Відмінності між версіями «Нурець»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
(Сучасні словники)
Рядок 18: Рядок 18:
  
 
'''Український тлумачний словник'''
 
'''Український тлумачний словник'''
 +
 
нурець -рця́, ч. Те саме, що нирок.
 
нурець -рця́, ч. Те саме, що нирок.
  

Версія за 21:21, 17 жовтня 2018

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови

НУРЕ́ЦЬ, рця, чол. Те саме, що нирок. Птахи нурці роблять свої гнізда на воді (Колгоспник України, 8, 1958, 46).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 456.

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) НУРЕ́ЦЬ, рця, чол. Те саме, що нирок.


Орфографічний словник української мови

нурець 

іменник чоловічого роду, істота птах

Український тлумачний словник

нурець -рця́, ч. Те саме, що нирок.

Ілюстрації

Нирок.jpg Нирок 1.jpg Нирок 2.jpg Нирок 3.jpg

Медіа

https://youtu.be/vUYOQUY4f9I

Див. також

Ниркові качки (Aythyinae) — підродина птахів родини Качкові (Anatidae). Включає в себе водні види, які мешкають по всьому світі. Ці птахи характеризується наступними особливостями:

довжина тіла — 40-55 см. вага — 500–1300 г. оперення біле, сіре, чорне або коричневе. виражений статевий і сезонний диморфізм. живуть як у прісній воді і морі. дієта складається з рослин з невеликою кількістю тварин. гніздяться на землі, поряд з водою, у водних рослинах. відкладають від 5 до 19 яєць. тільки самиця піклується про пташенят.

Хто такі ниркові? Підродина справжніх качок має так звану трибу — категорію між сім’єю і родом, в яку входять ниркові качки. Мешкають ниркові пернаті в основному в Північній півкулі землі, найбільша їх популяція проживає на території Північної Америки. Характерною особливістю цих водоплавних птахів є шлях їх видобутку корми — за допомогою пірнання. Звідси і походить назва триби.

Види ниркових птахів Всередині категорії ниркова качка підрозділяється ще на чотири підвиди: це білоокої, нирки, розовоголовые качки і мармурові чирки. Пташки ці дуже привабливі, акуратні, мають барвисте оперення (крім чирков), і помітно виділяються серед природно-річкового ландшафту.

Білоокої Aythya або білоокої — близький за зовнішнім виглядом до ниркам рід птахів. Іноді їх також називають нирками, в цьому можна переконатися, прочитавши назви деяких птахів з цього роду. Зовні вони кремезні, невеликих розмірів, мають досить велику голову і коротку шию. Дзьоб чорний або сірий; ноги темно-сірі, з шкірястими перетинками. Головною ознакою всіх підвидів є наявність світлої смуги на обох крилах. Білоокої дуже люблять проводити час на воді, можуть при заныривании занурюватися повністю або наполовину. Сушу відвідують рідко. До теперішнього часу в Росії мешкає п’ять різновидів білоокої: червоноголовий, белоглазый і берів нирок, чорніти морська і чубата. Також існують американський нирок, який в Росії зустрічається лише прольотом. Інші види білоокої: ошейниковая, новозеландська, мала морська, довгоносий червоноголовий, австралійський, мадагаскарський нирок Нирки Ниркові качки роду Netta відрізняються середнім розміром, також великою головою і укороченою шиєю. Низько сидять на воді, годуються, в основному, за рахунок пірнання. За величиною ці пташки менше качки-крижні, окраси залежать від різновиду. Розрізняють красноносого, червоноокого, пампасного нирків. Вага однієї птиці — близько 900 грамів. Самці завжди яскравіше самок і більші за розмірами. Мешкає цей підвид качиних переважно в тайзі і лісостепу Росії, у помірних кліматичних поясах. Самець має яскраво забарвлену голову, світлу груди. Самка більше схожа на звичайну сіру качечку. Подивитися, як виглядає нирок, можна на фото нижче.

Розовоголовая качка Ця водоплавна птиця неофіційно вважається вимерлим видом, насамперед, тому, що останній раз живу особину бачили в 1945 році. Орнітологами проводилися численні пошуки, які не принесли доказів існування розовоголовых качок. Однак, деякі дослідники до цих пір вважають, що птах мешкає в М’янмі, в недоступних для людини болотах в північній частині регіону. На рисунку зображено селезень і качка даного виду. Зовні ці пернаті виглядають дуже яскраво. У самця рожева голова, дзьоб і шия, у самки рожеві тільки шия і голова. Закінчення оперення на крилах — біле. Розміри у довжину в середньому від 41 до 43 див. Гніздяться розовоголовые качки в основному в траві, відкладають по 7 яєць білого кольору. У Росії не було зафіксовано ні однієї такої особини, переважної зоною проживання є Індія, Непал, Бенгалія, М’янма, Бангладеш.

Мармуровий чирок Непоказна на вигляд уточка з сірим, непримітним оперенням. Вага дорослої особини доходить до 600 грамів, і самець, і самка забарвлені однаково. Тон пір’я — буро-сірий, з більш світлими вкрапленнями. Область поширення досить широка: вся Центральна Азія, Індія, Іспанія, Росія. Характер у цих птахів спокійний, вони малорухливі і тихі. Хвіст у момент плавання по воді піднятий, поринають глибоко і іноді можуть злітати на дерева. Улюблена місцина — озера з очеретом, чагарники біля берегів водойм. Зимує ця пташка частіше на великих, незамерзаючих водоймах. Чисельність чирков в даний час досить швидко скорочується. Виною тому полювання на них і знищення дрібних диких водойм з густою рослинністю, де чирки можуть жити і ростити потомство.

Джерела та література

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{педагогічний інститут/слова 2018}}}]]

НУРЕ́ЦЬ, рця, чол. Те саме, що нирок. Птахи нурці роблять свої гнізда на воді (Колгоспник України, 8, 1958, 46).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 456. нурець -рця́, ч. Те саме, що нирок.

Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005

https://youtu.be/vUYOQUY4f9I