботи з дітьми в безпосередній освітньої діяльності, а також зменшує витрати часу для підготовки до неї.
Педагогам слід пам'ятати, що найважливіший компонент дошкільної освіти - діяльність займаються. Різні види безпосередньої освітньої діяльності можуть доповнювати один одного, причому на всіх етапах розвитку дитини вони повинні змінюватися. Так, у віці п'яти років основою такого виховання має стати навчальний характер ігрової діяльності при використанні ІКТ. Допитливі, емоційні дошкільнята можуть почерпнути знання у процесі гри на комп'ютері. Діти запам'ятовують і відтворюють лише те, що пов'язане з їх інтересами, тому така діяльність повинна бути конкретною, короткою і зрозумілою. Освоєння інформації повинно грунтуватися на досвіді дитини.
У дитячому садку була розроблена система консультативної методичної підтримки педагогів в області підвищення ІКТ - компетентності:
- інформаційний стенд «Сучасна освіта».
На цьому стенді розміщена найактуальніша інформація, відповіді на питання педагогів з освоєння нових технологій;
- семінари-практикуми, де обговорюються можливості нових ІКТ, а також демонстрація одним-двома педагогами роботи на комп'ютері з покроковим розбором, відтак вся інформація розміщується на інформаційному стенді;
За час виробничої (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практики в Центрі розвитку дитини "Чудо Чада" вихователі навчилися створювати текстові та графічні документи, ефективно та більш активно використовувати ІКТ навчально-виховному процесі. Інформаційно-комунікаційні технології як феномен сучасної освіти дозволяють сучасному педагогу модернізувати навчально-виховний процес і володіють якісним перевагою вихователя перед колегами, що діють тільки в рамках традиційних технологій. Таким чином, формування ІКТ-компетентності у педагогів допомагає відчувати себе комфортно в нових соціально-економічних умовах, а освітній установі - перейти на режим функціонування і розвитку як відкритої освітньої системи.