Відмінності між версіями «Топчак»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Медіа)
(Медіа)
Рядок 57: Рядок 57:
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 
<gallery>
 
<gallery>
Файл:Example.jpg|Топчак з вертикальним колесом.
+
Файл:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6a/De_re_metallica_1556-115.png/800px-De_re_metallica_1556-115.png|Топчак з вертикальним колесом.
 
Файл:Example.jpg|Топчак з горизонтальним колесом.
 
Файл:Example.jpg|Топчак з горизонтальним колесом.
 
</gallery>
 
</gallery>

Версія за 10:44, 21 жовтня 2017

Топчак, -ка, м. Мельница съ коннымъ или воловьимъ приводомъ. Топчак - ходове колесо з внутрішніми сходами, що розташовані на дерев'яному валу. Застосовувалося, зокрема, у водовідливних машинах, млинах для помелу руди в середньовіччі.

Зокрема "топчак" згадується праці Георга Агріколи De Re Metallica (1556 р.):

...Інша (водовідливна) машина того ж роду, описана Вітрувієм, швидше піднімає ковші місткістю один конгій. Тому вона більш корисна для водовідливу з шахтних стовбурів при сильному припливі води. У цій машині немає залізних рам та передавальних коліс. Вона забезпечена топчаком – ходовим колесом з внутрішніми сходами, що сидять на дерев'яному валу. ...Другий млин відрізняється від інших тим, що він замість горизонтального вала має вертикальний вал. Він забезпечений внизу обертовим топчаком, який приводять в рух двоє робітників, ступаючи ногами на його планки; нерідко цю роботу виконує і один робітник. Іноді з цього валу виступає дишло, яке обертає по колу кінь або осел, чому її називають «ослячим млином». Зубчасте колесо приводить в рух цівочне колесо і тим самим і жорно.

Сучасні словники Тлумачення слова у сучасних словниках


Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) ТОПЧА́К див. тупчак. ТУПЧА́К, ТОПЧА́К, а, чол., заст. Вітряк з кінним приводом. — Тепер упаять [знову] тупчак... То жди того вітру, коли він повійне, щоб у вітряку змолоти, а то тобі повсякчас є... Схотів, загнав коня... Хай тупцюється... а млин меле... борошно сиплеться (Панас Мирний, I, 1954, 197); Замішавшись між в'язнів, він довго ходив, мовчазно приглядаючись до того, як тупцювали по кругу, мов коні на тупчаку, пари з важкими ношами (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 296); Дме патлатий у трубу, надувся, топчешься ногами, як коняка в топчаку, й веселим оком підморгує танцюрам (Степан Васильченко, I, 1959, 243).


СЛОВОФОРМИ. ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК. топчак - іменник, чоловічий рід, неістота, II відміна

ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА
називний топчак топчаки
родовий топчака топчаків
давальний топчакові, топчаку топчакам
знахідний топчак топчаки
орудний топчаком топчаками
місцевий на/у топчаку на/у топчаках
кличний топчаку топчаки


Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Історія гірничої справи

Джерела та література

Зовнішні посилання