Відмінності між версіями «Шибак»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Замінено вміст на «'''Шибак, -ка, '''''м. ''= '''Шуліка. '''Вх. Пч. II. 8. Категорія:Ши»)
 
Рядок 1: Рядок 1:
==Словник Грінченка==
 
 
 
'''Шибак, -ка, '''''м. ''= '''Шуліка. '''Вх. Пч. II. 8.  
 
'''Шибак, -ка, '''''м. ''= '''Шуліка. '''Вх. Пч. II. 8.  
 
[[Категорія:Ши]]
 
[[Категорія:Ши]]
 
==Сучасні словники==
 
Великий хижий птах родини яструбиних з довгими крилами і загнутим дзьобом; коршак. Мов курята, сполохані шулікою, люди подались до церкви (Іван Франко, II, 1950, 364); У сонячній, холодній імлі степового ранку ширяє над землею шуліка (Михайло Чабанівський, Балкан, весна, 1960, 479); Раптом налетів шуліка, шугнув до дерева, і синичка жалібно забилася в кігтях хижака (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 115);  * У порівняннях. Ясь ще довго грав, а потім подивився і не пізнав хлопця — ніс у нього був гачкуватий, як у шуліки (Оксана Іваненко, Великі очі, 1956, 42);
 
//  перен., розм. Жорстока, злобна людина. — Ну та й змостив же собі гніздо Яремка отам на горі!.. Трудно буде козакам викишкати отого шуліку з гнізда, — загомонів стиха Вовгура-Лисенко (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 131); То весна, то зима настава; Кожний стук той в безмірних світах одкрива Людям, — зграї шулік і голубок, — без впину То колиску одним, то другим домовину... (Леся Українка, IV, 1954, 262); Ні шуліки, ні грабіжки злі, Верховино, не страшні тобі, ковалі великої землі на посту у дружбі, не злобі (Микола Рудь, Дон. зорі, 1958, 120);
 
//  перен., розм. Ворожий літак. Міст запнула чорна завіса диму й куряви, а знахабнілі шуліки все шугали й шугали над землею, ревучи й розтинаючи свистом моторів повітря (Юрій Збанацький, Таємниця.., 1971, 23); Кожному було ясно, що вони летять на нас — ці німецькі шуліки (Дмитро Ткач, Моряки, 1948, 32).
 
 
==Ілюстрації==
 
http://pernatidruzi.org.ua/pictures/szulikar/ser_m.jpg
 
http://waking-up.org/wp-content/uploads/2015/10/Korshun.jpg
 
==Медіа==
 
{{#ev:youtube|B2kl29qNZww}}
 
 
==Цікаві факти==
 
Ще в XVIII століття руді шуліки були чисельними в великих містах, старанно очищаючи їх від падла.
 
У сезон гніздування шуліки руді стають вкрай полохливими. Потривожена пара майже напевно залишить гніздо і кладку, щоб ніколи не повернутися на колишнє місце.
 
Прагнучи забезпечити майбутнім пташенятам повний комфорт, руді шуліки іноді крадуть у людей вивішені для просушування невеликі предмети гардеробу.
 
Шуліка подає голос глухуватими вібруючими трелями, які навесні перетворюються на довгі «строфи», проте поза гніздовою ділянкою воліє зберігати мовчання.
 

Поточна версія на 14:34, 21 листопада 2017

Шибак, -ка, м. = Шуліка. Вх. Пч. II. 8.