Відмінності між версіями «Синька»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Медіа)
Рядок 20: Рядок 20:
  
  
 
+
==Cловник Грінченка==
==Сучасні словники==
+
'''Словник Грінченка'''
+
 
Синька, -ки, ж. Синька. Синьки купила.
 
Синька, -ки, ж. Синька. Синьки купила.
 
+
==Сучасні словники==
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
  

Версія за 11:39, 15 жовтня 2018











Cловник Грінченка

Синька, -ки, ж. Синька. Синьки купила.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Мінеральна синя фарба, що застосовується для підсинювання тканин, паперу, розчину при біленні хати, білизни при пранні і т. ін. — Насте! Веди-бо віхтем обережніше, бо як позамазуєш квітки, то я не буду тобі вдруге наводжувати [наводити] синькою та червоною глиною, — сказав Роман до сестри, сидячи на лаві (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 303); Настя побілила стіни, підвела припічок червоною глиною, поцяцькувала синькою комин (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 53); На ногах [Брачуна] — просто-таки велетенські порівняно до його низького зросту нові чоботи з саморобної шкіри, з нового пофарбованого в синьку полотна розкішні штани (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 396); * Образно. Крізь маленькі косі віконечка — голуба ніч у хату: синькою, ріденько розбавленою, стіни — раз-раз! І — голубі (Андрій Головко, I, 1957, 265); * У порівняннях. Олена стояла, прислонившись до ліжка. Голубі очі зробилися як густо розведена синька (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 422).

2. спец. Синій світлокопіювальний папір для розмноження креслень; креслення на такому папері. Оленка бере калібр. Вона довго розглядає синьку, що на ній білими лініями накреслено калібр і проставлені цифри (Вадим Собко, Любов, 1935, 13); Раніше інженер робив рисунок на ватмані. Потім його копіювали на «синьку». І тільки після цього креслення йшло на розмноження (Вечірній Київ, 10.VI 1968, 1).

3. розм. Те саме, що синь 3. [Ярцев:] Слово за вами, шахтарі. [Ганджа:] А слово наше яке? Перфоратор у руки і давай синьку на-гора (Юрій Мокрієв, П'єси, 1959, 242).

4. розм., рідко. Те саме, що синява 1, 2. Сонце уже сіло.. Над полями знімалася темно-зелена вечірня тінь, небо аж чорне — таке сине, а між його густою синькою пробивалися невеличкі жовті плямочки, — то займалися зорі (Панас Мирний, III, 1954, 365); Не міг [Бачура] відігнати з думок образ Лигуна-Жовтяка, який застилав йому зір, не давав спокійно дихати і милуватися.. степов

Великий словник російських прислів’їв

СИНЬКА — По синьці. Жарг. мовляв. У стані алкогольного сп’яніння. /em> Синька – 1. Горілка, спиртне. 2. Стан алкогольного сп’яніння.

Український тлумачний словник

1) Мінеральна синя фарба, що застосовується для підсинювання тканин, паперу, розчину для білення хат, при пранні білизни і т. ін. 2) спец. Синій світлокопіювальний папір для розмноження креслень; креслення на такому папері. 3) розм. Те саме, що синь 3). 4) розм., рідко. Те саме, що синява 1), 2).

Ілюстрації

Синька.jpeg Синька 2.jpeg Синька 3.jpeg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання