Відмінності між версіями «Лиска»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Ли́ска, -ки, '''''ж. ''1) Ум. отъ '''лиса. '''''Котикубратіку! несе мене лиска по каменю мосту. ''Ру...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Ли́ска, -ки, '''''ж. ''1) Ум. отъ '''лиса. '''''Котикубратіку! несе мене лиска по каменю мосту. ''Рудч. Ск. І. 27. 2) = '''Лисак 4. '''''Ой були ми в ліску та поймали лиску чорную та чубатую. ''3) Животное съ бѣлымъ пятномъ на лбу: корова, собака и пр. Ум. '''Лисочка. '''
 
'''Ли́ска, -ки, '''''ж. ''1) Ум. отъ '''лиса. '''''Котикубратіку! несе мене лиска по каменю мосту. ''Рудч. Ск. І. 27. 2) = '''Лисак 4. '''''Ой були ми в ліску та поймали лиску чорную та чубатую. ''3) Животное съ бѣлымъ пятномъ на лбу: корова, собака и пр. Ум. '''Лисочка. '''
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua/s/lyska Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]=== 
 +
ЛИСКА 1, и, жін. Болотний птах родини пастушкових з чорно-сірим пір'ям і білим роговим наростом на лобі.Безхвоста, короткотіла лиска пролетіла над ставом (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 265); Гніздо лиска влаштовує з сухих стебел очерету, десь над водою, в густих заростях (Корисні птахи України.., 1950, 18).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 490.
 +
Коментарі (0)
 +
ЛИСКА 2, и, жін., рідко. Те саме, що лисичка 1. Влізла й лиска в рукавичку, примостилась у кутку (Наталя Забіла, Веселим малюкам, 1959, 158).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 491.
 +
Коментарі (0)
 +
ЛИСКА 3, и, жін., розм. Кличка корови, собаки та інших домашніх тварин з білою плямою на лобі. І так би оту уткнувшися в копицю, Поринув у солодку голубінь, — А треба притьмом Лиску там чи Маньку Сьогодні гнать аж на Попів ланок (Максим Рильський, II, 1960, 304).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 491.
 +
 +
===[http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/26343-lyska.html#show_point СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO]===
 +
Ли́ска, -ки, ж. 1) Ум. отъ лиса. Котику-братіку! несе мене лиска по каменю мосту. Рудч. Ск. І. 27. 2) = лисак 4. Ой були ми в ліску та поймали лиску чорную та чубатую. 3) Животное съ бѣлымъ пятномъ на лбу: корова, собака и пр. Ум. лисочка.
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Лиска1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Лиска2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Лиска3.jpg|x140px]]
 +
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| RuSxlvZMxuU}}
 +
 +
===Лиска ===
 +
Лиска, лисуха, кашкалдак, "ефіопець" - в різних краях цього птаха називають по-своєму.
 +
*Євразійська лиска (Fulica atra)
 +
*Біологічна класифікація
 +
*Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
 +
*Царство: Тварини (Metazoa)
 +
*Тип: Хордові (Chordata)
 +
*Клас: Птахи (Aves)
 +
*Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
 +
*Родина: Пастушкові (Rallidae)
 +
*Рід: Лиска (Fulica)
 +
*Види:
 +
#Чубата лиска (Fulica cristata)
 +
#Євразійська лиска (Fulica atra)
 +
#Американська лиска (Fulica americana)
 +
#Вест-індська лиска (Fulica caribaea)
 +
#Білокрила лиска (Fulica leucoptera)
 +
#Жовтодзьоба лиска (Fulica armillata)
 +
#Червонолоба лиска (Fulica rufifrons)
 +
#Гигантська лиска (Fulica gigantea)
 +
#Рогата лиска (Fulica cornuta)
 +
 +
Лиска або лисуха (Fulica) - рід водоплавних птахів середнього розміру родини пастушкових, що мешкають на річках і озерах.
 +
Найбільша різноманітність цих птахів спостерігається в Південній Америці, де мешкає 8 з 11 видів лисок, і де, задється, рід отримав свій розвиток. Деякі види мешкають виключно у високогірних озерах Анд на висоті 3000-6500 м над рівнем моря. На відміну від інших пастушкових, лиски менш скритні птахи і велику частину часу проводять на відкритій воді. Остання риса також виділяє їх від споріднених їм комишниць. У більшості лисок чорне опір'я, а на лобі є добре помітна шкіряста бляха або інша прикраса. Ноги сильні, добре пристосовані для пересування по в'язкому прибережному грунту, і на відміну від комишниць, мають плавальні лопаті з боків пальців, що допомагають птахам пересуватися по воді. Будова тазу і ніг також дозволяє птахам добре упірнати, що виділяє серед інших птахів родини. Дзьоб яскраво розфарбований, і у переважної більшості видів підхвостя білого кольору.
 +
Крила швидше короткі; літають птахи неохоче, проте деякі види північної півкулі є перелітними і в змозі подолати значні відстані. Мігрують лиски в нічний час доби. Основний раціон птахів складається з рослинної їжі, хоча рідше вони полюють на водних комах, ракоподібних і молюсків, а також харчуються рибою і яйцями інших пташок. Агресивно охороняють свою гніздову територію, проте поза шлюбним сезоном збиваються в зграї і годуються разом на мілководді, що робить їх найбільш суспільними птахами в родині. Агоністична поведінка багато в чому схожа з комишницями - під час конфлікту птахи приймають характерні загрозливі пози або навіть вступають в бійку один з одним.
 +
Гігантська лиска (разом з султанкою такахе, Porphyrio mantelli) вважається одним з найкрупніших птахів в родині - її довжина може досягати 59-63 см, а вага 2-3,2 кг. Гігантська і рогата лиски будують величезного розміру гнізда - перша влаштовує плавучі плоти з прибережного очерету, внаслідок чого готове гніздо в підставі може досягати 4 м в діаметрі і у висоту до 60 см. Рогата лиска влаштовує гніздо на купі каменів, які сама ж дзьобом перекочує до місця майбутньої споруди. При цьому загальна вага каменів може досягати до 1,5 тонн.
 +
На території України мешкає лише один вид лисок - євразійська або звичайна лиска."
 +
Не дивлячись на доволі спокійний політ, мисливці дуже часто "мажуть", адже швидкий рух крил створює оптичний обман швидкого польоту.
 +
 +
Більше читайте тут: [http://www.zoolog.com.ua/ptici122.html]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2015 року]]
 +
 +
 
[[Категорія:Ли]]
 
[[Категорія:Ли]]

Поточна версія на 17:06, 20 листопада 2017

Ли́ска, -ки, ж. 1) Ум. отъ лиса. Котикубратіку! несе мене лиска по каменю мосту. Рудч. Ск. І. 27. 2) = Лисак 4. Ой були ми в ліску та поймали лиску чорную та чубатую. 3) Животное съ бѣлымъ пятномъ на лбу: корова, собака и пр. Ум. Лисочка.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЛИСКА 1, и, жін. Болотний птах родини пастушкових з чорно-сірим пір'ям і білим роговим наростом на лобі.Безхвоста, короткотіла лиска пролетіла над ставом (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 265); Гніздо лиска влаштовує з сухих стебел очерету, десь над водою, в густих заростях (Корисні птахи України.., 1950, 18). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 490. Коментарі (0) ЛИСКА 2, и, жін., рідко. Те саме, що лисичка 1. Влізла й лиска в рукавичку, примостилась у кутку (Наталя Забіла, Веселим малюкам, 1959, 158). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 491. Коментарі (0) ЛИСКА 3, и, жін., розм. Кличка корови, собаки та інших домашніх тварин з білою плямою на лобі. І так би оту уткнувшися в копицю, Поринув у солодку голубінь, — А треба притьмом Лиску там чи Маньку Сьогодні гнать аж на Попів ланок (Максим Рильський, II, 1960, 304). Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 491.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Ли́ска, -ки, ж. 1) Ум. отъ лиса. Котику-братіку! несе мене лиска по каменю мосту. Рудч. Ск. І. 27. 2) = лисак 4. Ой були ми в ліску та поймали лиску чорную та чубатую. 3) Животное съ бѣлымъ пятномъ на лбу: корова, собака и пр. Ум. лисочка.

Ілюстрації

Лиска1.jpg Лиска2.jpg Лиска3.jpg

Медіа

Лиска

Лиска, лисуха, кашкалдак, "ефіопець" - в різних краях цього птаха називають по-своєму.

  • Євразійська лиска (Fulica atra)
  • Біологічна класифікація
  • Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
  • Царство: Тварини (Metazoa)
  • Тип: Хордові (Chordata)
  • Клас: Птахи (Aves)
  • Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
  • Родина: Пастушкові (Rallidae)
  • Рід: Лиска (Fulica)
  • Види:
  1. Чубата лиска (Fulica cristata)
  2. Євразійська лиска (Fulica atra)
  3. Американська лиска (Fulica americana)
  4. Вест-індська лиска (Fulica caribaea)
  5. Білокрила лиска (Fulica leucoptera)
  6. Жовтодзьоба лиска (Fulica armillata)
  7. Червонолоба лиска (Fulica rufifrons)
  8. Гигантська лиска (Fulica gigantea)
  9. Рогата лиска (Fulica cornuta)

Лиска або лисуха (Fulica) - рід водоплавних птахів середнього розміру родини пастушкових, що мешкають на річках і озерах. Найбільша різноманітність цих птахів спостерігається в Південній Америці, де мешкає 8 з 11 видів лисок, і де, задється, рід отримав свій розвиток. Деякі види мешкають виключно у високогірних озерах Анд на висоті 3000-6500 м над рівнем моря. На відміну від інших пастушкових, лиски менш скритні птахи і велику частину часу проводять на відкритій воді. Остання риса також виділяє їх від споріднених їм комишниць. У більшості лисок чорне опір'я, а на лобі є добре помітна шкіряста бляха або інша прикраса. Ноги сильні, добре пристосовані для пересування по в'язкому прибережному грунту, і на відміну від комишниць, мають плавальні лопаті з боків пальців, що допомагають птахам пересуватися по воді. Будова тазу і ніг також дозволяє птахам добре упірнати, що виділяє серед інших птахів родини. Дзьоб яскраво розфарбований, і у переважної більшості видів підхвостя білого кольору. Крила швидше короткі; літають птахи неохоче, проте деякі види північної півкулі є перелітними і в змозі подолати значні відстані. Мігрують лиски в нічний час доби. Основний раціон птахів складається з рослинної їжі, хоча рідше вони полюють на водних комах, ракоподібних і молюсків, а також харчуються рибою і яйцями інших пташок. Агресивно охороняють свою гніздову територію, проте поза шлюбним сезоном збиваються в зграї і годуються разом на мілководді, що робить їх найбільш суспільними птахами в родині. Агоністична поведінка багато в чому схожа з комишницями - під час конфлікту птахи приймають характерні загрозливі пози або навіть вступають в бійку один з одним. Гігантська лиска (разом з султанкою такахе, Porphyrio mantelli) вважається одним з найкрупніших птахів в родині - її довжина може досягати 59-63 см, а вага 2-3,2 кг. Гігантська і рогата лиски будують величезного розміру гнізда - перша влаштовує плавучі плоти з прибережного очерету, внаслідок чого готове гніздо в підставі може досягати 4 м в діаметрі і у висоту до 60 см. Рогата лиска влаштовує гніздо на купі каменів, які сама ж дзьобом перекочує до місця майбутньої споруди. При цьому загальна вага каменів може досягати до 1,5 тонн. На території України мешкає лише один вид лисок - євразійська або звичайна лиска." Не дивлячись на доволі спокійний політ, мисливці дуже часто "мажуть", адже швидкий рух крил створює оптичний обман швидкого польоту.

Більше читайте тут: [1]