Відмінності між версіями «Оксенчук Вікторія Петрівна»
(Створена сторінка: Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика студентки ''...) |
|||
Рядок 2: | Рядок 2: | ||
'''База для проведення практики:''' Школа І-ІІІ ст. № 119 (Деснянський район, вул. Закревського, 15-Б) | '''База для проведення практики:''' Школа І-ІІІ ст. № 119 (Деснянський район, вул. Закревського, 15-Б) | ||
+ | |||
+ | |||
+ | Завдання 1: | ||
+ | '''Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ:''' https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScwJ477egy55zrEM5lkBMOjUa06Lv7EMTTsmpAM8nqKvQNDVg/viewform?c=0&w=1 | ||
+ | |||
+ | Завдання 2: | ||
+ | '''Тренінг на тему: | ||
+ | «Використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітніх закладах»''' | ||
+ | '''Мета:''' | ||
+ | Познайомити учасників один з одним, створити доброзичливу атмосферу для ефективної співпраці; | ||
+ | Прийняти правила для продуктивної роботи груп під час тренінгу; | ||
+ | Провести роботу в групах з проблеми: „Використання інформаційно-комунікаційних (ІКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітньому закладі” шляхом виконання ряду вправ; | ||
+ | Підвести підсумки заняття. | ||
+ | |||
+ | '''Методи роботи:''' робота в групах, «Мікрофон», демонстрація, презентація, асоціативний рядок, колаж. | ||
+ | |||
+ | '''Поняття і терміни:''' «інформатизація суспільства», «інформатизація освіти», «комп’ютерні технології навчання» | ||
+ | ''' | ||
+ | Хід заняття:''' | ||
+ | |||
+ | '''Вступне слово:''' | ||
+ | Суспільство і час ставлять перед школою нові завдання, вирішення яких вимагає нових підходів до навчання. Змінюються програми, з’являються нові підручники, технології, моделі навчання, що пред’являють до вчителя вимоги з оволодіння та застосування в своїй практиці інновацій. | ||
+ | Поняття «інформаційне суспільство» та «інформаційний простір» пов’язують, здебільшого, з новим суспільним станом, який склався внаслідок розповсюдження персональних комп’ютерів та всесвітньої мережі Internet. Основою освітньої системи є високоякісне і високотехнологічне інформаційно-освітнє середовище. Його створення і розвиток – технічно складне завдання. Але саме воно дозволяє системі освіти докорінно модернізувати свою технологічну базу, перейти до освітньої технології в широкому значенні цього слова і здійснити прорив до відкритої освітньої системи, що відповідає сучасним вимогам. | ||
+ | Ми зібралися в цій залі (аудиторії), щоб провести засідання творчої групи «Технологія моделювання уроку з використанням ІКТ» у формі тренінгу з проблеми: «Використання інформаційно-комунікаційних (ІКТ) та телекомунікаційних технологій (ТКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітньому закладі нового типу». | ||
+ | Отож почнімо! | ||
+ | |||
+ | Орієнтовані відповіді: | ||
+ | Ми тут зібралися, щоб обговорити проблему інформатизації освіти. Розширити свої знання з цієї теми. | ||
+ | Ми тут, щоб розширити свій кругозір, щоб глибше пізнати, що таке „ІКТ” та „ТКТ”, поділитися власним досвідом із запровадження даної методики. | ||
+ | Ми очікуємо від цього заняття свіжих думок, раціональних прикладів вирішення поставлених завдань та проблем. | ||
+ | |||
+ | Тренер пропонує правила роботи в малих групах (на окремих аркушах), які допоможуть працювати під час виконання завдань в таких групах: | ||
+ | Правила роботи в групах: | ||
+ | 1. Необхідно швидко розподілити „ролі” (краще за бажанням кожного). | ||
+ | 2. У процесі роботи групи кожен може виражати власну думку (наприклад, по черзі). | ||
+ | 3. Коли один говорить – інші слухають. | ||
+ | 4. Обговорюють ідеї, а не особистість. | ||
+ | 5. Група прагне дійти спільної думки. | ||
+ | Ролі в групі: | ||
+ | Обов’язки спікера: | ||
+ | Зачитувати групові завдання. | ||
+ | Встановлювати порядок виконання. | ||
+ | Визначати того, хто буде стежити за часом. | ||
+ | Пропонувати членам групи виступати по черзі. | ||
+ | Стежити за записами, які робить секретар, допомагати йому чіткими формулюваннями; узагальнювати думки інших членів групи. | ||
+ | Активізувати роботу групи. | ||
+ | Якщо необхідно, підсумовувати роботу. | ||
+ | Визначати доповідача або самому відповідати про підсумки роботи групи. | ||
+ | Підтримувати дисципліну під час групової роботи. | ||
+ | Обов’язки секретаря: | ||
+ | Вести записи результатів групової роботи; чітко визначати відповіді групи на кожне питання. | ||
+ | Вимагати від групи або більшої її частини вироблення єдиної думки. | ||
+ | Вести записи чітко і розбірливо. | ||
+ | Бути готовим висловити думку групи під час підведення підсумків або допомогти тому, хто відповідає. | ||
+ | |||
+ | Інформаційне повідомлення (на окремому аркуші): | ||
+ | Термін „тренінг” походить від англійського „to train” – навчати, тренувати. | ||
+ | Тренінг – це запланований процес, призначений надати або поновити знання та навички і перевірити ставлення до проблеми, ідеї, поведінку з метою їхньої зміни чи оновлення. | ||
+ | Тренінг – це: | ||
+ | o Ефективна форма роботи для засвоєння знань; | ||
+ | o Інструмент для формування умінь і навичок; | ||
+ | o Спілкування в довірчій атмосфері і неформальній обстановці; | ||
+ | o Пізнання себе і навколишнього світу. | ||
+ | Специфічні риси тренінгу: | ||
+ | Дотримання певних принципів групової роботи; | ||
+ | Наявність більш-менш постійної групи (переважно від 15 до 20 осіб, що періодично збираються на зустрічі чи працюють безперервно протягом двох-п’яти днів); | ||
+ | Певна просторова організація (частіше за все – робота у зручному ізольованому приміщенні, де учасники переважну частину часу сидять у колі); | ||
+ | Використання активних та інтерактивних методів роботи; | ||
+ | Об’єктивація суб’єктивних почуттів, емоцій, думок, знань учасників групи стосовно подій, які відбуваються в групі. | ||
+ | Тренінги бувають різних видів: соціально-просвітницькі, соціально-педагогічні, особистісного росту, комунікативні. | ||
+ | Тренер рекомендує учасникам самостійно ознайомитись з вищезазначеними матеріалами (Інформаційне повідомлення (на окремому аркуші)). | ||
+ | Запитання для обговорення: | ||
+ | Чим відрізняється тренінг від традиційного навчання? | ||
+ | (метод „Мікрофон”) | ||
+ | Орієнтовані відповіді: | ||
+ | |||
+ | Тренінг відрізняється від традиційного навчання тим, що створюється неформальна обстановка, що дозволяє учасникам повністю розкритися, більше поглинути знань. | ||
+ | |||
+ | Тренінг – це певний вид діяльності, в процесі роботи якого покращуються якості спільної взаємодії. Розвивається якість мислити логічно, глобально, неординарно. Розвивається уява та творчі здібності. Підвищується рівень моральної самосвідомості. Основна особливість тренінгу – непідготовленість, що спонукає до власне мислення та розвитку власних ідей. | ||
+ | |||
+ | Це метод вдосконалення знань з певного предмету або теми. Тренінг має „суспільні риси” і поділяється на індивідуальний і колективний. Ми вважаємо, що відмінність тренінгу від звичайного уроку полягає в тому, що під час уроку учні більше спілкуються з вчителем, а під час тренінгу - один з одним. | ||
+ | |||
+ | Тренінг – це певні вправи, призначені для вдосконалення вмінь та навичок. Така форма роботи сприяє розвитку уяви, мислення, інтелекту. В тренінгах виділяються конкретні проблеми і питання. Тренінг – це спілкування в довірчій атмосфері та неформальній обстановці. | ||
+ | |||
+ | Тренінг – це практика з певного виду діяльності з метою її поглиблення та вдосконалення. Види: індивідуальний, колективний, практичний, теоретичний. | ||
+ | |||
+ | Інформатизація суспільства є процесом активного повсюдного використання інформаційної техніки для виробництва, переробки, збереження й поширення інформації, особливо знань. | ||
+ | |||
+ | Інформатизація освіти – це процес забезпечення сфери освіти теорією і практикою розробки й використання сучасних інформаційних технологій, орієнтованих на реалізацію психолого-педагогічної мети навчання та виховання. | ||
+ | |||
+ | Комп’ютерні технології навчання – це процеси підготовки і передачі інформації учневі, засобом здійснення яких є комп’ютер. | ||
+ | |||
+ | Після презентації спікерами думки групи, тренер узагальнює зміст поняття „мета НІТ” (підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства). | ||
+ | |||
+ | „Використання інформаційних технологій надає учням можливість заглянути в сутність науки...” | ||
+ | |||
+ | „Метод проектів стимулює самостійну пізнавальну думку учнів...” | ||
+ | |||
+ | „Нові інформаційні технології відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи...” | ||
+ | |||
+ | "Використання методу проектів, їх поєднання з інформаційними технологіями дає можливість організувати навчальний процес, орієнтований на особистість учня, з урахуванням його індивідуальних особливостей і здібностей..." | ||
+ | |||
+ | Висновок: Основною професійно значимою якістю сучасного вчителя є інноваційний стиль науково-педагогічного мислення (зокрема використання ІКТ та ТКТ), готовність до створення нових цінностей і прийняття творчих рішень. | ||
+ | Робота з епіграфом: Прокоментуйте вислів В.О.Сухомлинського | ||
+ | |||
+ | Обміркуйте та виконайте: | ||
+ | Завдання групам: | ||
+ | Звичайно, в сучасних педагогічних технологіях є як переваги, так і недоліки. Окресліть доцільність та недоліки використання інформаційних технологій в навчально-виховному процесі (3 хв. – обмірковування; 2 хв. – озвучення та коментарі) – ведучий робить записи на ватмані | ||
+ | ПЕРЕВАГИ НЕДОЛІКИ | ||
+ | Є можливість заощадити час (контрольні роботи, тестові програми) | ||
+ | Використання комп’ютерної техніки робить урок цікавим і по-справжньому сучасним | ||
+ | Індивідуалізація навчання | ||
+ | Контроль і підбиття підсумків проходять об’єктивно і своєчасно | ||
+ | |||
+ | Висновок: | ||
+ | Отже, шановне товариство, суспільство, яке дбає про своє майбутнє, має усвідомити колосальні можливості ІКТ і навчитися грамотно застосовувати їх. Насамперед в освіті. Основним завданням впровадження ІКТ у навчально-виховний процес є підвищення зацікавленості учнів навчанням, зростання результативності і якості навчальних досягнень учнів, розвиток їх пізнавальних інтересів, підготовка покоління, спроможного активно включатися в якісно новий етап розвитку сучасного суспільства, пов’язаний з інформатизацією. Наше ж завдання – бути вчителями, яких чекають... | ||
+ | |||
+ | |||
+ | Завдання 4: | ||
+ | |||
+ | '''Рекомендації щодо розвитку ІКТ структури навчальних закладів:''' | ||
+ | |||
+ | 1. Органам виконавчої влади обласних, районних і міських рад: | ||
+ | а. Стовідсотково забезпечити загальноосвітні навчальні заклади сучасними навчальними комп’ютерними комплексами та системами і прикладними програмними продуктами; | ||
+ | в. Надати всім загальноосвітнім навчальним закладам швидкісний доступ до Інтернету з використанням сучасних технологій з’єднання для високоефективного доступу до освітніх ресурсів; | ||
+ | с. Створити систему ресурсних центрів технічної, інформаційної та науково-методичної підтримки використання інформаційно-комунікаційних технологій у НВП. | ||
+ | |||
+ | 2. Закладам післядипломної педагогічної освіти: | ||
+ | а. Удосконалити систему підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів у сфері впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес, забезпечення стовідсоткового володіння такими знаннями усіма педагогічними працівниками; | ||
+ | в. Надати методичну допомогу у створенні системи веб-сайтів всіх загальноосвітніх навчальних закладів для опублікування кращих освітянських надбань, підтримки колективної та індивідуальної комунікації, формування мережних професійних об'єднань; | ||
+ | с. Узагальнювати і поширювати досвід використання інформаційно-комунікаційних технологій та впровадження новітнього навчально-наукового обладнання. | ||
+ | |||
+ | 3. Науково-дослідним установам: | ||
+ | а. Продовжити наукові дослідження, спрямовані на наукове обґрунтування впровадження інформаційно-комунікаційних технологій і новітнього навчально-наукового обладнання у навчально-виховний процес вищої, спеціальної і загальноосвітньої школи; | ||
+ | в. Підвищити ефективність взаємодії науково-дослідних установ з навчальними закладами; | ||
+ | с. Розробляти полікомпонентні системи засобів навчання, на основі яких можна реалізувати діяльність учнів у навчальних середовищах різного типу (предметно-просторове, предметно-інформаційне та інфокомунікативне навчальні середовища). | ||
+ | |||
+ | 4. Навчальним закладам: | ||
+ | а. Активніше впроваджувати у навчання та виховання студентів, учнів, вихованців інформаційно-комунікаційні технології; | ||
+ | в. Створювати системи дистанційного навчання дітей з обмеженими можливостями та дітей, які перебувають на довготривалому лікуванні. |
Поточна версія на 00:55, 6 грудня 2017
Виробнича (за спеціалізацією «Управління електронним навчанням») практика студентки Оксенчук Вікторії Петрівни групи ПОм-1-16-2.2з другого освітнього (магістерського) рівня заочної форми навчання спеціальності «Початкова освіта» Педагогічного інституту з 06.11.2017р. до 26.11.2017р.
База для проведення практики: Школа І-ІІІ ст. № 119 (Деснянський район, вул. Закревського, 15-Б)
Завдання 1:
Аналіз освітньої політики з питань впровадження ІКТ: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScwJ477egy55zrEM5lkBMOjUa06Lv7EMTTsmpAM8nqKvQNDVg/viewform?c=0&w=1
Завдання 2: Тренінг на тему: «Використання інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітніх закладах» Мета: Познайомити учасників один з одним, створити доброзичливу атмосферу для ефективної співпраці; Прийняти правила для продуктивної роботи груп під час тренінгу; Провести роботу в групах з проблеми: „Використання інформаційно-комунікаційних (ІКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітньому закладі” шляхом виконання ряду вправ; Підвести підсумки заняття.
Методи роботи: робота в групах, «Мікрофон», демонстрація, презентація, асоціативний рядок, колаж.
Поняття і терміни: «інформатизація суспільства», «інформатизація освіти», «комп’ютерні технології навчання» Хід заняття:
Вступне слово: Суспільство і час ставлять перед школою нові завдання, вирішення яких вимагає нових підходів до навчання. Змінюються програми, з’являються нові підручники, технології, моделі навчання, що пред’являють до вчителя вимоги з оволодіння та застосування в своїй практиці інновацій. Поняття «інформаційне суспільство» та «інформаційний простір» пов’язують, здебільшого, з новим суспільним станом, який склався внаслідок розповсюдження персональних комп’ютерів та всесвітньої мережі Internet. Основою освітньої системи є високоякісне і високотехнологічне інформаційно-освітнє середовище. Його створення і розвиток – технічно складне завдання. Але саме воно дозволяє системі освіти докорінно модернізувати свою технологічну базу, перейти до освітньої технології в широкому значенні цього слова і здійснити прорив до відкритої освітньої системи, що відповідає сучасним вимогам. Ми зібралися в цій залі (аудиторії), щоб провести засідання творчої групи «Технологія моделювання уроку з використанням ІКТ» у формі тренінгу з проблеми: «Використання інформаційно-комунікаційних (ІКТ) та телекомунікаційних технологій (ТКТ) під час навчально-виховного процесу в загальноосвітньому закладі нового типу». Отож почнімо!
Орієнтовані відповіді: Ми тут зібралися, щоб обговорити проблему інформатизації освіти. Розширити свої знання з цієї теми. Ми тут, щоб розширити свій кругозір, щоб глибше пізнати, що таке „ІКТ” та „ТКТ”, поділитися власним досвідом із запровадження даної методики. Ми очікуємо від цього заняття свіжих думок, раціональних прикладів вирішення поставлених завдань та проблем.
Тренер пропонує правила роботи в малих групах (на окремих аркушах), які допоможуть працювати під час виконання завдань в таких групах: Правила роботи в групах: 1. Необхідно швидко розподілити „ролі” (краще за бажанням кожного). 2. У процесі роботи групи кожен може виражати власну думку (наприклад, по черзі). 3. Коли один говорить – інші слухають. 4. Обговорюють ідеї, а не особистість. 5. Група прагне дійти спільної думки. Ролі в групі: Обов’язки спікера: Зачитувати групові завдання. Встановлювати порядок виконання. Визначати того, хто буде стежити за часом. Пропонувати членам групи виступати по черзі. Стежити за записами, які робить секретар, допомагати йому чіткими формулюваннями; узагальнювати думки інших членів групи. Активізувати роботу групи. Якщо необхідно, підсумовувати роботу. Визначати доповідача або самому відповідати про підсумки роботи групи. Підтримувати дисципліну під час групової роботи. Обов’язки секретаря: Вести записи результатів групової роботи; чітко визначати відповіді групи на кожне питання. Вимагати від групи або більшої її частини вироблення єдиної думки. Вести записи чітко і розбірливо. Бути готовим висловити думку групи під час підведення підсумків або допомогти тому, хто відповідає.
Інформаційне повідомлення (на окремому аркуші): Термін „тренінг” походить від англійського „to train” – навчати, тренувати. Тренінг – це запланований процес, призначений надати або поновити знання та навички і перевірити ставлення до проблеми, ідеї, поведінку з метою їхньої зміни чи оновлення. Тренінг – це: o Ефективна форма роботи для засвоєння знань; o Інструмент для формування умінь і навичок; o Спілкування в довірчій атмосфері і неформальній обстановці; o Пізнання себе і навколишнього світу. Специфічні риси тренінгу: Дотримання певних принципів групової роботи; Наявність більш-менш постійної групи (переважно від 15 до 20 осіб, що періодично збираються на зустрічі чи працюють безперервно протягом двох-п’яти днів); Певна просторова організація (частіше за все – робота у зручному ізольованому приміщенні, де учасники переважну частину часу сидять у колі); Використання активних та інтерактивних методів роботи; Об’єктивація суб’єктивних почуттів, емоцій, думок, знань учасників групи стосовно подій, які відбуваються в групі. Тренінги бувають різних видів: соціально-просвітницькі, соціально-педагогічні, особистісного росту, комунікативні. Тренер рекомендує учасникам самостійно ознайомитись з вищезазначеними матеріалами (Інформаційне повідомлення (на окремому аркуші)). Запитання для обговорення: Чим відрізняється тренінг від традиційного навчання? (метод „Мікрофон”) Орієнтовані відповіді:
Тренінг відрізняється від традиційного навчання тим, що створюється неформальна обстановка, що дозволяє учасникам повністю розкритися, більше поглинути знань.
Тренінг – це певний вид діяльності, в процесі роботи якого покращуються якості спільної взаємодії. Розвивається якість мислити логічно, глобально, неординарно. Розвивається уява та творчі здібності. Підвищується рівень моральної самосвідомості. Основна особливість тренінгу – непідготовленість, що спонукає до власне мислення та розвитку власних ідей.
Це метод вдосконалення знань з певного предмету або теми. Тренінг має „суспільні риси” і поділяється на індивідуальний і колективний. Ми вважаємо, що відмінність тренінгу від звичайного уроку полягає в тому, що під час уроку учні більше спілкуються з вчителем, а під час тренінгу - один з одним.
Тренінг – це певні вправи, призначені для вдосконалення вмінь та навичок. Така форма роботи сприяє розвитку уяви, мислення, інтелекту. В тренінгах виділяються конкретні проблеми і питання. Тренінг – це спілкування в довірчій атмосфері та неформальній обстановці.
Тренінг – це практика з певного виду діяльності з метою її поглиблення та вдосконалення. Види: індивідуальний, колективний, практичний, теоретичний.
Інформатизація суспільства є процесом активного повсюдного використання інформаційної техніки для виробництва, переробки, збереження й поширення інформації, особливо знань.
Інформатизація освіти – це процес забезпечення сфери освіти теорією і практикою розробки й використання сучасних інформаційних технологій, орієнтованих на реалізацію психолого-педагогічної мети навчання та виховання.
Комп’ютерні технології навчання – це процеси підготовки і передачі інформації учневі, засобом здійснення яких є комп’ютер.
Після презентації спікерами думки групи, тренер узагальнює зміст поняття „мета НІТ” (підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах інформаційного суспільства).
„Використання інформаційних технологій надає учням можливість заглянути в сутність науки...”
„Метод проектів стимулює самостійну пізнавальну думку учнів...”
„Нові інформаційні технології відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи...”
"Використання методу проектів, їх поєднання з інформаційними технологіями дає можливість організувати навчальний процес, орієнтований на особистість учня, з урахуванням його індивідуальних особливостей і здібностей..."
Висновок: Основною професійно значимою якістю сучасного вчителя є інноваційний стиль науково-педагогічного мислення (зокрема використання ІКТ та ТКТ), готовність до створення нових цінностей і прийняття творчих рішень. Робота з епіграфом: Прокоментуйте вислів В.О.Сухомлинського
Обміркуйте та виконайте: Завдання групам: Звичайно, в сучасних педагогічних технологіях є як переваги, так і недоліки. Окресліть доцільність та недоліки використання інформаційних технологій в навчально-виховному процесі (3 хв. – обмірковування; 2 хв. – озвучення та коментарі) – ведучий робить записи на ватмані ПЕРЕВАГИ НЕДОЛІКИ Є можливість заощадити час (контрольні роботи, тестові програми) Використання комп’ютерної техніки робить урок цікавим і по-справжньому сучасним Індивідуалізація навчання Контроль і підбиття підсумків проходять об’єктивно і своєчасно
Висновок: Отже, шановне товариство, суспільство, яке дбає про своє майбутнє, має усвідомити колосальні можливості ІКТ і навчитися грамотно застосовувати їх. Насамперед в освіті. Основним завданням впровадження ІКТ у навчально-виховний процес є підвищення зацікавленості учнів навчанням, зростання результативності і якості навчальних досягнень учнів, розвиток їх пізнавальних інтересів, підготовка покоління, спроможного активно включатися в якісно новий етап розвитку сучасного суспільства, пов’язаний з інформатизацією. Наше ж завдання – бути вчителями, яких чекають...
Завдання 4:
Рекомендації щодо розвитку ІКТ структури навчальних закладів:
1. Органам виконавчої влади обласних, районних і міських рад: а. Стовідсотково забезпечити загальноосвітні навчальні заклади сучасними навчальними комп’ютерними комплексами та системами і прикладними програмними продуктами; в. Надати всім загальноосвітнім навчальним закладам швидкісний доступ до Інтернету з використанням сучасних технологій з’єднання для високоефективного доступу до освітніх ресурсів; с. Створити систему ресурсних центрів технічної, інформаційної та науково-методичної підтримки використання інформаційно-комунікаційних технологій у НВП.
2. Закладам післядипломної педагогічної освіти: а. Удосконалити систему підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів у сфері впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес, забезпечення стовідсоткового володіння такими знаннями усіма педагогічними працівниками; в. Надати методичну допомогу у створенні системи веб-сайтів всіх загальноосвітніх навчальних закладів для опублікування кращих освітянських надбань, підтримки колективної та індивідуальної комунікації, формування мережних професійних об'єднань; с. Узагальнювати і поширювати досвід використання інформаційно-комунікаційних технологій та впровадження новітнього навчально-наукового обладнання.
3. Науково-дослідним установам: а. Продовжити наукові дослідження, спрямовані на наукове обґрунтування впровадження інформаційно-комунікаційних технологій і новітнього навчально-наукового обладнання у навчально-виховний процес вищої, спеціальної і загальноосвітньої школи; в. Підвищити ефективність взаємодії науково-дослідних установ з навчальними закладами; с. Розробляти полікомпонентні системи засобів навчання, на основі яких можна реалізувати діяльність учнів у навчальних середовищах різного типу (предметно-просторове, предметно-інформаційне та інфокомунікативне навчальні середовища).
4. Навчальним закладам: а. Активніше впроваджувати у навчання та виховання студентів, учнів, вихованців інформаційно-комунікаційні технології; в. Створювати системи дистанційного навчання дітей з обмеженими можливостями та дітей, які перебувають на довготривалому лікуванні.