Відмінності між версіями «Анабіоз»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Ілюстрації)
(Медіа)
Рядок 23: Рядок 23:
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|ZquOiILsNxU}}.
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==

Версія за 16:32, 22 листопада 2018

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках Анабіоз (від грецького anabiosis — оживлення) — стан організму, за якого біологічні процеси в ньому припиняються або настільки сповільнені, що відсутні всі видимі прояви життя. Розповсюджений як спосіб пережиття складних умов серед деяких тварин, рослин і мікроорганізмів. У деяких організмів анабіоз є частиною звичайного циклу розвитку (у вигляді насіння, спор). При настанні сприятливих умов організм відновлює нормальну функціональність Анабіоз вперше спостерігався і був описаний А. Левенгуком в 1701 році.

З анабіозом мають багато спільного зимова (при замерзанні) та літня (при зневоднюванні) сплячки тварин. Але для дійсного анабіозу характерне більш глибоке придушення життєдіяльності. Типовий приклад анабіозу — потаємне життя насіння багатьох рослин, що зберігають схожість протягом багатьох років. Анабіоз спостерігається у вірусів, бактерій, безхребетних, амфібій, плазунів, лишайників, мохів і т. ін.

Анабіоз широко використовується на практиці: при виготовленні сухих живих вакцин, довготривалому зберіганні культур вірусів, бактерій, консервації різних органів та тканин (кістки, судини, кров).

Анабіоз підвищує спротив організмів до дії несприятливих факторів при космічних польотах.

Спеціалізованим видом анабіозу є солевий анабіоз — здатність водних організмів, переходячи в неактивний стан, переживати несприятливі умови, викликані збільшенням концентрації солей в воді. Це притаманне видам, що мешкають в періодично пересихаючих водоймах та на літоралі — коловерткам, бокоплавам, джгутиковим найпростішим та іншим.

Ілюстрації

20 15544 96cb9dcfcaf8c52.jpg Isvjakewakes1.jpg Файл:.png Photoicon.png

Медіа

.

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання